Šéfdesignér Lamborghini: přivezeme do Ženevy nejrychlejší model ve své historii

Chystaná novinka vznikne pouze v 10 provedeních. Sprint z klidu na stovku zvládne pod 2,5 sekundy a bude moci i na veřejné silnice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéfdesignér Lamborghini: přivezeme do Ženevy nejrychlejší model ve své historii

5.2.2013 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Šéfdesignér Lamborghini: přivezeme do Ženevy nejrychlejší model ve své historii

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chystaná novinka vznikne pouze v 10 provedeních. Sprint z klidu na stovku zvládne pod 2,5 sekundy a bude moci i na veřejné silnice.

Protimluvy jsou v současném světě nejrychlejších aut skoro denním chlebem, a to hlavně pokud jde o výkon, zrychlení a nejvyšší rychlost. Šéfové prakticky všech sportovních značek prohlašovali a prohlašují, že nové vrcholné výkony nebo maximální možné tempo již není jejich prioritou a místo toho se nové generace supersportů mají zaměřovat především na vazbu mezi řidičem a strojem. Jenže s výjimkou Astonu Martin, jehož nové modely DB9 a Vanquish jsou v rámci nejvyšší rychlosti skutečně pomalejší než jejich předchůdci, nepadají zmíněná slova na úrodnou půdu. A platí to i pro takovou ikonu, jakou je Lamborghini.

Ještě před příchodem veleúspěšného modelu Aventador šéf automobilky Stephan Winkelmann prohlásil, že nejvyšší rychlost nebyla při vývoji prioritou. Přesto s hodnotou 354 km/h nechává novinka předchozí Murciélago daleko za sebou, a to i v případě verze SuperVeloce, která se s menším přítlačným zadním křídlem rozjela „pouze“ na 341 km/h. Navíc tempo standardního kupé a roadsteru zřejmě zdaleka neznamenají konečnou.

Jak se nyní svěřil šéf designu značky Filippo Prini, na autosalonu v Ženevě hodlá Lamborghini představit vůbec nejrychlejší model v celé své padesátileté historii. Prini dokonce o novince hovoří jako o „šoku pro celý svět“. To zní docela sebevědomě, pokud uvážíme, že za měsíc se ve Švýcarsku ukáže také nástupce Ferrari Enzo, produkční verze McLarenu P1 i novinka od Pagani Automobili.

S ohledem na předchozí výroky značky víme, že speciál pro Ženevu již Lamborghini několikrát zmínilo, zatím ale velmi nekonkrétně. Nedávno zazněla informace, že na autosalonu ve Švýcarsku by měla debutovat speciální verze Aventadoru LP720-4 pyšnící se kromě většího výkonu také širším využitím karbonu, po dnešku je ale pravděpodobné, že realita bude jiná. Tedy je pochopitelně možné, že Italové vůz odlehčí tak razantně, že se i se 720 koňmi stane tím nejrychlejším v historii, spíše ale čekáme razantnější zvýšení výkonu než o 20 koní. Navíc jsou tu i jiné nesrovnalosti.

Verze LP720-4 se totiž podle původních informací měla stát stát součástí běžné nabídky, zatímco nový speciální model zřejmě vznikne jen v 10 exemplářích. Oproti limitované edici Sesto Elemento ale dostane registrační značky, přesto jej má dynamicky překonat a sprint z klidu na stovku pokořit pod 2,5 sekundy. Následující čtyři týdny čekání tak budou opravdu dlouhé...

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2013.


Šéfdesignér Lamborghini: přivezeme do Ženevy nejrychlejší model ve své historii - 1 - Motor Trend Top Ten Lamborghini Aventador 01Šéfdesignér Lamborghini: přivezeme do Ženevy nejrychlejší model ve své historii - 2 - Motor Trend Top Ten Lamborghini Aventador 02Šéfdesignér Lamborghini: přivezeme do Ženevy nejrychlejší model ve své historii - 3 - Motor Trend Top Ten Lamborghini Aventador 03
Lamborghini chystá na ženevský autosalon nejrychlejší model ve své historii. Jestli jako základ použije stávající kupé Aventador po dnešku není úplně jisté

Zdroj: Motor Authority

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.