K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí

S výkonem přes 1 700 koní je ho jen pro výstavku zdánlivě škoda. V tomto případě si ale klidný pobyt na čestném místě zaslouží, pomáhal totiž vyhrát druhou světovou válku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí

3.4.2019 | Mirek Mazal

K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S výkonem přes 1 700 koní je ho jen pro výstavku zdánlivě škoda. V tomto případě si ale klidný pobyt na čestném místě zaslouží, pomáhal totiž vyhrát druhou světovou válku.

Zatímco první světová válka byla vedena v zákopech ve jménu vyčkávání, ta druhá představovala konflikt v pohybu. Pokroky v průmyslu znamenaly větší zapojení vojenských strojů zajištujících důležitou převahu nad protivníkem, a to na zemi, na vodě i ve vzduchu. Symbolem prvního významného poměřování sil právě v oblacích se pak staly britské stíhací letouny Supermarine Spitfire.

Jednomotorové stíhačky poháněly motory V12 značky Rolls-Royce, které si říkaly Merlin. Ve světě letadel platí projev tohoto agregátu za jedinečný zvuk vítězství, v celém světě je pak jeho jméno symbolem technického náskoku spojenců před fašistickým Německem. Pohonná jednotka přinesla na bojiště nejistotu všem, kteří stáli na špatné straně bitevního pole. Uznávaná strojovna oslavovaná piloty, historiky i konstruktéry má svůj neoddiskutovatelný podíl na konečné porážce Hitlera a jeho spojenců.

Důležitá součást vítězství v Bitvě o Británii a později i o velkou část světa se jako artefakt největšího a nejvíce zničujícího konfliktu lidstva bude prodávat v aukci společnosti RM Sotheby's. Ve dnech 4. a 5. května 2019 se předmětem prodeje stane zachovalý motor, který pomohl zajistit dominanci spojeneckých vojsk. Aukční síň připravila dražbu zrenovované pohonné jednotky doplněné o originální servisní sadu. Osobitý tvar motoru a složité řemeslné zpracování z dob nekonečných finančních výdajů na válku dělá z nabízeného předmětu umělecké dílo.

Rolls-Royce Merlin je považován za vůbec nejslavnější motor V12 všech dob, neboť slávu si vydobyl nejen ve Spitfirech - po úpravách poháněl na spojenecké straně prakticky všechno, na co si vzpomenete. Vidlicový dvanáctiválec si našel místo v řadě dalších stíhačů i bombardérů, ale také v letadlech, člunech, bojových vozidlech a dokonce i v tancích. Prodávaná verze pro Spitfire dosahovala výkonu 1 271 kW (1 728 koní), což stačilo na maximální rychlost 650 km/h ve výšce 6 400 metrů nad mořem.

Celkem bylo v několika generacích postaveno 149 695 Merlinů V12, takže z historického hlediska nejde o raritu, kusů ve výstavním stavu se ale dneška dožilo jen minimum. Tento je jeden z nich a svou hodnotu má už proto, odhadu ceny ale RM Sotheby's nedopouští. Jisté je tak jen to, že do dražby jde bez rezervní ceny a v případě omezeného zájmu může majitele změnit i relativně levně.


K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 1 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 01K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 2 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 02K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 3 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 03K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 4 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 04K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 5 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 05K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 6 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 06K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 7 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 07K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 8 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 08K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 9 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 09K mání je nejslavnější motor V12 historie. Do auta ho asi nedáte, ale byt vám ozdobí - 10 - Rolls Royce Merlin motor pro Spitfire aukce 10
Za měsíc se bude prodávat jeden z nejslavnějších motorů historie, pohon ikony stíhacích letounů a dalších zejména vojenských strojů

Zdroj: Rm Sothebys

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše