Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu

K přepsání rekordů nebyla třeba ani skonu dalšího z hlavních představitelů. Do kin se hrnuli diváci po celém světě, překvapivě ovšem nikoli hlavně v USA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu

18.4.2017 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

K přepsání rekordů nebyla třeba ani skonu dalšího z hlavních představitelů. Do kin se hrnuli diváci po celém světě, překvapivě ovšem nikoli hlavně v USA.

Od osmého dílu Rychle a zběsile se sice čekaly velké tržby, nejspíše však nikdo nedoufal v přepisování historie. Ostatně Paul Walker již znovu umřít nemůže, do kin se tedy nehrnuly davy diváků, kteří by se s hollywoodskou hvězdou alespoň pomyslně rozloučili. Nicméně tato série zjevně má rozsáhlé skalní jádro příznivců, což je ostatně patrné i z profilů Vina Diesela na sociálních sítích. Novodobý „Kojak“ má desítky milionů fanoušků, kteří hltají každé jeho slovo a asi také vyrazili ve velkém do multiplexů.

Stalo se tedy to, co nikdo neočekával - Rychle a zběsile 8 za první víkend opět překonalo historické maximum. Nové pokračování ságy o „rodině” petrolheadů porazilo i dosavadního rekordmana, sedmé Hvězdné války. Na jejich návrat se přitom čekalo několik let, přičemž v jejich případě lze mluvit o kultu zasahujícího několik generací. Přesto se světelné meče musí sklonit před „vytuněnými” kárami, tedy tím, co z nich ve filmech ze série Rychle a zběsile zbylo.

Na kontě rychlé osmičky tedy po prvním víkendu v kinech přistálo 532,5 milionů dolarů (cca 13,38 miliardy korun). Sedmé Hvězdné války za stejnou dobu promítání vybraly z peněženek diváků 529 mil. USD (13,29 mld. Kč). Ukazuje se tedy, že „tato frančíza nevykazuje jediný znak okoukanosti. Fate of the Furious (jak zní oficiální název filmu - pozn. red.) tak uspokojuje všechny možné diváky,“ říká k tomu studio Universal.

Je ale třeba dodat, že stejně jako celý automobilový průmysl i nové Rychle a zběsile vděčí za svůj úspěch hlavně Číně. Z výše zmiňované sumy připadá na tamní kina 190 milionů dolarů (4,77 mld. Kč), jde tak o naprostý rekord mezi hollywoodskými trháky. Opět ale musíme zdůraznit, že se jedná o první promítací víkend. Další postup tedy již nemusí být tak razantní, i když zatím s tím příliš nepočítáme - osmička je chválena filmovými kritiky i samotnými diváky.

Ve své domovině osmý díl naopak poněkud zklamal, jeho tržby totiž činí „pouhých“ 100,2 milionů dolarů (2,52 mld. Kč). Tím novinka poněkud zaostala za předchozí instancí, která vynesla 147,2 milionů dolarů (3,7 mld. Kč). Walker měl tedy fanoušky především mezi americkým publikem, a mnozí z nich zkrátka tentokráte zůstali doma. To ale neznamená, že především díky zahraničním trhům ta miliarda dolarů nakonec celosvětově nepadne.

O novince se tedy nejspíše nezmiňujeme naposledy, stejně jako lze zapomenout na to, že by Rychle a zběsile zamířilo k ledu. Vin Diesel ostatně již dříve prohlásil, že osmý díl je počátkem nové trilogie - na devítce se tedy začne pracovat co nejdříve. A vůbec bychom se nedivili, kdyby studio Universal začalo postupně rozvíjet i vedlejší linie a poslalo do kin spin-offy po vzoru konkurenčního Lucasfilmu, aby tak porážka Hvězdných válek byla definitivní...


Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 1 - Fast and Furious 8 nova sada 01Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 2 - Fast and Furious 8 nova sada 02Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 3 - Fast and Furious 8 nova sada 03Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 4 - Fast and Furious 8 nova sada 04Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 5 - Fast and Furious 8 nova sada 05Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 6 - Fast and Furious 8 nova sada 06Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 7 - Fast and Furious 8 nova sada 07Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 8 - Fast and Furious 8 nova sada 08Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 9 - Fast and Furious 8 nova sada 09Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 10 - Fast and Furious 8 nova sada 10Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 11 - Fast and Furious 8 nova sada 11Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 12 - Fast and Furious 8 nova sada 12Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 13 - Fast and Furious 8 nova sada 13Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 14 - Fast and Furious 8 nova sada 14Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 15 - Fast and Furious 8 nova sada 15Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 16 - Fast and Furious 8 nova sada 16Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 17 - Fast and Furious 8 nova sada 17Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 18 - Fast and Furious 8 nova sada 18Rychle a zběsile 8 už přepisuje dějiny, za první víkend utržilo nejvíc v historii filmu - 19 - Fast and Furious 8 nova sada 19
Rychle a zběsile 8 má po prvním víkendu na triku půl miliardy dolarů

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.