Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná

Co jste slyšeli v posledních letech, můžete brát v podstatě jen jako čirý populismus. Bez dieselů výrobci v Evropě nemají šanci splnit stále tvrdší limity spotřeby resp. emisí CO2.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná

27.8.2019 | Petr Prokopec

Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná

/

Foto: Volkswagen

Co jste slyšeli v posledních letech, můžete brát v podstatě jen jako čirý populismus. Bez dieselů výrobci v Evropě nemají šanci splnit stále tvrdší limity spotřeby resp. emisí CO2.

Zakrátko uplynou již čtyři roky od chvíle, kdy naplno propukla kauza Dieselgate. Od té doby začal být zejména na starém kontinentu tehdy velmi oblíbený naftový pohon pomalu démonizován. Překvapivé přitom bylo, že slova plná záště nevypouštěli do éteru pouze politici či aktivisté, ale i zástupci automobilek, u nichž došlo k opravdu překvapivému obratu. Jako kdyby náhle prozřeli a začali vidět věci, které jim dříve unikaly. Třeba to, že diesely sice mají nižší emise CO2 než auta s benzinovými motory, ovšem v rámci produkce emisí NOx mají jednoznačně „navrch”.

Došlo tedy na pozvolný exodus, který se ovšem proti výrobcům rychle začal obracet . V mezičase byla zavedena nová měřicí procedura, jež přibližuje laboratorní měření reálnému světu a došlo na další rozmach relativně větších a těžších SUV. Problém s emisemi NOx pominul a do popředí se opět dostala spotřeba paliva a jí přímo úměrné emise CO2, s jejichž nadměrnou produkcí jsou spojeny velmi tučné pokuty. Již za pár měsíců začnou vstupovat v platnost přísnější limity a bez pomoci dieselů je automobilky v podstatě nemají šanci splnit - hybridizace i elektrifikace jsou relativně drahé a zákazníky nejen proto nežádané.

Přestože se tedy v určitých chvílích zdálo, že dieselům můžeme pomalu začít strojit pohřeb, teď nic podobného není nejen na pořadu, ale ani v dlouhodobém výhledu. To potvrzuje i prodejní a marketingový šéf Volkswagenu Jürgen Stackmann, který uvedl: „Nikde není psané žádné datum (značící konec dieselů - pozn. red.). Stále věříme, že diesel je skvělý pro určité typy vozidel a při cestách na dlouhé vzdálenosti, neboť jeho efektivita nemá konkurenci. Jsme jediným výrobcem, který podíl dieselů navýšil. Se vší vážností se s nimi pokusíme splnit normu Euro 7.“

Dá se předpokládat, že podobná slova brzy uslyšíme i od dalších výrobců. A nejen to, kromě řečnění dochází i na činy. Volkswagen tak kupříkladu již loni představil nový dvoulitrový turbodiesel, který sice na první pohled není nijak výrazně jiný než předchozí provedení, ovšem i onu budoucí emisní normu by měl zvládnout splnit bez větších problémů. A obdobně je na tom třeba Mercedes, jehož nejnovější diesely disponují mild hybridní technikou a z hlediska norem je možné je považovat za naprosto čisté. Dokonce natolik, že si v jistých ohledech nezadají s elektromobily.

Do dané rovnice je třeba zařadit ještě jeden překvapivý zvrat, ke kterému dochází v Americe. Tedy v zemi, která dieselům nebyla nikdy příznivě nakloněna. To zkusil zvrátit právě Volkswagen, ovšem za pomoci podvodu, který byl odhalen. Američané však neodsoudili palivo jako takové, ke spokojenosti jim úplně postačilo, že německá automobilka za své hříchy zaplatila a inkriminované vozy stáhla z ulic a následně opravila. Nyní by tak již skutečně neměly životnímu prostředí tak škodit, což je patrné i na obrovském zájmu, který se okolo nich rozhořel.

Američané se navíc neomezují jen na postarší TDI, po dieselech sahají stále častěji také u nových aut i u konkurence Volkswagenu. Proto ostatně řada značek z nového světa přivedla na trh nové pohonné jednotky, které spalují právě motorovou naftu. Konec dieselů tedy opravdu není na programu dne, zvláště nyní, když za jistých ohledů jsou nepřekonatelnými agregáty, bez jejichž pomoci se hlavně v Evropě výrobci neobejdou. Sázka na hybridizaci a elektrifikaci by je velmi snadno mohla zruinovat - dokud nebudou tyto vozy dostupné a svými praktickými vlastnostmi srovnatelné s konvenčními alternativami, zákazníkům je výrobci nevnutí, ať už budou s novými normami kompatibilní jakkoli.


Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná - 1 - Jurgen Stackmann nove foto
Prodejní šéf Volkswagenu Jürgen Stackmann potvrdil, že německá automobilka dieselům nadále věří

Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná - 2 - VW Passat TDI 2019 nova sada 01Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná - 3 - VW Passat TDI 2019 nova sada 02Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná - 4 - VW Passat TDI 2019 nova sada 03Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná - 5 - VW Passat TDI 2019 nova sada 04Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná - 6 - VW Passat TDI 2019 nova sada 05Prodejní šéf VW promluvil o budoucnosti motorů TDI, jejich pohřeb se nekoná - 7 - VW Passat TDI 2019 nova sada 06
I proto s nimi osadila třeba nový Passat. A nejinak tomu bude v případě osmé generace Golfu, která taktéž vyfasuje evoluční a prý již skutečně čistý dvoulitr

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše