Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga

Auta sama o sobě jsou to zajímavá, jde o jeden z prvních případů nasazení RMMV Survivor R. Bohužel jej provází obtížně pochopitelný přešlap.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga

19.12.2017 | Mirek Mazal | 57 příspěvků

Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Auta sama o sobě jsou to zajímavá, jde o jeden z prvních případů nasazení RMMV Survivor R. Bohužel jej provází obtížně pochopitelný přešlap.

Mezi policejními auty nefigurují jen osobní vozidla s majáky, ale také odolné transportéry, za které by se nemusela stydět kdejaká armáda. Pár takových teď dostala německá policie a jsou to zajímavé stroje, vzhledem k provedení jejích interiérů je ale obdiv poněkud míjí. Naopak se občané bouří proti tomu, co si policie nechala vyšít na jejich sedadla.

Oněmi vozy jsou nové taktické transportéry pojmenované Survivor R, které proti používaným Mercedesům třídy G ukazují své přednosti. Lehce obrněné kolové vozidlo vzniklo ve spolupráci německé společnosti Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) s rakouskou firmou Achleitner. Společným cílem bylo pokusit se vyvinout mobilní užitečné chráněné vozidlo pro podporu speciálních jednotek. Důraz se kladl na civilní vzhled, který se ozbrojené složky mohou přizpůsobit vlastním potřebám. Volitelná výbava například zahrnuje centrální dofukování pneumatik, přídavné reflektory, naviják schopný táhnout až 10tunový vůz, ochranné mříže oken nebo ventilaci odolnou chemickým zbraním.

Dle specifikací má vůz délku 6,5 m, šířku 2,5 m a výšku 2,7 m. Survivor je založen na podvozku MAN s nejvyšším zatížením 18 tun a stálým pohonem všech kol. Konstrukce odděleného podvozku a podvozkových komponentů od zbytku auta by měla ochránit palubu před výbuchem. Kabina je vyrobena z ocelového monokoku blíže neupřesněníe úrovně odolnosti STANAG a je jedna z největších ve své třídě - pojme 10 cestujících a 2 členy posádky.

Auto se snaží byt obratné díky naftovému 6,9litrovému vodou chlazenému šestiválci MAN dodávajícímu výkon 246 kW (335 koní) a točivý moment 1 250 Nm. Tomu pomáhá 12stupňová automatická převodovka MAN 12 AS 1210 Tipmatic spárovaná s dvouřadou převodovou skříní MAN G 103. Přední náprava unese 7,1 tuny, zadní dokonce 11,5 tuny. Pružení je vyřešeno listovými pružinami a tlumiči s ochrannými lištami. Standardně se obouvají pneumatiky 365/85 R20 Michelin XZL vybaveny plochými vložkami Hutchinson.

Dodavatel se chlubí tím, že běžně dostupné komponenty, které se používají při výrobě, by měly zajistit finanční úsporu a krátké čekání na složitější opravy při garanci celosvětové servisní služby. Survivor R je určený k dodržování bezpečnosti, podpoře donucovacích orgánů či k převozu zraněných v roli sanitního vozu. V Německu zakoupili první kusy, jenže hned ty způsobily rozruch.

Po předání vozů si totiž lidé všimli podivného loga na sedadlech, nahráli fotky na internet a sociální sítě se postaraly o zbytek pozdvižení. Nové logo saské policejní složky jednoznačně připomíná nacistické znaky. Na opěradlech sedadel RMMV Survivoru R můžeme vidět vyšitý znak s nápisem, který na první dojem připomíná symboliku Wehrmachtu. A jako by to nebylo málo, nápis „Jednotka zvláštního nasazení Sasko” je vyvedena fontem odkazujícím na totéž období. Náhoda? Stěží.

Tady si někdo hraje na vojáky, navíc na „ty špatné”. Němci jsou na to až přecitlivělí a nechápou, proč musí být v policejních vozech odkaz na období nacismu a Adolfa Hitlera. A do ohně přilévají olej dodavatelé a úředníci, kteří se nedokážou shodnout, kdo za celou situaci nese zodpovědnost - zástupci státu říkají, že oni si nic takového neobjednali, dodavatel ale říká, že vůz byl zhotoven přesně dle specifikace policie.

V konečném důsledku nezáleží na tom, kdo vybral písmo a stylizaci znaku, jde o výsledek, který se musí odstranit. Pokud někdo úmyslně projevil své sympatie s nacistickou diktaturou touto formou, měl by si sáhnout do svědomí. Spojení represivních složek s takovým znakem je průšvih a jsme docela zvědavi, kdo nakonec bude označen za viníka. Tak či onak to zbytečně vrhá stín na jedno z prvních nasazení zmíněných aut, která logicky za nic nemohou a představují pozoruhodně schopné stroje. Nakonec, přesvědčte se v galerii níže...


Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 1 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 01Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 2 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice dalsi 01Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 3 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice dalsi 02Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 4 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice dalsi 03
Copak provedení nášivky na sedadlech nových policejních aut jen připomíná? (na snímku z Twitteru strojový překlad z němčiny)

Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 5 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 03Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 6 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 04Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 7 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 06Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 8 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 07Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 9 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 08Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 10 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 09Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 11 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 10Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 12 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 11Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 13 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 12Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 14 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 13Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 15 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 14Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 16 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 15Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 17 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 16Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 18 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 17Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 19 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 18Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 20 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 19Německou policii stíhá skandál, její nová auta mají na sedadlech velmi podivná loga - 21 - RMMV Survivor R 2017 nasivky orlice 20
RMMV Survivor R německé policie bude dohlížet na pořádek při velkých akcích

Zdroje: Andreas Raabe@Twitter, RMMV

Mirek Mazal

Diskuze 57 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše