Šéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz

Obří skandál s podváděním emisních testů už stál místo nejvyššího šéfa koncernu Volkswagen. Rezignoval na svou funkci a opustí i celý VW.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz

23.9.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Šéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz

/

Foto: Volkswagen

Obří skandál s podváděním emisních testů už stál místo nejvyššího šéfa koncernu Volkswagen. Rezignoval na svou funkci a opustí i celý VW.

Jsou to černé dny pro koncern Volkswagen. Zdánlivě vzdálená a skoro neuvěřitelná kauza rychle přerostla v oficiálně přiznaný podvod, který se týká nejméně 11 milionů aut a dost možná i toho vašeho. Padlo mnoho otázek, na které jsme nacházeli odpovědi a teď tu máme další, už jasnou - šéf koncernu VW tuto krizi neustojí.

Do černé barvy se tento týden zahalily i dny jeho dosavadního generálního ředitele a předsedy představenstva, Martina Winterkorna. Toho Martina Winterkorna, který se po přestání útoku všemocného Ferdinanda Piëcha zdál být nedotknutelný a v pátek mu měla dozorčí rada prodloužit kontrakt na další léta. To už ale neudělá - řídící výbor rady svolaný na dnešní den mu už jen mohl poděkovat za jeho práci pro koncern VW a nadobro se s ním rozloučit.

Winterkorn totiž před pár chvílemi oficiálně oznámil svou rezignaci a úplný odchod ze společnosti. Učinil tak za pomoci formálního prohlášení, ve kterém doslova stojí:

„Jsem šokován událostmi posledních několika dnů. Především jsem pak ohromený tím, že pochybení takového rozsahu bylo v rámci koncernu Volkswagen vůbec možné.

Jako generální ředitel přijímám odpovědnost za nesrovnalosti, které byly nalezeny v dieselových motorech, a proto jsem požádal dozorčí radu, aby odsouhlasila ukončení mé funkce generálního ředitele koncernu Volkswagen. Dělám to v zájmu společnosti, i když si nejsem vědom žádného pochybení z mé strany.

Volkswagen potřebuje nový začátek - i co se týče personálních otázek. Čistím cestu k tomuto novému začátku svou rezignací.

Vždy jsem byl řízen touhou sloužit tuto společnost, zejména našim zákazníkům a zaměstnancům. Volkswagen byl, je a vždy bude můj život.

Proces vyjasnění a zprůhlednění musí pokračovat. To je jediný způsob, jak získat zpět důvěru. Jsem přesvědčen, že skupina Volkswagen a celý její tým tuto těžkou krizi překoná.”


Jeden z rébusů je tedy rozřešen, otázek tu ale máme stále více než odpovědí. K Winterkornově rezignaci vydal krátké prohlášení i řídící výbor představenstva, který mj. poděkoval Winterkornovi za jeho práci a vyjádřil svou víru v jeho slova o tom, že s tímto způsobem manipulace s emisemi motorů TDI nebyl seznámen. Dále se situací bude zabývat v plném obsazení v pátek, do té doby přislíbil rychlé tempo pokračování interního vyšetřování a maximální spolupráci s orgány, které aféru vyšetřují externě. Další dění na sebe tedy jistě nenechá dlouho čekat...


Šéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz - 1 - Martin WinterkornŠéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz - 2 - martin winterkornŠéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz - 3 - Ferdinand Piech Martin Winterkorn nove PerexŠéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz - 4 - Martin Winterkorn sef VW lituje 02Šéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz - 5 - Martin Winterkorn sef VW lituje 03Šéf VW rezignoval, Dieselgate mu srazila vaz - 6 - Martin Winterkorn sef VW lituje 04
Ještě před pár týdny se Winterkorn mohl radovat z vítězství nad Ferdinandem Piëchem v interním souboji o vedení firmy. To nyní po aféře spojené s emisemi motorů TDI musí sám opustit

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.