Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu

Není to případ hodný následování, ale ukazuje, že s trochou štěstí lze i roky žít automobilovým životem, na který si většina lidí nemá šanci vydělat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu

10.12.2016 | Petr Miler | 9 příspěvků

Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Není to případ hodný následování, ale ukazuje, že s trochou štěstí lze i roky žít automobilovým životem, na který si většina lidí nemá šanci vydělat.

Kdo z fandů do aut nesní o tom, že si jednoho dne pořídí vlastní sbírku aut, ve které se najdou i sporťáky Astonu Martin nebo Maserati? Je zbytečné se ptát, něco takového by chtěl snad každý, problém je ale v tom, že většina lidí nemá šanci si na něco podobného vydělat. Průměrný plat se v České republice sotva blíží 30 tisícům Kč hrubého, většina lidí ho nemá a i pokud se vám poštěstí vydělávat trojnásobek, je to ještě dost daleko k tomu, abyste si mohli pořídit skutečný sporťák jako auto pro každý den. Však jsme nedávno probírali, kolik stojí takový provoz už ojetého Ferrari.

Ale co kdyby vám peníze na takové věci tak nějak spadly do klína? Nemyslíme nyní něco jako výhru v loterii, to z vás udělá skutečně bohatého člověka, ale chybu v bankovním systému, která dovolí neomezené přečerpání do záporného zůstatku, na níž roky nikdo nepřijde. Jak byste se zachovali pak?

Odpověď si můžete nechat pro sebe, Australan Luke Moore se ale v této situaci zachoval tak, že prostě začal žít z peněz, které nebyly jeho a které by si nikdy nevydělal. Došlo k tomu už v roce 2010, kdy si založil účet u banky St George. Záhy zjistil, že účet dovoluje jít do záporného zůstatku, který neměl sjednaný a postupem času přišel na to, že nemá žádný limit. A tak vybíral, převáděl, utrácel a žil.

Koupil si slušná auta, ojetá i nová - blíže neupřesněný Aston Martin za skoro 2,5 milionu Kč, Maserati 3200 GT za milion, Alfu Romeo 159, Hyundai Veloster a různé další hračky. V soupisu dnes zabavených věcí vidíme třeba podepsanou fotografii Clarksona, Hammonda a Maye, podepsaný dres Michaela Jordana, podepsané CD Michaela Jacksona nebo rychlý člun, cennou bankovku, originály obrazů... Krom toho Moore, na začátku celého případu pouze 23letý člověk, „investoval” do striptérek nebo drog, z dostupných peněz platil hypotéku a další běžné výdaje.

Sám musel tušit, že to nemůže trvat věčně, ale trvalo to dost dlouho na to, aby to bylo více než luxusní život na pár dnů. Z banky takto postupně dostal 2,189 milionu australských dolarů, skoro 42 milionů Kč mezi léty 2010 a 2012 a s těmito penězi dokázal vydržet ještě několik dalších let. „Užíval jsem si ježdění v rychlých autech bez trička, bez bot, s větrem ve vlastech a hvízdajíc na policistky rozdávající pokuty na Zlatém pobřeží,” říká dnes Moore.

Co přesně vedlo k tomu, že to „prasklo”, zdroje neuvádí, patrně si ale někdo letos v bance zkrátka všiml, že na jednom účtu je už pár let 40milionová „díra”, která na něm neměla být. Banka pochopitelně vše ohlásila policii, která Moora začala stíhat za získání finanční výhody podvodem a zacházení s výdobytky získané trestnou činností (tak praví australské zákony), za což byl letos souzen a odsouzen na 4,5 resp. 3 roky odnětí svobody. Jenže se odvolal a odvolací soud jej před pár dny pravomocně osvobodil.

Soudce rozsudek zdůvodnil celkem racionálně - Moore jednal hloupě, ale nespáchal podvod. Byla to chyba banky, které Moore využil, nikoho ale nepodvedl, „pouze” se neoprávněně obohatil na cizí úkor. Za to nedostal žádný trest, získané peníze ale musí pochopitelně vrátit. Policie mu tak už dříve zabavila veškerý majetek, který si můžete částečně prohlédnout níže. Bude rozprodán v aukci, zbytek bude muset Moore zaplatit ve zbytku svého života.

Teď tedy žije ve 29 letech u matky a živí se čínskými nudlemi při studiu - jaký paradox - práv. Jak se vypořádává s takovým pádem? „Nechybí mi životní styl milionáře... krom striptérek, kokainu a rychlých aut,” říká s úsměvem Moore. „S věkem a moudrostí jsem zjistil, že za peníze si nekoupíte vše. Ale bylo to skvělé, když to ještě fungovalo,” dodává.

„Udělal bych to znovu? Ne. Musel jsem všechno vrátit a teď řídím krabici od bot jménem Falcon. Ale jsem takto šťastnější - rodina a přátelé jsou mé největší bohatství,” říká dále Moore a sami můžete zvážit, zda mu věřit nebo ne. A taky přemýšlet, zda byste v případě, kdyby stejnou chybu udělala vaše banka, vyrazili ji ohlásit, nebo jste doufali ve skoro 6 let života na vysoké noze za volantem Astonu Martin a spol...


Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 1 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 01Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 2 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 02Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 3 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 03Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 4 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 04Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 5 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 05Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 6 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 06Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 7 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 07Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 8 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 08Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 9 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 09
Jen část ze zabavených věcí Luka Moora zahrnuje rychlá i obyčejnější auta, lodě...

Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 10 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 10Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 11 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 11Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 12 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 12Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 13 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 13Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 14 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 14
...rozličné pamětihodnosti...

Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 15 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 15Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 16 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 16Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 17 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 17
...či obrazy

Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 18 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 18Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 19 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 19Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 20 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 20Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 21 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 21Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 22 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 22
Luke Moore osobně

Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 23 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 23Muž nakupoval rychlá auta i bez peněz. Rozfofroval 42 milionů, vyvázl bez trestu - 24 - Muz kupoval rychla auta a dalsi bez penez 24
Dnes žije z čínských nudlí uvařených za 2 minuty, roky si ale žil jako král. Jestli to za to stálo, posuďte sami

Zdroje: NSW Police, Daily Telegraph

Petr Miler

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.