Nemáte peníze? Vypadněte, jste jako Pistorius, říká malým týmům F1 Ecclestone

Principál F1 se rozpovídal o potížích Marussie i Caterhamu. Kromě toho nevidí přínos v sociálních médiích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nemáte peníze? Vypadněte, jste jako Pistorius, říká malým týmům F1 Ecclestone

17.11.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Nemáte peníze? Vypadněte, jste jako Pistorius, říká malým týmům F1 Ecclestone

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Principál F1 se rozpovídal o potížích Marussie i Caterhamu. Kromě toho nevidí přínos v sociálních médiích.

Pokud hledáte muže, který ve světě Formule 1 budí největší kontroverze, pak rozhodně neklepejte na dveře Michaela Schumachera či Sebastiana Vettela. Místo toho se vydejte za Bernie Ecclestonem, principálem celého šampionátu. Ten poskytnul rozhovor magazínu Campaign, přičemž my se s ohledem na jeho obsáhlost budeme zabývat jen některými pasážemi. Rozhodně však nehodláme nic vytrhnout z kontextu či jakkoliv zkreslit. Senzace v tomto směru totiž není třeba jakkoliv vyhledávat, neboť „střeliva“ poskytuje Bernie svým odpůrcům sám dostatek.

Začít můžeme otázkou, zda Formule 1 aktuálně prochází krizí. Řada lidí by zřejmě odpověděla, že ano, Ecclestone si ovšem nic takového nemyslí. Za svou kariéru toho prý zažil mnoho, včetně lidí, kteří nedovedou svůj byznys dotáhnout do úspěšného konce. „Prostě jen utrácejí větší peníze, než jaké vydělají. Od roku 1950 tu bylo více než 60 různých týmů, takže lidé prostě přicházejí a odcházejí. V mnoha případech přitom nechápou, o co jde.“

„Situace je přitom stejná jako v pokeru. Nemůžete hrát s velkými hráči, pokud na to nemáte peníze. Takže pokud nedovedete pokrýt ztráty, prostě do dané hry nevstupujte. Problémem ovšem je, že v případě Formule 1 řada lidí doufá v zázrak, který je dovede k úspěchu. Jenže to se nestane, nemůžete vyhrát závody, pokud máte malý rozpočet. A to samé se děje v pokeru - nemáte peníze, jdete od stolu.“

„Ve výsledku přitom nikdo nebude postrádat dva týmy (Marussia a Caterham - pozn. red.), protože nejde o týmy, které by bojovaly o čelní umístění. Dnes je pomalu známe jen kvůli tomu, že mají finanční trable. Je to podobné jako v případě Oscara Pistoriuse - nikdo jej nezná kvůli tomu, že by vyhrával zlaté medaile. Nyní jej zná každý jen pro to, co se stalo (soud kvůli zabití přítelkyně - pozn. red.), ne kvůli jeho sportovním úspěchům.“

„Stejné je to s oněmi dvěma stájemi. Potřebujete prostě tým jako Ferrari, který je pojmem sám o sobě. Když někam přijdete a řeknete „Ferrari“, každý bude vědět, o čem hovoříte. Ale když zmíníte Marussii, nastane ticho. Tyto týmy se přitom do finančních problémů dostaly naprosto samy tím, že utrácely peníze, které neměly. K úspěchu ale mnohdy stačí jen lepší využití daných zdrojů. Za příklad si vemte Williams.“

„Před několika lety měl Frank (Williams) jen velmi malý rozpočet a čelil značným problémům. Nicméně každý dolar, který vlastnil, vrazil do podnikání. A svůj tým řídil přesně dle rozpočtu, na jaký dosáhl. Netoužil po tom, aby soupeřil s Ferrari, nicméně věci se časem zlepšily a on je nyní tam, kde je. Tak to ostatně chodí i v běžném životě, nebo ne? Je to naprosto stejný problém, jako se ženami a kreditními kartami.“

V tomto směru samozřejmě musíme dát šéfovi F1 zapravdu, jakkoliv nepříjemně jeho výroky znějí. Když jsme ovšem řekli „A“, nesmíme opomenout zmínit také „B“. Neboli Bernieho slova, která zazněla po Velké ceně USA. Tehdy totiž Ecclestone připustil, že stávající situace je dost možná i jeho chyba, neboť finance z komerčních televizních práv jsou špatně rozdělovány, a tak menším týmům ubližují.

Abychom zůstali u oné pokerové tématiky, dalo by se říci, že Bernie je v tomto ohledu dealerem, který některým hráčům rozdává lepší karty a jiným horší. Taková situace je ovšem dlouhodobě neudržitelná, pročež se Ecclestone oprávněně obává, zda Marussia i Caterham budou příští rok stát na startu. Sám přitom přiznává, že momentálně neví, jak danou situaci napravit. A proto je třeba se připravit na oběti.

Tím nám ovšem kontroverze zdaleka nekončí. Principál Formule 1 se totiž vyjádřil také na adresu sociálních médií, které považuje za zcela nezajímavá. Důvodem je fakt, že dnešní mladá generace prý absolutně neví, co chce. A co víc, tito lidé nemají peníze, tudíž jsou pro sponzory F1 naprosto nezajímaví. Takové Rolexky si totiž málokdo z nich koupí, stejně jako v patnácti nikoho nezajímá bankovnictví.

Situace navíc již není taková jako v době, kdy ve světě F1 působily tabákové firmy. Ty se totiž snažily potenciální kuřáky zaháčkovat co nejdříve, a to způsobem, díky kterému by lidé následně u dané značky vydrželi do konce života. Momentálně však není vůbec jisté, zda náctiletí, kteří dnes spíše než televizi sledují tablety a mobily, sledují také Formuli 1. A pokud ano, pak není jistota, že tak budou dělat i za pár let.

Proto Bernie jako přínosnější vidí televizi, kterou chce oslovit sedmdesátníky, kteří mají peníze a mohou je utratit u sponzorů, kteří následně do F1 vrazí nemalé peníze. Tento krok je ale logický, neboť si musíme uvědomit, že Ecclestone má příjmy právě z televizních práv, nikoliv z aktivit, jimiž hýří sociální sítě. Mimo to šéf Formule 1 zapomíná na fakt, že oni náctiletí mají své rodiče a ti již penězi disponují.

V reakci na dané interview totiž McLaren na svém profilu na Twitteru zveřejnil foto mladého fanouška oblečeného do týmové kombinézy. Ta je součástí oficiální kolekce, ze které má tým příjem, díky kterému se nemusí spoléhat jen na přerozdělované finance z komerčních práv či sponzory. Pokud se navíc takové dítě pochlubí daným snímkem na sociálních sítích, pak zájem o upomínkové předměty a oblečení jen naroste.

Navíc musíme dodat, že díky možnostem stávajících chytrých telefonů a tabletů stále více mladých končí s klasickými televizemi. I proto sledovanost Formule 1 klesá a Bernie by měl dělat vše proto, aby dosáhl opaku. Zvláště, když sám sebe označuje za hasiče, který vyjíždí k požáru.

Tím ovšem náš „výcuc“ ukončíme, zbytek informací i kontroverzních výroků najdete na níže uvedeném zdroji. Rozhodně si však na čtení udělejte alespoň půl hodinku času, neboť Ecclestone se nám opravdu rozpovídal.


Nemáte peníze? Vypadněte, jste jako Pistorius, říká malým týmům F1 Ecclestone - 1 - Bernie EcclestoneNemáte peníze? Vypadněte, jste jako Pistorius, říká malým týmům F1 Ecclestone - 2 - Bernie Ecclestone F1 V6 turbo zvuk PerexNemáte peníze? Vypadněte, jste jako Pistorius, říká malým týmům F1 Ecclestone - 3 - Bernie Ecclestone soud 03
Bernie Ecclestone má pocit, že sociální média jsou k ničemu

Nemáte peníze? Vypadněte, jste jako Pistorius, říká malým týmům F1 Ecclestone - 4 - McLaren NextGen
...takový McLaren si to ovšem nemyslí

Zdroj: Campaign Asia

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.