Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách

BBC ukončila vyšetřování a vynesla nad klíčovou postavou Top Gearu šalamounský verdikt: nevyhodí jej, jeho smlouvu ale už neprodlouží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách

25.3.2015 | Petr Miler | 2 příspěvky

Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

BBC ukončila vyšetřování a vynesla nad klíčovou postavou Top Gearu šalamounský verdikt: nevyhodí jej, jeho smlouvu ale už neprodlouží.

Přečtěte si také: Šéf BBC vzal na Clarksona stejný metr jako na uklízečku. Je to prostě hloupé.

Včera uběhlo přesně 14 dnů od chvíle, kdy BBC suspendovala Jeremyho Clarksona a pozastavila vysílání pořadu Top Gear. Pouze 14 dnů, chce se říci, z pohledu příznivce Top Gearu ale šlo o něco jako věčnost - nejen kvůli tomu, že pořad neběžel, ale také proto, že dlouho nebylo jasné, co se přesně stalo a co s pořadem bude.

Další detaily se začaly ven dostávat pomalu, až se ukázalo, že za suspendováním Clarksona stálo pouze to, že nedostal teplou večeři. Proto nejprve verbálně a později i fyzicky napadl producenta pořadu Oisina Tymona. Zdálo se to zprvu být příliš banální na to, aby se BBC své hvězdy zbavila a nejen my jsme spekulovali nad tím, jestli tohle není jen další hra o publicitu. Nesmíme ale zapomínat, že Britové jsou příliš upjatí na to, aby byli s to jen tak přejít něco jako fyzické napadení kolegy z práce, které mělo na svědomí krvavé zranění. A tak rozjeli vyšetřování, na jehož konci mohlo stát úplné rozvázání spolupráce BBC s Clarksonem.

Nevíme, jestli to Clarkson tušil, věděl, nebo se předem zařídil po svém, na každý pád se už minulý týden začalo ukazovat, že Jeremy Clarkson v Top Gearu končí. Tento, řekněme tehdy ještě pravděpodobný závěr, se dále a dále potvrzoval a také BBC více než naznačovala, že časy současné podoby Top Gearu se blíží ke konci. Nyní už je to jisté - bez ohledu na Clarksonovy úmysly můžeme potvrdit, že „Jezza” v BBC končí, z vůle samotné televize.

V oficiálním prohlášení pro tisk to dnes oznámil sám nejvyšší šéf BBC Tony Hall. Pode svých slov s velkou lítostí oznamuje, že BBC s Jeremym Clarksonem neobnoví kontakt, který vyprší ke konci března. Prý šlo o nelehké rozhodnutí, které sám Hall vynesl po osobních setkání s Clarksonem i Tymonem. Prý si uvědomuje, jak populární Top Gear ve svém současném formátu je a jak jeho rozhodnutí rozdělí diváckou obec. Přesto to prý udělat musel a přidává ke svému verdiktu tři poznámky.

Jednak prý sice BBC potřebuje rozmanitost a rozličné pohledy na svět, ale ne za každou cenu. A Clarkson, byť s tímto přicházel, překročil útokem na Tymona hranici, kterou musí strážit. Prý musí existovat stejná pravidla pro všechny, ne některá pro jedny a jiná pro druhé diktovaná komerčním úspěchem.

Druhak prý šlo o složitou situaci pro každého, kdo se s touto záležitostí musel potýkat, zvláště pak pro samotného Tymona. K němu Hall říká jen tolik, že jej z celého incidentu nelze vinit, že se zachoval v každém okamžiku správně a bude dále pokračovat v práci pro BBC.

Do třetice pak dodává, že by pochopitelně nejraději nebyl pozici, kdy musel podobné rozhodnutí učinit a že ani tento závěr nemění na obrovském přínosu, který Clarkson pro BBC znamenal. Byl prý vždy jeho osobním příznivcem i fandou Top Gearu, Clarkson je prý obrovský talent. Šéf BBC přesto nepochybuje, že i bez spolupráce s „jeho” televizí bude bavit publikum i po následující léta.

S Jeremym Clarksonem u BBC je tedy konec, otázkou je, co bude se samotným Top Gearem. Ten je nyní nepochybně v troskách, BBC jej ale chce zachovat jako jeden ze svých pořadů. Podle Halla bude výzvou obnovit Top Gear pro rok 2016 a pověřil kontrolorku BBC 2 a BBC 4 Kim Shillinglaw, aby dohlédla nejen na to, ale také na možnosti odvysílání zbytku letošní série. Na výsledek těchto snah si ale ještě musíme počkat - nyní platí, že Top Gear dále stojí a Clarksona v nových dílech už neuvidíme.

To je vše podstatné, co vám v tuto chvíli můžeme sdělit. Nyní je jasné minimálně to, že o hru BBC rozhodně nešlo a steak-gate Clarksona opravdu stála místo. Co má on za lubem, teprve uvidíme, podezření, že rozjel svou vlastní hru už je pár dnů na stole. Buď jak buď, jeho konec v Top Gearu opravdu nemusí být pohroma, více ale ukáže až čas.


Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 1 - Jeremy Clarkson 02Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 2 - Jeremy Clarkson 03Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 3 - Top Gear a svata trojice videoscreenJe to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 4 - Top Gear logo 01Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 5 - Jeremy Clarkson suspended PerexJe to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 6 - Jeremy Clarkson suspended 02Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 7 - Jeremy Clarkson suspended 01Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 8 - Jeremy Clarkson skoro vyhazov 2014Je to oficiální: Jeremy Clarkson má padáka, Top Gear je v troskách - 9 - Jeremy Clarkson 01
Jeremy Clarksona v top Gearu skončil, to už je jisté. Co bude dál, se uvidí

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.