Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl

Hloupá posedlost elektřinou prý zabíjí automobilový průmysl a do záhuby zprostředkovaně vede i samotnou Formuli 1. Přitom kroky evropských politiků podle Alaina Prosta nahrávají jen Číňanům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl

26.2.2020 | Petr Prokopec

Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl

/

Hloupá posedlost elektřinou prý zabíjí automobilový průmysl a do záhuby zprostředkovaně vede i samotnou Formuli 1. Přitom kroky evropských politiků podle Alaina Prosta nahrávají jen Číňanům.

Některé evropské vlády usilují o zákaz prodejů aut se spalovacími motory od roku 2040, ještě zelenější než zbytek světa ale hodlá být Velká Británie. Přestože většina lidí očekávala, že s Brexitem přijde spíše uvolnění stavů a návrat zdravého rozumu k moci, realita přinesla pravý opak. Země oznámila, že s prodejem benzinových a dieselových aut hodlá skoncovat již v roce 2035. Či ještě o tři roky dříve, pokud vše půjde jako na drátkách.

Otázkou samozřejmě je, zda lze takový záměr realizovat. Politici nám ovšem již mnohokrát dokázali, že pokud se pro něco rozhodnou, přiznat si chybu a vzít své rozhodnutí zpět neumí. Prodej vozů se spalovacím motorem by tedy skutečně mohl být ještě za našich životů zakázán, dle čtyřnásobného mistra světa Formule 1 Alaina Prosta však tyto snahy nepovedou k čistějšímu ovzduší. Místo toho můžeme čekat úpadek evropského automobilového průmyslu a nepřímou podporu Číny.

„Když vidím, co se teď děje v automobilovém průmyslu, opravdu mne to rozčiluje. Může mi to být jedno, protože už toho nejsem součástí, ale opravdu se mi to nelíbí. Jsou to hloupé, hloupé regulace. Vše tak přenecháme Číně, kde během deseti let budou všichni představovat nové vozy, a to se mi nelíbí. Do 10 let přijde o práci, a to vám slibuji, milion lidí, pokud se nic nezmění,“ říká Prost.

„Není problémem, když dnes máte dieselové auto s filtrem pevných částic,” konstatuje dále. Podle něj přechodem od čistě spalovacích motorů k hybridům nic nezískáme, neboť budeme jezdit jen auty s vyšší hmotností a tím fakticky i vyšší spotřebou. „Myslím, že pokud s hybridním vozem jezdíte na dlouhé vzdálenosti, pak vaše emise CO2 budou stejné nebo dokonce horší. Zakážeme tedy diesely, ovšem na konci všeho těmito opatřeními žádného zlepšení nedosáhneme. Je třeba dělat věci jinak,“ dodává slavný pilot.

Kromě toho poukazuje na skutečnost, že snahy o elektrifikaci nejsou na starém kontinentu nikterak sjednoceny. Kupříkladu ve Francii jsou tak dva dodavatelé dobíjecích stanic, kteří užívají odlišné systémy. „A to je hloupé,“ uvádí.

„Profesor“, jak bylo Prostovi přezdíváno ve Formuli 1 kvůli jízdnímu stylu i přístupu k práci, se přitom neobává jen o automobilový průmysl, ale rovněž o budoucnost královské motoristické disciplíny. Zprostředkovaně totiž těžkosti dopadnou i na ni a bez účasti automobilek nemá šanci být tak atraktivní, jako dosud.

Prostovo varování by tedy nemělo být bráno na lehkou váhu, byť máme pocit, že stejně jako my i světový šampión pláče na špatném hrobu. Evropské politické špičky se totiž rozhodly, že stejně jako ve své fiktivní realitě poroučí větru i dešti, tak napomohou i životnímu prostředí. To ale kvůli jejich zásahům bude trpět více, než kdyby vše nechali na přirozeném vývoji, který k maximální efektivitě míří i bez jejich biče za zády.


Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl - 1 - Alain Prost a zakaz ICE 01Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl - 2 - Alain Prost a zakaz ICE 02Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl - 3 - Alain Prost a zakaz ICE 03Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl - 4 - Alain Prost a zakaz ICE 04Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl - 5 - Alain Prost a zakaz ICE 05Čtyřnásobný mistr světa F1 ostře kritizuje politiky v EU, prý zabíjí automobilový průmysl - 6 - Alain Prost a zakaz ICE 06
Jeden z nejlepších pilotů historie Formule 1 otevřeně vystoupil proti krokům evropských politiků, prý nás vedou do záhuby

Zdroj: Motorsport

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše