Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům

Posádku se naštěstí podařilo zachránit, náklad více než čtyř tisíc aut převážně značek Kia a Hyundai ale zůstává v útrobách a je nejspíše nenávratně zničen. Loď je vidět na kilometry.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům

10.9.2019 | Mirek Mazal

Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům

/

Posádku se naštěstí podařilo zachránit, náklad více než čtyř tisíc aut převážně značek Kia a Hyundai ale zůstává v útrobách a je nejspíše nenávratně zničen. Loď je vidět na kilometry.

Nedaleko východního pobřeží Spojených států se v noci z neděle na pondělí převrátila obří nákladní loď Golden Ray převážející početnou zásilku nových aut. Mohutné plavidlo ztratilo rovnováhu u přístavu Brunswick v Georgii. Na palubě pracovalo dohromady 24 členů posádky a zdravotníci se hned po nehodě postarali o dvacet z nich. Čtyři zbývající kolegy záchranné složky po dramatické záchranné operaci vysvobodily až před několika málo hodinami.

Včera na převrácené lodi operovala pobřežní stráž, která měla za úkol navázat komunikaci se zbývající částí posádky uvězněnou mezi více než čtyřmi tisíci naloděnými vozidly. Záchranné týmy později oznámily, že pohřešovaní Jihokorejci žijí a měli by být v pořádku. Poručík Lloyd Heflin prozradil podrobnosti akce, kdy bylo nutné vyřezat díru v pevném trupu a tudy navázat spojení s hledanými námořníky. Po úspěšném dokončení záchranné operace se ukázalo, že tři lidé zůstali trčet blízko spojovací hřídele u zádi Golden Ray a čtvrtý čekal na zázrak v technické řídicí místnosti.

Loď patří firmě Hyundai Glovis a v jejích útrobách se nachází zejména auta značek Hyundai a Kia. Převážené automobily byly převrácením lodi pochopitelně poškozeny a Hyundai Glovis očekává, že celý náklad bude na odpis, tisíce zákazníků si tedy na své automobily bude muset počkat o pár měsíců déle.

Loď plula pod vlajkou Marshallových ostrovů, u pobřeží bojovala s výraznými náklony a v poslední fázi se převrátila na bok. Přesný důvod neštěstí zatím není znám. Nehodu následoval požár, který zkomplikoval úvodní evakuaci živých osob z paluby, nyní opuštěná loď blokuje frekventovanou mořskou cestu. Její provozovatel spolupracuje s americkou administrativou na odklizení, s ohledem na okolnosti ale jistě půjde o náročnou operaci - loď je tak velká, že je ve své aktuální pozici vidět i z míst vzdálených několik kilometrů.


Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 1 - Golden Ray lod na boku foto 01Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 2 - Golden Ray lod na boku foto 02Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 3 - Golden Ray lod na boku foto 03Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 4 - Golden Ray lod na boku foto 04Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 5 - Golden Ray lod na boku foto 05Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 6 - Golden Ray lod na boku foto 06Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 7 - Golden Ray lod na boku foto 07Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 8 - Golden Ray lod na boku foto 08Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 9 - Golden Ray lod na boku foto 09Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 10 - Golden Ray lod na boku foto 10Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 11 - Golden Ray lod na boku foto 11Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 12 - Golden Ray lod na boku foto 12Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 13 - Golden Ray lod na boku foto 13Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 14 - Golden Ray lod na boku foto 14Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 15 - Golden Ray lod na boku foto 15Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 16 - Golden Ray lod na boku foto 16Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 17 - Golden Ray lod na boku foto 17Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 18 - Golden Ray lod na boku foto 18Převrácení obří nákladní lodi zničilo tisíce úplně nových aut mířících k zákazníkům - 19 - Golden Ray lod na boku foto 19
Loď firmy Hyundai Glovis po nehodě blokuje jeden z nedůležitějších amerických námořních přístavů na vykládku dovezených aut. Nové vozy z Golden Ray čeká nejspíše jen sešrotování

Zdroj: AP

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše