Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vozu, až se ucho utrhne. Když někoho nenecháte rok normálně vyvíjet svou činnosti, ztratí celkem pochopitelně víru v to, že jednou zase bude moci něco kloudného dělat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi

25.10.2021 | Petr Prokopec

Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi

/

Foto: VinFast

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vozu, až se ucho utrhne. Když někoho nenecháte rok normálně vyvíjet svou činnosti, ztratí celkem pochopitelně víru v to, že jednou zase bude moci něco kloudného dělat.

O existenci vietnamské společnosti VinGroup neměla donedávna většina Čechů ani ponětí, přestože produkty jejího zakladatele mnozí dobře znají. Muž jménem Pham Nhat Vuong totiž pohádkově zbohatl na instantních nudlových polévkách, které zažily boom i u nás. Od těch se posléze přesunul k realitám, čímž upevnil svou pozici nejbohatšího muže v zemi, jehož jmění je nyní odhadováno na 157 miliard Kč. V roce 2017 pak navíc spustil novou automobilku VinFast, která měla ve své domovině okamžitý úspěch a jen loni prodala okolo 30 tisíc aut. Značka navíc začala pokukovat po Evropě i Americe, stejně jako po Austrálii, kde loni odkoupila bývalé testovací centrum Holdenu.

Vypadalo to na nekonečnou expanzi, realita je ale nakonec jiná a týká se právě onoho australského testovacího centra. Automobilka už se zjevně nebyla dále schopna vypořádávat s koronavirovými omezeními, které zasáhly Austrálii intenzivněji než snad všechny ostatní kontinenty. Země pandemii čelila nekonečnými a velmi tvrdými lockdowny, které se navíc po rozšíření mutace delta ukázaly být relativně neúčinné. A končí až nyní, kdy protinožce - podobně jako dříve nás - vysvobodilo teplé počasí.

VinFast už na tuto chvíli čekat nechtěl a hlavně nechce vyhlížet další vlnu striktních omezení. V srpnu tak své aktivity v centrum v Lang Langu utlumil a nyní bylo oznámeno, že celý komplex je pouhý rok poté, co je VinFast koupil za asi 0,6 miliardy Kč, znovu na prodej. Automobilka se s ohledem na výše zmíněné rozhodla, že veškerý vývoj vrátí zpět do domácího ve Vietnamu, kde si zjevně dokáže pro práci zajistit lepší podmínky.

Pokud jste tedy vždy toužili po vlastním testovacím centru, nyní se vám nabízí unikátní příležitost. Celý komplex se rozléhá na 872 hektarech a patří mezi nejstarší i největší na světě. Postaven byl již v roce 1957, v roce 2018 pak došlo na rozsáhlou modernizaci a další rozšíření, tehdy ještě pod taktovkou koncernu General Motors. Následně nicméně do areálu zainvestoval ještě VinFast, který vylepšil hlavně designové a technické centrum.

Stačit by vám tedy mohla zatím neznámá suma potřebná na pořízení, poté si již můžete užívat více než 44 kilometrů privátních komunikací s různorodým povrchem. Dále nechybí 100metrová kluzná plocha či 4,7 kilometru dlouhý klopený ovál. A opomenout nesmíme ani nejmodernější emisní laboratoř. Zajímavá věc, ovšem na poněkud nešťastném místě, nejen kvůli koronaviru.


Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi - 1 - Lang Lang vyvojove centrum VinFast prodej 01Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi - 2 - Lang Lang vyvojove centrum VinFast prodej 02Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi - 3 - Lang Lang vyvojove centrum VinFast prodej 03Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi - 4 - Lang Lang vyvojove centrum VinFast prodej 04Jedno z největších testovacích center světa je na prodej, miliardáři došla trpělivost s koronavirovými restrikcemi - 5 - Lang Lang vyvojove centrum VinFast prodej 05
Testovací centrum Lang Lang v Austrálii je po roce opět na prodej. Vietnamská automobilka VinFast v něm podle svých slov nebyla schopna pracovat kvůli nekonečným koronavirovým restrikcím. Foto: General Motors/VinFast

Zdroj: Car Sales

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.