Vietnamský nudlový miliardář koupil jedno z největších testovacích center světa

Dnes se může zdát na automobilovém poli bezvýznamným hráčem, chce ale už příští rok expandovat do USA a pak i do Evropy. Také proto koupil obří areál Lang Lang Proving Ground, který zbyl po značce Holden.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Vietnamský nudlový miliardář koupil jedno z největších testovacích center světa

18.9.2020 | Petr Prokopec

Vietnamský nudlový miliardář koupil jedno z největších testovacích center světa

/

Foto: General Motors

Dnes se může zdát na automobilovém poli bezvýznamným hráčem, chce ale už příští rok expandovat do USA a pak i do Evropy. Také proto koupil obří areál Lang Lang Proving Ground, který zbyl po značce Holden.

Před dvěma lety vietnamský miliardář Pham Nhat Vuong, který nadělal jmění na instantních nudlích a polévkách, jež si svého času oblíbili i Češi, založil novou automobilovou značku VinFast. Ta se zatím pochlubila hlavně vlastním designem, pod nímž užívala licencovanou techniku. V případě sedanu Lux A 2.0 šlo o překarosované BMW řady 5 generace F10, zatímco za názvem Lux SA 2.0 se skrývá X5 F15. Dále se pak nabídka rozrostla o městský Fadil, tedy o přepracovaný Opel Karl, a výkonné SUV President, které má jet až 300 km/h.

Jen u těchto modelů ovšem Vietnamci nehodlají zůstat. Automobilka tak již pracuje na elektrickém SUV, se kterým by navíc chtěla zaútočit na americký trh, a to již v příštím roce. Tento trh nicméně není jediným, kam hodlá VinFast expandovat. Chce i do Evropy, neboť ambice automobilky jsou globální, pročež uzavřela dohodu s americkým koncernem General Motors, jejímž středobodem je odkoupení testovacího areálu Lang Lang Proving Ground v australské provincii Victoria.

VinFast zatím nezveřejnil cenu, ta však měla být férová, přičemž na podpis dohody došlo v minulém týdnu. Jde o velmi radostnou zprávu hlavně pro australské motoristy, kterým se otevírají nové možnosti. Vietnamci totiž nehodlají pouze podporovat ochranu okolní přírody, ale zároveň chtějí i uctít kultovní značku Holden, která v areálu vyvíjela a testovala svá vozidla až do té doby, než došlo na popud GM k jejímu definitivnímu uzavření.

Co přesně to přitom znamená? V prvé řadě je třeba zmínit okruhové dny, díky nimž budou moci areál využívat automobilové kluby či bývalí zaměstnanci Holdenu. Kromě toho bude historii této značky zasvěcena minimálně jedna hala. Dá se tedy předpokládat, že Australané budou VinFast vítat s otevřenou náručí. Zvláště když součástí dohody je i zachování přístupu pro divizi GM Specialty Vehicles, která zde bude testovat sportovní verze.

Samotný areál pak byl otevřen již v roce 1957 a je jedním z největších svého druhu na celém světě. Na neskutečných 970 hektarech, které jasně překonávají i 700hektarové Nardó, nalezneme více než 44 kilometrů silnic s různým povrchem. Mimo to nechybí ani stometrová kluzná plocha či 4,7kilometrový klopený okruh. Před dvěma lety pak komplex prošel rozsáhlou modernizací, během které se nedočkal pouze nového asfaltu, ale také třeba moderní emisní laboratoře, ve které může být provedeno okolo tří tisíc testů ročně.

Pro VinFast je podstatné to, že laboratoř nemá problém ani s americkými, ani s nejpřísnějšími evropskými normami. Navíc je uzpůsobena tak, aby zde mohly být testovány benzinové, dieselové i alternativami poháněné vozy, a to při teplotách od -40 do +50 stupňů Celsia. Pokud jste tedy dosud první vietnamskou automobilku nebrali vážně, možná nastal čas, abyste svůj názor přehodnotili.


Vietnamský nudlový miliardář koupil jedno z největších testovacích center světa - 1 - Lang Lang Proving Ground 01Vietnamský nudlový miliardář koupil jedno z největších testovacích center světa - 2 - Lang Lang Proving Ground 02Vietnamský nudlový miliardář koupil jedno z největších testovacích center světa - 3 - Lang Lang Proving Ground 03
První vietnamská automobilka VinFast koupila od koncernu GM australský testovací areál Lang Lang Proving Ground. Jde o podstatnou součást její globální expanze. Foto: General Motors

Zdroje: VinFast, General Motors

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše