Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý

Teorie o pečlivě řízené marketingové senzaci byly zřejmě liché. Clarkson opouští BBC, Top Gear končí pro letošek, možná i nadobro.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý

14.3.2015 | Petr Miler | 24 příspěvků

Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý

/

Teorie o pečlivě řízené marketingové senzaci byly zřejmě liché. Clarkson opouští BBC, Top Gear končí pro letošek, možná i nadobro.

Tip: Konec všem spekulacím, Jeremy Clarkson opouští BBC a s ním končí i Top Gear v jeho současné podobě. Přečtěte si víc...

Prakticky celý tento týden plnily nejen naše stránky zprávy o vývoji kauzy, které se začalo říkat steak-gate. Vše začalo strohým úterním oznámením o suspendování Jeremyho Clarksona a pozastavení vysílání jím moderovaného Top Gearu. Později se začaly objevovat další detaily, až se ukázalo prakticky vše, co mělo Clarksonovo suspendování způsobit. Samotná problematická událost ale zůstávala zahalena rouškou tajemství, a tak nebylo těžké najít dost důvodů, proč by tento skandál mohl být jen hrou, pouze vrcholným marketingovým číslem, které má zájem o britskou show vyšroubovat k maximu. Po dnešku se ale zdá, že tomu tak nebylo, nebo minimálně někomu něco nevyšlo tak, jak si přál.

Po dnech mlčení promluvil samotný Jeremy Clarkson, který vystavil svůj sloupek v britském deníku Sun. Je to jedna velká alegorie nazvaná „Tak jsme přišli o tygra, ale získali hlemýždě s jedovatou slinou” odkazující v nebývalé míře na svět zvířat. Vládnete-li angličtinou, přečtěte si sloupek sami, jen po vás Sun bude chtít něco z vaší nadité peněženky. Stačí ale citovat klíčové pasáže, abyste pochopili, co jím chtěl Clarkson říci.

„Myslím, že je fér říci, že příroda udělala chybu, když vynalezla dinosaura. Byl příliš velký, příliš násilný a s tak malými bezmocnými ručičkami, že by nikdy nebyl schopen zacházet s těžkou technikou nebo si alespoň užít trochu zvláštního času pro sebe,” začíná Clarkson svou stať. Později hovoří otevřeněji: „Všichni dinosauři zemřeli a teď, po letech, nikdo netruchlí nad jejich odchodem. Tito velcí a impozantní tvorové už nemají místo ve světě, který se změnil.”

Člověk nemusí být génius, aby pochopil, že Clarkson ve sloupku hovoří o BBC, sobě, svém odchodu a smrti Top Gearu v jeho současné podobě. Jasnější je to z reakce na petici, která vznikla na jeho podporu. Svým způsobem za ni děkuje, označuje ji ale za marnou. „Můžete nyní začít tolik kampaní, kolik budete chtít, zavolat na pomoc politiky ze všech stran. Ale musí přijít den, kdy musíte zamávat velkým příšerám a jít dále,” konstatuje slavný britský novinář jasněji říkajíc, že mezi něj, BBC a Top Gear už dále nemůžeme klást rovnítko.

Můžete pochopitelně říci, že jde o něco tak alegorického, že to nechává prostor k řešení a stále to nevylučuje, že jde jen o další eskalaci případného umělého dramatu. Clarksonův kolega James May ale už v mezičase stihl zdaleka ne tak záhadným způsobem konstatovat, že „Top Gear je mrtvý”. A předpokládáme, že jemu by své rozhodnutí oznámil Clarkson dříve než komu jinému, je to jeho kolega.

Je tedy více než pravděpodobné, že Jeremy Clarkson naplní hrozby, o kterých se spekulovalo už přes týden - že ani nebude čekat na výsledek interního šetření BBC a opustí televizi s tím, jak mu končí jeho současná smlouva, tedy ke konci března. Top Gear by tím skončil minimálně pro letošní sezónu a velmi pravděpodobně i ve své současné podobě. Jestli by to znamenalo konec pořadu jako takového, je na rozhodnutí BBC. Pokud by ale zůstal na obrazovkách, byl by dozajista jiný.

Můžeme se nyní ptát, co bude dále. Nepředpokládáme, že by Clarkson opustil svou dosavadní práci a je také otázka, co čeká jeho kolegy Maye a Hammonda. Příznivci pořadu si mohou přát jeho volné pokračování pod jiným jménem jinde, tohle je ale zatím ve hvězdách.

Naopak jasno se zdá být v tom, co Clarksonovu kariéru v BBC ukončilo. Jiný britský list, Daily Mirror, dnes doplnil chybějící detaily ke steak-gate. Clarkson měl po nepřipravené teplé večeři nazvat Oisina Tymona „liným irským cosi” (konkrétní označení Mirror neuvádí), půl hodiny na něj křičet a pak jej udeřit pěstí do obličeje. Tymon měl krvácet a být převezen do nemocnice. To jsou ovšem nepotvrzené informace britského bulváru a realita mohla být jiná.

Další detaily se jistě dříve nebo později dozvíme, dny Top Gearu v jeho současné podobě se ale zdají být sečteny. Čest jeho památce.


Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 1 - Top Gear a svata trojice videoscreenJe po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 2 - Top Gear logo 01Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 3 - Top Gear Series 22 2015 upoutavka 04Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 4 - Top Gear Special Vanoce 2014 02Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 5 - Top Gear Special Vanoce 2014 05Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 6 - Top Gear Special Vanoce 2014 perexJe po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 7 - Top Gear v Argentine 01Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 8 - Top Gear v Argentine 02Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 9 - Top Gear zabavni park 2014 plan 02Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 10 - Top Gear zabavni park 2014 plan 03Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 11 - Urazky Top Gear zebricek 2014 04Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 12 - Zenvo ST1 Top Gear plameny 2014 02Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 13 - Jeremy Clarkson 01Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 14 - Jeremy Clarkson 01Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 15 - Jeremy Clarkson 02Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 16 - Jeremy Clarkson skoro vyhazov 2014Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 17 - Jeremy Clarkson suspended 01Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 18 - Jeremy Clarkson suspended 02Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 19 - Jeremy Clarkson suspended 03Je po všem. Jeremy Clarkson končí, Top Gear je mrtvý - 20 - Jeremy Clarkson suspended Perex
Top Gear i Clarkson byli všelijací, ale byla s ním legrace. Co bude dále, nikdo neví

Zdroje: The Sun, The Daily Mirror

Petr Miler

Diskuze 24 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše