Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let

Světové prodeje jihokorejských značek stále rostou, ale tempo růstu nadále zpomaluje. Podle předpovědí dosáhne v letošním roce osmiletého minima.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let

3.1.2014 | Adam Šrámek | 1 příspěvek

Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Světové prodeje jihokorejských značek stále rostou, ale tempo růstu nadále zpomaluje. Podle předpovědí dosáhne v letošním roce osmiletého minima.

Tahle zpráva pro nás není žádnou senzací ani překvapením, protože čím výše se v „potravinovém“ žebříčku usadíte, tím pomaleji a obtížněji se šplhá ještě o další příčky výše. Korejská skupina Hyundai za poslední roky urazila zatraceně dlouhou a strmou cestu k vrcholku, ale teď už se stezka narovnává, tak rychle už to prostě nepůjde. Minimálně v roce 2014 předpokládá již čtvrtý rok v řadě další zpomalování tempa růstu. Za loňský rok ovšem obě značky prodaly celkem 7,56 milionů vozů, což předčilo jejich očekávání.

Ani s příchodem nového luxusního modelu Hyundai Genesis Sedan a předpokládaného uvedení dalších dvou nových modelů (nová Sonata a Sorento) letos podle Korejců neporostou prodeje jejich aut rychleji než tempem 4,1 procenta. Podle analytiků se odhady celosvětové prodeje značek Hyundai a Kia za rok 2014 usadí na hodnotě 7,86 milionu, což bude znamenat nejen nižší meziroční nárůst než v porovnání roků 2012 a 2013, ale také nejpomalejší tempo růstu od roku 2006.

Na vrcholu se společnosti nacházely v roce 2010, kdy odbyt dosáhl růstu o 24 procent. Hyundai predikuje nárůst letošních prodejů o 3,8 procenta na celkových 4,9 milionu aut, Kia svůj růst předpokládá tempem 4,7 procenta a výsledkem 2,96 milionu prodaných vozů. V součtu je tedy možné, že by poprvé mohla reálně padnout osmimilionová hranice.

Korejci své teorie opírají o vývoje směnných kurzů jihokorejského wonu vůči ostatním měnám. Zmiňují zejména rostoucí kurz wonu vůči jenu a zároveň pokles jenu proti americkému dolaru, což konkurenčním japonským značkám nahrávalo do karet a podporovalo jejich vývoz z domácí země. Na úkor Hyundai a Kia se lépe prodávaly Toyoty, Nissany i Hondy. Uzavření dohody o volném obchodu mezi Jižní Koreou a Evropskou unií zase hodně posílilo německé rivaly. Hyundai se také potýkal s rezignací svého vedení ohledně kvality a s žalobou na přemrštěné údaje o spotřebě, za které zaplatil 395 miliony dolarů.

Korejcům se však podařilo veškerou nepřízeň osudu - včetně pokulhávajících prodejů dražších aut - kompenzovat úspěchy v Číně, kde obě značky dosahují dvuciferného růstu, a na jihoamerických trzích. Tam se zřejmě bude dařit i nadále. Prodeje v USA už tak slavné nebyly, neboť Hyundai za tamní poklesy vyměnil šéfa amerického zastoupení značky Johna Krafcika za Davida Zuchowskiho, který do té doby pracoval jako viceprezident prodejů. Uvidíme, zda se skupině podaří dosáhnout rychlejšího tempa růstu prodejů aut a lepšího vývoje na akciových trzích.


Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 1 - Hyundai Kia logo 2014
Korejci nejsou velkými optimisty, na druhou stranu, nic jiného se čekat nedalo

Hyundai Genesis Sedan 2014

Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 2 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 01Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 3 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 02Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 4 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 03Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 5 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 04Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 6 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 05Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 7 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 06Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 8 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 07Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 9 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 08Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 10 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 09Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 11 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 10Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 12 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 11Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 13 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 12Hyundai a Kia mají letos zaznamenat nejnižší růst prodejů za posledních 8 let - 14 - Hyundai Genesis sedan 2014 premiera 13
Genesis sedan zřejmě k většímu růstu nepřispěje, ale je přinejmenším zajímavý

Zdroje: Autoblog

Adam Šrámek

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše