Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Provoz dobíjecích stanic pro elektromobily je taková osina, že už s ním nechce nic mít ani skotská vláda
26.5.2023 | Petr Prokopec
Ukazuje to nejen na limity možného rozšíření infrastruktury - tak oblíbeného tématu politiků -, ale vrhá to též světlo na věrohodnost jejich současných proklamací okolo budoucnosti elektrických aut. Ta je očividně nulová.
Proti elektromobilům jako takovým jsme nikdy nic neměli a nic proti nim nemáme, takže pokud jsou vaším šálkem kávy, s chutí kupte jeden každému členovi vaší. Jiným je ale nenuťte a nepodporujte politiky, kteří taková auta chtějí nařídit všem. Politici automobilům nerozumí, jejich znalosti ekonomické a technické podstaty věci bývají minimální až nulové, což se zračí i v jejich slibech o zlevňování samotných aut, elektřiny či jakýchkoli dalších pozitivech. Reálně ničeho takového svědky nejsme.
Politici slibovali také vybudování patřičné infrastruktury, kterými by „elektrické revoluci” umetli cestu. Jenže také v tomto ohledu vládnoucí garnitura těžce selhává. Zatímco tedy ještě před pár lety připadalo na každý dobíjecí stojan jen pár aut, která se u něj během dne snadno vystřídala, dnes jsou na běžném pořádku fronty dané docela jinými poměrem. A jak se zdá, bude jen hůř.
Skotskou vládou provozovaná síť ChargePlace Scotland totiž oznámila, že celý tento byznys je „neudržitelný“. Třináct let po svém založení, během kterých vzniklo pouhých 2 500 stanic, což neodpovídá ani ročním prodejům elektrických aut, ji tak hodlá předat do soukromých rukou a nechat totéž na někom jiném. Problémem se ostatně stalo nejen rozšíření infrastruktury, ale také údržba stávajících stojanů. Právě na jejich stav si skotští elektromobilisté pravidelně stěžují - často prý musí objet i tři čtyři stanice, než uspějí.
Vláda zároveň rozhodla, že podpoří rozšíření infrastruktury na 6 000 stanic v roce 2026 grantem ve výši 60 milionů liber (cca 1,63 mld. Kč). Za tyto peníze ale budou budovány stojany jen v místech, kde „jsou privátní investice vyloučené“. Půjde tak jen o odloučené či těžce přístupné lokality. Nicméně i tak politici předpokládají, že ono rozšíření bude z větší části financované soukromými firmami. Ty pochopitelně stanice nebudou provozovat zdarma, i když na ně pobírají další dotace.
Suma sumárum zde tak nemáme nic nového, jen další ukázku politické neschopnosti. Politici o něčem, co vypadá dobře na papíře, rozhodnou bez toho, aniž by se vůbec pokoušeli o kontakt s realitou. Danou změnu pak doprovázejí slova o tom, že na katastrofických hodinách se ručky blíží k pověstné dvanáctce a je třeba jednat neprodleně. Výsledkem je ovšem leda sypání peněz do kapes firmám napojeným na vládnoucí garnituru, reálně se neřeší nic. A když situace zajde příliš daleko, politici raději dají od celé věci ruce pryč a situaci s pokusí vyřešit prostřednictvím jiných znovu na úkor obyčejných lidí. Těmto lidem věřit jejich proklamace okolo elektromobilů a podporovat je? To může opravdu jen blázen.


Společnost ChargePlace Scotland je pátým největším provozovatelem dobíjecích stanic v celé Británii, ve Skotsku pod ni spadají dokonce hned dvě třetiny všech veřejných stojanů. Vláda ale zjistila, že tento byznys pro ni není udržitelný, a tak od něj dává ruce pryč. Foto: ChargePlace Scotland, tiskové materiály
Zdroj: Autocar
Bleskovky
Nadšenec s pomocí průhledné trubice ukázal, jak to vypadá uvnitř dieselového motoru za chodu, jak spaluje palivo bez svíček
včera
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Ferrari pošle své zpackané elektrické Luce přímo do zdi
3.6.2026
Nejčtenější články
Radar zachytil KITT z Knight Ridera, jak jede městem o 44 procent vyšší než povolenou rychlostí, i když měl stát v muzeu
9.5.2026
Prodeje elektrického Fordu Mustang se dál hroutí až k nule, odbyt klasiky s motorem je úplně jiná káva
9.5.2026
Další výrobce elektromobilů míří ke dnu. Už neprodá ani to málo aut, co vyrobí, na skladě má vozy za 30 miliard, za kvartál prodělal 20
10.5.2026
Jeff Bezos se zbavuje své obří jachty, kvůli které museli rozmontovat půl Nizozemska, aby vůbec vnikla. Teď zjistil, že je moc velká
10.5.2026
Nejnovější Lamborghini je auto doslova bez střechy a většiny bočních oken, z ceny 150 milionů Kč byste to asi nehádali
10.5.2026
Živá témata na fóru
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 06.08. 22:23 - mattonecz
- Dříve M135i, nyní ///M2 06.08. 17:01 - Eda
- Sraz AutoForařů na Nurburgring Nordschleife 06.08. 15:36 - Vrooom
- S větrem ve vlasech.... 06.08. 13:25 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.08. 12:40 - Truck Daškam
- Onboard videa 06.07. 21:08 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.07. 13:49 - pavproch
- e90 330i 2006 250kkm + náhradní motor 06.06. 13:48 - pavproch
