Pneumatiky dnes škodí ovzduší více než motory, na odstřel jsou ale jen ty druhé

Je to jeden z typických dopadů tvrdých regulací. Při snaze potřít škodlivost jedné věci jsme zašli tak daleko, že jiná, zcela neregulovaná začala být škodlivější než prvotní předmět zájmu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pneumatiky dnes škodí ovzduší více než motory, na odstřel jsou ale jen ty druhé

4.4.2020 | Petr Prokopec

Pneumatiky dnes škodí ovzduší více než motory, na odstřel jsou ale jen ty druhé

/

Je to jeden z typických dopadů tvrdých regulací. Při snaze potřít škodlivost jedné věci jsme zašli tak daleko, že jiná, zcela neregulovaná začala být škodlivější než prvotní předmět zájmu.

Spalovací motory se v posledních letech staly veřejným nepřítelem, kterého je třeba co nejdříve eliminovat. Hlavním zlem jsou emise CO2, tedy v běžných koncentracích neškodný plyn, který se má starat o globální změny klimatu, přímo nebezpečné emise NOx a pevné částice, které se mají pro změnu starat o vznik rakovinových onemocnění. Primárně z těchto důvodů jsou spalovací motory stále více regulovány - souběžné omezování emisí CO2 jedněmi pravidly a zbylých emisí jinými má vést až k jejich úplnému nahrazení elektrickým pohonem. Podle některých politiků již kolem roku 2030.

Pro dnešek se nebudeme zabývat reálnou neuskutečnitelností takových plánů, ale spíše bizarními dopady dosavadních snah. Snahy o potírání škodlivosti spalovacích motorů došly tak daleko, že emise NOx jsou prakticky nulové i u obřích dieselů a v případě pevných částic motory vzduch dokonce čistí. Emise CO2 jsou jaké jsou a žádné či nule jakkoli blízké stejně nikdy nebudou, protože při výrobě elektřiny jakýmkoli způsobem jich vždy vznikne spousta.

To je samozřejmě pozitivní výsledek, podivnost je jinde. Popsaný vývoj má totiž za následek, že některé části vozu emitují více některých škodlivin než auta se spalovacími motory. A elektromobily mohou být větším zdrojem znečištění než konvenční auta, a to přímo, nikoli nepřímo. Za současného omezování spalovacích motorů byly totiž zcela pomíjeny jiné zdroje nebezpečných emisí, které se postupem času staly významnějším zdrojem než samy motory.

Hovoří o tom studie organizace Emission Analytics, podle níž pneumatiky škodí okolnímu prostředí v určitých ohledech více než motory. Při jejich opotřebovávání se totiž do ovzduší dostávají pevné částice a jejich množství je u moderních aut s filtry (dnes je mají benziny i diesely) až tisíckrát horší než u emisí motoru, v jejichž případě jsou prakticky nulové. Podobné je to pak i v případě opotřebení brzd, kdy se ke všemu ještě přidává metalický prach.

Ve výsledku tak v tomto ohledu i elektrická auta škodí přírodě více než ta konvenční, neboť elektromobily jsou výrazně těžší než jejich benzinové nebo naftové protějšky. To u nich zvyšuje opotřebení pneu i brzd, neboť na to má vedle jízdního stylu vliv právě hmotnost vozu. Drobné částečky vznikající opotřebením pneumatik a brzd jsou Emission Analytics pro lidské zdraví největší zátěží vůbec, žádná regulace v této oblasti ale neexistuje.

Tím po dalších regulacích nevoláme, jen jsme chtěli upozornit na to, jaké následky mohou mít drakonická opatření přijatá v rámci boje proti jedné věci za současné ignorace jiné. Jen tak se mohlo stát, že spalovací motor je dnes v případě pevných částic čistička vzduchu a tisíckrát více škodící pneumatiky nikoho nezajímají.


Pneumatiky dnes škodí ovzduší více než motory, na odstřel jsou ale jen ty druhé - 1 - Emission Analytics 2020 opotrebeni pneumatik 01Pneumatiky dnes škodí ovzduší více než motory, na odstřel jsou ale jen ty druhé - 2 - Emission Analytics 2020 opotrebeni pneumatik 02Pneumatiky dnes škodí ovzduší více než motory, na odstřel jsou ale jen ty druhé - 3 - Emission Analytics 2020 opotrebeni pneumatik 03
Za produkcí pevných částic dnes stojí více pneumatiky a brzdy, spalovací motory jsou prakticky zcela čisté. Těžké elektromobily se tak starají v tomto ohledu o více škodlivin než konvenční auta

Zdroj: Emission Analytics

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše