Prodeje aut v Holandsku, březen 2013: pokles o 32 % otevírá bránu do pekel

Za třetí letošní měsíc se v zemi tulipánů prodalo jen 35 735 nových vozů, tedy o 31,7 procenta méně než loni. Až takový pokles čekal málokdo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Prodeje aut v Holandsku, březen 2013: pokles o 32 % otevírá bránu do pekel

4.4.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Prodeje aut v Holandsku, březen 2013: pokles o 32 % otevírá bránu do pekel

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za třetí letošní měsíc se v zemi tulipánů prodalo jen 35 735 nových vozů, tedy o 31,7 procenta méně než loni. Až takový pokles čekal málokdo.

Prodeje nových automobilů jsou již hezkých pár měsíců jedním z nejožehavějších témat. Především z toho důvodu, že až doposud jsme vlastně daný scénář psali jen černější a černější barvou. A jak se zdá, bohužel v tom nepřestaneme, naopak té černě ještě trochu přidáme. Podle aktuální zprávy holandské konzultantské společnosti Aumacon se totiž prodeje v zemi tulipánů propadly ve srovnání s loňským březnem o extrémních 31,7 %, a to se prodejům na tomto důležitém evropském trhu dramatické poklesy dlouho vyhýbaly. Konkrétně tedy mluvíme o registraci 35 735 nových vozů, díky si čemuž holandské showroomy za letošní rok získaly celkem jen 115 843 zákazníků. Tedy o 30,4 procenta méně než loni.

Co tato statistika znamená? Na jedné straně vlastně nemusí znamenat vůbec nic, po Holandsku se přeci jen nemusí opičit každá evropská země. Jak jsme ale již uvedli v rámci lednového a únorového reportu, zbytek Starého kontinentu v prvních dvou měsících nedopadl o mnoho lépe. Díky tomu je celoevropský negativní výhled velmi pravděpodobný, což již zavání opravdovým průšvihem. Březen totiž každoročně bývá jedním z nejsilnějších prodejních měsíců roku. Pokud tedy dojde k propadům na úrovni celé Evropy, pak některé automobilky čeká opravdu těžké období.

Abychom ovšem nemalovali pouze čerta na zeď, máme od Aumaconu také dobré zprávy týkající se druhého pololetí letošního roku. Od července až do prosince by totiž podle výhledu mělo dojít k navýšení prodejů. I když řádově jen o tři procenta, které sotva vyrovnají 33procentní propad z první poloviny roku. Divit bychom se proto neměli faktu, že v Holandsku má být letos prodáno jen nějakých 400 000 nových vozů (za posledních 40 let se registrace propadly pod tuto laťku jen třikrát, a to v letech 1981,1993 a 2009).

Ale nemějme Holanďany jen za oběti jakési krize. Oni svůj už tak účinně torpédovaný evropskými regulacemi zatěžují dalšími vlastními daněmi postavenými na emisích CO2, čímž zákazníky žádaná auta zdražují a ta nežádaná jen s omezeným úspěchem zlevňují. Svědčí o tom i navýšení prodejů hybridních modelů, k němuž došlo navzdory výraznému poklesu trhu a které má v druhém pololetí ještě narůstat. Zajímavé, nikoli překvapivé ovšem je, že ani za těchto podmínek se nedaří elektromobilům - u těch zpráva zmiňuje současný a odhaduje i budoucí pokles.

Nejúspěšnější holandská pětka mezi značkami za první tři měsíce roku 2013

1. Volkswagen - 14 446 prodaných vozů, podíl na trhu 12,5 %
2. Ford - 9 683 prodaných vozů, podíl na trhu 8,4 %
3. Peugeot - 9 177 prodaných vozů, podíl na trhu 7,9 %
4. Renault - 8 234 prodaných vozů, podíl na trhu 7,1 %
5. Kia - 7 887 prodaných vozů, podíl na trhu 6,8 %


Prodeje aut v Holandsku, březen 2013: pokles o 32 % otevírá bránu do pekel - 1 - Prodeje vyhled Holandsko 2013
Holandská společnost Aumacon zpracovala výhled prodeje nových vozů v letošním roce. Přílišným optimismem neoplývá

Zdroj: Aumacon

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše