Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní

Co dělá pneumatika auta je asi každému v teoretické rovině známé, ale vidět ji v akci zevnitř přímo na autě je běžně nemožné. Ale co když do ni umístíte kameru a začnete nahrávat?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní

1.8.2020 | Petr Miler

Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní

/

Foto: Warped Perception@Youtube

Co dělá pneumatika auta je asi každému v teoretické rovině známé, ale vidět ji v akci zevnitř přímo na autě je běžně nemožné. Ale co když do ni umístíte kameru a začnete nahrávat?

Je vždy zajímavé podívat se do míst, která jsou běžně lidským očím skryta. Takto jsme mohli už dříve nahlédnout třeba do srdce konvenčních aut, do jejich motorů za běhu. Viděli jsme také, jak funguje spojka a aktuálně se můžeme podívat na práci pneumatiky.

Smysl existence pneu zřejmě nemusíme vysvětlovat, je to klíčové pojítko auta s povrchem zemským. Ačkoli jde o velmi starý vynález, zůstává v principu dodnes stejný - pryž nasazená na disku kola naplněná vzduchem (či jiným plynem) pod určitým tlakem využívá stlačitelnosti plynných látek a dovoluje vozu lépe kopírovat povrch silnice. Auto má díky tomu vyšší přilnavost, což oceníte při akceleraci, v zatáčkách i při brzdění, dokáže také díky tomu neznatelně překonat spoustu menších nerovností, neboť je pneumatika svou deformací alespoň částečně pohltí. Napadlo vás ale někdy zajímat se o to, jak její práce vypadá zevnitř?

Asi ne, jednoho ze sledujících kanálu Warped Perception na Youtube ale ano, a tak se nadšenec za ním stojící, který je nám už známý řadou jiných automobilových experimentů, rozhodl vše realizovat. Vzal svůj už dobře známý Mercedes E55 AMG a do jedné z jeho pneumatik instaloval kameru s LED světlem a vysílačem. A vyjel na silnici.

Vzhledem k tomu, jak se pneumatika za jízdy deformuje a jak velkou kameru použil, nemohl jet moc rychle, ostatně kolo se kvůli tomu jistě stalo velmi nevyváženým, i tak je ale patrné, jak moc se pneu „nadře”, aby zvládla vše zmíněné. I když se pohyboval po ne zase tak rozbitých městských ulicích, v pneumatice to pořádně žije, když musí prakticky neustále měnit svůj tvar, aby se současně přizpůsobovala povrchu i měnící se rychlosti resp. otáčkám kola.

Na závěr pokusu vezme jeho autor jednu zatáčku ostře a ukáže také proces obouvání. Všechno tohle ukazuje, že pneumatika je až zázračný, geniálně jednoduchý mechanismus, jehož význam pro většinu podstatných vlastností možná patřičně neoceňujete. Třeba se to po zhlédnutí přiložených záběrů změní.


Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 1 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 01Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 2 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 02Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 3 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 03Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 4 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 04Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 5 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 05Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 6 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 06Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 7 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 07Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 8 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 08Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 9 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 09Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 10 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 10Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 11 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 11Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 12 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 12Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 13 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 13Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 14 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 14Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 15 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 15Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 16 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 16Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 17 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 17Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 18 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 18Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 19 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 19Jak to vypadá uvnitř pneumatiky za jízdy? Podívejte se na to kamerou umístěnou v ní - 20 - Jak to vypada uvnitr pneumatiky za jizdy 20
Pneumatika auta působí jako běžná, primitivní, pro mnohé nezajímavá věc. Záběry z jejího nitra za chdu ale ukazují, kolik toho i při pomalé jízdě musí zvládat. Foto: Warped Perception@Youtube

Zdroj: Warped Perception@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše