Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut

Nikoli 482 tisíc, ale 11 milionů aut má na palubě tzv. „odpojovací zařízení”. Jde o všechny vozy s motory TDI EA 189.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut

22.9.2015 | Petr Miler | 14 příspěvků

Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut

/

Nikoli 482 tisíc, ale 11 milionů aut má na palubě tzv. „odpojovací zařízení”. Jde o všechny vozy s motory TDI EA 189.

Čtěte také: Je motor vašeho auta mezi oněmi 11 miliony? Zjistěte to zde

Před necelými dvěma hodinami jsme vydali článek Skandál VW s TDI bez příkras: 10 zásadních otázek a odpovědí, ve kterém jsme se snažili postihnout všechny podstatné a dosud nejasné aspekty aféry Volkswagenu s „ohýbáním” výsledků emisních testů motorů 2,0 TDI. Uzavřeli jsme jej s tím, že „Očekáváme, že dění okolo 'dieselgate' se v následujících dnech bude spíše uklidňovat, pakliže nevyplují na povrch další podstatná odhalení.” Jenže ona vyplynula.

Volkswagen dnes vydal prohlášení, ve kterém informuje o prvních výsledcích svého interního šetření této kauzy. A jsou alarmující, i když v prvé řadě ujišťují, že všechny aktuálně prodávané modely koncernu s motory plnícími emisní normu Euro 6 plně vyhovují všem zákonným požadavkům a jejich řídící software nikterak specificky nemění jejich chování, spotřebu nebo emise. O těch předchozích z generace EA 189 se to ale říci nedá, ani o jednom.

Prohlášení VW totiž konstatuje, že „odpojovací zařízení” je instalováno „také v dalších vozech skupiny Volkswagen s dieselovými motory”, firma však ujišťuje, že „u většiny těchto motorů nemá software žádný efekt na jejich fungování”. Samotná přítomnost takové možnosti tedy ještě neznamená, že ke specifickému chování motoru při absolvování testu emisí dochází, takové vyjádření ale dozajista nechává dává prostor k rozličným interpretacím.

Automobilka dále konstatuje, že „zaznamenatelný rozdíl mezi výsledky laboratorních testů a skutečným silničním využitím” se vztahuje pouze k vozům vybaveným motory TDI řady EA 189. Těch ovšem VW prodal po celém světě 11 milionů kusů. Je tedy prakticky jisté, že pokud máte ve svém autě instalovaný motor TDI této generace (a pravděpodobně nikoli jen 2,0), software přetřásaný při této aféře a detailněji rozebíraný v našem předchozím článku vozíte s sebou - co přesně dělá zrovna ve vašem případě, ale není z vyjádření zřejmé.

Je možné, byť zatím konkrétně neřečené, že VW vyvinul jeden typ motoru s jedním řídícím software, který obsahoval i ono „odpojovací zařízení”, ke slovu ale přišlo pouze u oněch 482 tisíc modelů prodaných v USA, neboť evropské emisní limity tehdy zdaleka nebyly tak přísné jako ty americké. Je ale také možné, že výsledky měření jsou „ohýbány” u všech motorů TDI EA 189 a pouze u jiných typů je software přítomen „spící”. Na potvrzení jedné z těchto domněnek si ale budeme muset ještě počkat.

V tuto chvíli je jisté jen tolik, že žádných dalších motorů krom TDI EA 189 se problém podle prohlášení VW reálně netýká. Firma dále konstatuje, že „intenzivně pracuje na eliminaci těchto rozdílů skrze technická opatření”. Konkrétnější koncern není, dodává však, že vyčlenil 6,5 miliard Eur (asi 175 miliard Kč) na zajištění realizace těchto technických opatření a opětovné získání důvěry zákazníků.

Tohle tedy bude ještě zajímavé, pro další dosud známé detaily si pročtěte 10 zásadních otázek a odpovědí této kauzy.


Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 1 - VW_Passat_Bluemotion11Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 2 - VW_Passat_Bluemotion07Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 3 - VW_Passat_Bluemotion08Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 4 - VW_Passat_Bluemotion16Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 5 - VW_Passat_Bluemotion13Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 6 - VW_Passat_Bluemotion10Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 7 - VW_Passat_Bluemotion02Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 8 - VW_Passat_Bluemotion01Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 9 - VW_Passat_Bluemotion18Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 10 - VW_Passat_Bluemotion23Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 11 - VW_Passat_Bluemotion21Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 12 - VW_Passat_Bluemotion20Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 13 - VW_Passat_Bluemotion36Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 14 - VW_Passat_Bluemotion26Průšvih VW s TDI graduje, podvodný software je v 11 milionech aut - 15 - VW_Passat_Bluemotion28
Dieselgate se nedotýká jen amerických Volkswagenů s motory TDI, problematické řešení má minimálně ve „spící” formě na palubě neuvěřitelných 11 milionů aut po celém světě

Petr Miler

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše