Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem

Někteří vezmou jinakost Američanů jako fakt, jiní se je pokouší „přeučit” na něco vlastního. Jaguar zkusil v USA prorazit s druhým postupem a odchází se svěšenou hlavou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem

18.3.2019 | Petr Prokopec

Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Někteří vezmou jinakost Američanů jako fakt, jiní se je pokouší „přeučit” na něco vlastního. Jaguar zkusil v USA prorazit s druhým postupem a odchází se svěšenou hlavou.

Prodeje Jaguaru v Evropě konstantně rostou, poslední tři léta britská automobilka dosahovala jednoho rekordu za druhým. Ve Spojených státech se jí ale již tak dobře nedaří, loňský rok se nesl ve znamení nemalých propadů. A ještě horší je situace v Číně, která měla být pro značku zemí zaslíbenou. Zpočátku to tak i vypadalo a prodeje útěšně rostly, nicméně ve druhé polovině loňského roku se trh začal propadat. Jaguar pak klesal ještě rychleji, letos v lednu tak u zákazníků skončilo jen 862 aut. Tedy nejméně od února 2017.

Není tedy divu, že Britové bijí na poplach a již ohlásili hned dva plány zaměřené na utahování opasků, jež nazvali Charge a Accelerate. V jejich důsledku by mělo dojít na úsporu 2,5 miliard liber (cca 74,3 mld. Kč), bez obětí se však takový krok neobejde. Je otázkou, co vše se v následujících měsících odehraje, naprostá jistota ale platí v případě oklešťování amerického portfolia.

Jaguar se na totiž na vlně úspěchu odhodlal nabídnout Američanům nejen věci, které přirozeně chtějí, měl pocit, že jim dokáže „vnutit” i dvě věci, které jsou blízké spíše Evropanům. Jednak šlo o model s karoserií kombi, konkrétně Jaguar XF Sportbrake. Zatímco v Evropě jsou prestižní kombíky této třídy žádaným zbožím a na silnicích snadno zahlédnete více Audi A6 Avant, Mercedesů E T-Modell nebo BMW 5 Touring, v USA je „prémiový kombík” něco jako sprosté slovo. Komby v USA obecně moc nemusí, především si ale nejsou schopni spojit takový typ vozu s něčím drahým a luxusním.

XF Sportbrake si tak v USA sbalí fidlátka a ještě před ním dojde na další hlavně evropskou záležitost, manuální řazení. To sice v USA u výkonných a sportovních aut letí více než kde jinde na světě, jenže Jaguar to vzal za špatný konec, jak jsme nedávno probírali, a manuál v modelu F-Type nabízel spíše jako „sociální volbu“ než nástroj pro nadšence. Na to dobře situovaní Američané chtějící dát najevo, že umí řídit, nejsou zvědaví, a tak ani tento model nekupovali.

Pokus zaujmout s „evropským” tedy končí fiaskem už po pár letech, pochopitelně pod zmíněnou tíhou snižovat náklady - za jiných okolností by možná Britové vydrželi u svých snah déle. Pozornost automobilky se nyní zaměří pouze na výdělečné vozy a varianty, které mají podle představ firmy největší perspektivu. To mají být elektrické vozy, jejichž klientela je ale omezená ještě více než jakýchkoli jiných aut.

Zda si Jaguar tímto krokem někam pomůže, ukáže čas, pokud byste ale náhodou pobývali v Americe a toužili po Jaguaru kombi nebo F-Typu s manuálem, dlouho bychom neotáleli - zatím jsou, ale nebudou.


Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 1 - Jaguar propad registraci v roce 2018 01Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 2 - Jaguar propad registraci v roce 2018 02Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 3 - Jaguar propad registraci v roce 2018 03
Jaguar se ve snaze o snížení nákladů hodlá odvrátit ve Státech od neúspěšných kombíků...

Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 4 - Jaguar F-Type AWD a manual 2016 14Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 5 - Jaguar F-Type AWD a manual 2016 17Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 6 - Jaguar F-Type AWD a manual 2016 23
...a podobně nežádaný základní F-Type s manuálem

Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 7 - Jaguar propad registraci v roce 2018 04Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 8 - Jaguar propad registraci v roce 2018 05Pokus Britů okouzlit Američany dvěma evropskými libůstkami končí naprostým fiaskem - 9 - Jaguar propad registraci v roce 2018 06
Přednost mají dostat elektrické modely, jako je třeba SUV, I-Pace

Zdroj: The Detroit Bureau

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.