Japonci vydali zatykač na Carlose Ghosna a jeho komplice, odhalili nové detaily útěku

Trochu zoufale působí poslední kroky japonských vyšetřovatelů, kterým se naděje na lapení uprchlého šéfa Nissanu stále více vzdaluje. Nejnovějšími kroky ale aspoň dále odkryli pozadí Ghosnova útěku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Japonci vydali zatykač na Carlose Ghosna a jeho komplice, odhalili nové detaily útěku

31.1.2020 | Petr Prokopec

Japonci vydali zatykač na Carlose Ghosna a jeho komplice, odhalili nové detaily útěku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Trochu zoufale působí poslední kroky japonských vyšetřovatelů, kterým se naděje na lapení uprchlého šéfa Nissanu stále více vzdaluje. Nejnovějšími kroky ale aspoň dále odkryli pozadí Ghosnova útěku.

Okolo Carlose Ghosna bylo posledních pár dnů ticho. Zaznamenána byla pouze snaha Japonců dostat bývalého šéfa aliance Renault-Nissan zpět do země, nicméně jelikož Japonsko nemá s Libanonem uzavřenou dohodu o vydávání osob, dočkali se Japonci reakce v souladu s libanonskými pravidly. Musí do 40 dnů buď požádat o vydání (a dočkat se podle všeho zamítavé odpovědi) nebo do stejného termínu předat případ libanonským soudům (a vystavit se riziku, že bude osvobozen). Jsou tedy docela v pasti a pokud neudělají ani jedno ve stanoveném termínu, jejich možnosti situaci s Libanonem jakkoli řešit budou jednou pro vždy vyčerpány.

Pro úřady země vycházejícího slunce je to jistě nepříjemná situace, a možná i proto se v mezičase rozhodly konat na jiném poli a zaměřily se na lidi okolo bývalého aliančního šéfa. Vyšetřovatelé tak dosáhli vydání zatykače na Michaela Taylora (dříve propíraný bývalý zelený baret a nájemný specialista na osvobozování lidí ze zajetí), jeho syna Petera a George-Antoina Zayeka.

Tito tři Američané měli Ghosnovi napomoci s jeho útěkem, přičemž Taylor starší a Zayek měli stát za jeho ukrytím do bedny na hudební instrumenty a propašováním z Japonska přes Turecko do Libanonu. Tuto tezi mají potvrzovat fotografie z bezpečnostních kamer letiště v Istanbulu, které Japonci též odhalili. V Istanbulu byli oba muži viděni v době, kdy došlo na Ghosnův útěk. Ten měl plánovat Taylor mladší, který se s ním několikrát sešel v Tokiu.

Jde evidentně pouze o nepřímé důkazy, které by velmi pravděpodobně nikde jinde na světě k vydání zatykače nevedly. Ovšem Ghosn svým zmizením japonskou justici neskutečně zostudil, pročež lze očekávat ještě kurióznější kroky, než jaké vyšetřovatelé předváděli v posledních měsících. Ostatně na jeden takový již i došlo - ve středu proběhla razie v kanceláři Ghosnova obhájce Junichira Hironaky, kde vyšetřovatelé hledali informace o osobách, s nimiž se měl ex-šéf aliance potkat během podmínečného propuštění.

Razie u právního zástupce hledané osoby je obecně neobvyklá věc a Japonci neskončili zde. Chtěli se zmocnit počítače, který Ghosn mohl u svého právníka v souladu s pravidly propuštění na kauci používat, což právník odmítl, neboť to podle něj porušuje advokátní tajemství a v počítači má i důvěrná data k dalším případům. O věci nyní musí rozhodnout soud a pokud prolomí i tak základní pravidlo, půjde o další nelichotivou vizitku pro japonskou justici.

Japonci tedy dělají vše možné i nemožné a je otázkou, nakolik vůbec mohou být úspěšní, neboť po celou dobu případu vystupují jako ta zlá strana. Negativní publicita se v mezinárodním měřítku netýká jen Japonska, ale rovněž Nissanu, který celou kauzu spustil. Naopak z Ghosna dělá stále zjevnější oběť něčí zvůle.

Je tedy dost možné, že celý případ nakonec skutečně dopadne tak, jak již dříve naznačovali někteří komentátoři - tedy že Ghosn z celého sporu odejde ještě bohatší, neboť jednoduše prodá práva na zmapování či zfilmování svých osudů, které jsou dnes sledovány celým světem.

Jak jsme ale naznačili, ostrouhat mohou lidé okolo něj. Trojici Američanů hrozí za napomáhání Ghosnovi při útěku až tříleté vězení. Zástupce vrchního vyšetřovatele Takahiro Saito přitom uvedl, že využity byly veškeré legální možnosti země. Zda to ale znamená, že Japonci požádali Spojené státy o vydání, již nepotvrdil. Mezi těmito zeměmi ale dohoda existuje, oba Taylorové a Zayek tak mohou být jedinými, kdo v této kauze nakonec skončí před soudcem.


Japonci vydali zatykač na Carlose Ghosna a jeho komplice, odhalili nové detaily útěku - 1 - Carlos Ghosn strujci uteku 01Japonci vydali zatykač na Carlose Ghosna a jeho komplice, odhalili nové detaily útěku - 2 - Carlos Ghosn strujci uteku 02
Japonci vydali zatykač na Michaela Taylora a George Zayeka, kteří byli viděni na letišti v Instanbulu v době Ghosnova útěku, stejně jako na Petera Taylora, který se s ex-šéfem aliance měl několikráte sejít v Tokiu

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.