Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji

Knight Rider a opovrhovaný? Však jde o jeden z nejslavnějších televizních seriálů historie. To je pravda, ale jen pokud mluvíme o tom původním, jeho novodobá reinkarnace bylo fiasko a auto v hlavní roli též.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji

6.1.2020 | Petr Prokopec

Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Knight Rider a opovrhovaný? Však jde o jeden z nejslavnějších televizních seriálů historie. To je pravda, ale jen pokud mluvíme o tom původním, jeho novodobá reinkarnace bylo fiasko a auto v hlavní roli též.

Televizní seriál Knight Rider je sice pro řadu lidí absolutní legendou, mladším ročníkům ale již mnoho neříká. Právě proto se v roce 2008 stanice NBC TV rozhodla pro remake, který měl Michaela Knighta a jeho výjimečný vůz zvaný KITT představit také současnému publiku. Nicméně jakkoliv sledovanost nebyla úplně malá, producenti nejspíše doufali v mnohem vyšší čísla a nepochybně v lepší hodnocení. NBC proto nejprve zredukovala objednávku na 17 epizod, a u když nakonec přišla s plánem na sezónu 2009-2010, po druhé sérii novodobého Knight Ridera již nebylo ani vidu, ani slechu.

Návrat KITTu na televizní obrazovky tedy skončil fiaskem, přičemž producenti o jeho dalších osudech nejspíše měli jasno již dlouhé měsíce před premiérou poslední epizody. Již v roce 2008 totiž v aukci na Palm Beach nabídli filmového hrdinu na čtyřech kolech zájemcům z řad veřejnosti, a to jak jeho základní provedení, tak i útočnou variantu zvanou Attack Mode KITT. Na rozdíl od originálu však již nešlo o přepracovaný Pontiac Trans Am, místo toho stál v centru dění Ford, který do pořadu dodal upravený Mustang GT.

Automobilka s modrým oválem ve znaku přitom původně doufala, že producentům nabídne chystanou vrcholnou variantu Shelby King of the Road GT500, nicméně ta nebyla před začátkem natáčení k dispozici. Ford proto vzal standardní Mustang GT a osadil jej sportovními komponenty. Vůz se tedy dočkal nové kapoty, čelní masky či nárazníků. Dále dorazila 20palcová kovaná kola či zadní spoiler. Kupé však i přesto vypadalo stále poměrně civilně, na rozdíl od extrémně divoké varianty Attack Mode.

Pokud se totiž Michael Knight chystal na akci vůči zloduchům, KITT po stisknutí tlačítka ozdobilo výrazné dvojité zadní křídlo či boční kapsy upravující proudění vzduchu k zadním brzdám. Mimo to byly zvýrazněny také prahy a proměnou prošla rovněž kola. Tuto variantu ovšem nyní ponecháme stranou, a to z jediného prostého důvodu - jakkoliv producenti v onom roce 2008 prodali oba vozy najednou, jejich osud se následně rozdělil. Někdejší majitel je poslal dále separátně.

Momentálně je na prodej pouze ono civilní provedení, jediné takové svého druhu. Původní majitel za obě kupátka zaplatil 150 tisíc dolarů (cca 3,4 milionu korun), což ale ve výsledku není až tak šílená suma. Stále je však vyšší než částky, jaké jsou s vozy spojovány v poslední době. Když se základní KITT prodal v roce 2015 v aukci Reno Tahoe, stál pouze 47 300 USD (1 074 240 Kč), zatímco provedení Attack Mode vyšlo jen na 35 200 USD (799 430 Kč).

Nyní tu máme ještě výraznější sešup, modifikovaný Mustang GT je nabízen za 44 tisíc dolarů (999 290 Kč). Tedy za sumu, která by vám v Evropě stačila leda na dobře vybavený dieselový Volkswagen Golf. V tomto případě přitom můžete počítat s televizní legendou, jež se vůči sérii změnila nejen vizuálně, ale rovněž pod kapotou. Ford dodal 4,6litrovému osmiválci kompresor Whipple, jenž zvedl výkon z původních 300 koní na rovnou čtyřstovku.

Modifikací se zároveň dočkal i podvozek, stejně jako větší stádo pod kapotou nově krotily šestipístkové brzdy Brembo. Pětistupňová automatická převodovka však zůstala ve standardním stavu, přičemž její volba byla podmíněna přáním producentů. Herci se totiž mohli soustředit na své repliky a nemuseli zároveň i řadit. Středová konzole přitom byla modifikována, aby to na obrazovkách vypadalo, že KITT zvládá jezdit i v ryze autonomním režimu, kterým v reálu pochopitelně nedisponuje.

I přes tyto úpravy, stejně jako přes výměnu volantu, je Mustang stále homologovaný pro běžný provoz. Může tedy na silnice, byť jízda v něm je mnohem méně komfortní než v neupraveném voze. Aby totiž do středové konzole mohl být zabudován displej fiktivní umělé inteligence, došlo na odstranění klimatizace. Minulostí je pak i audio systém, na druhou stranu se ovšem dovnitř nastěhovala závodní sedadla. Unikátní je pak i druhá řada, která se pyšní speciálními plastovými výlisky.

Lze už jen dodat, že v roce 2015 měl Mustang najeto 541 mil (870 km), přičemž dosavadní majitel daný stav zvedl na 1 885 mil (3 033 km). Překvapivý tak není špičkový stav, ostatně v tomto ohledu kupé nedávno prošlo i autorizovaným servisem. Pokud tedy toužíte po naprostém unikátu za docela málo peněz, máte nyní šanci. Možná, že se poté díky vám v našich končinách i navýší povědomí o novodobém Knight Rideru, který tu velký úspěch též neslavil.


Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 1 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 01Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 2 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 02Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 3 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 03Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 4 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 04Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 5 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 05Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 6 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 06Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 7 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 07Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 8 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 08Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 9 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 09Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 10 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 10Originální KITT z opovrhovaného Knight Ridera nikdo nechce, prodává se stále levněji - 11 - Ford Mustang GT 2008 KITT na prodej 11
Televizní hvězda je momentálně k mání docela levně, nejspíš proto, že nikdy pořádně nezářila

Zdroj: Hemmings

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.