Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla

Jakákoli pozornost věnovaná věrnému zákazníkovi je pochopitelně chvályhodná, kolik soukromých majitelů ale najede s malým vozem 1 milion km? Toyota v podobném případě dala nové auto zdarma.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla

21.6.2019 | Petr Prokopec

Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla

/

Jakákoli pozornost věnovaná věrnému zákazníkovi je pochopitelně chvályhodná, kolik soukromých majitelů ale najede s malým vozem 1 milion km? Toyota v podobném případě dala nové auto zdarma.

S 1 milionem najetých kilometrů jsou povětšinou spojené značky jako Mercedes, Volvo nebo Toyota a jejich modely, které jsou stvořené pro dálkové přesuny. Dnes ale před sebou máme vůz, který do obvyklých škatulek nezapadá. Mirsad Cosič z Bosny a Hercegoviny totiž zvládl pokořit tuto metu se Škodou, navíc Fabia. Jde přitom o její první generaci, konkrétně vůz z roku 2003. Na najetí 1 milionu kilometrů tedy majitel potřeboval 16 let. Ještě působivější než samotný nájezd je pak skutečnost, že Cosič si vůz pořídil jako soukromá osoba a používal jej jako taxi. Většina z této porce tak byla najeta ve městě.

„Když jsem se v roce 2003 rozhodl, že si koupím nové auto, zvolil jsem Škodu Fabia. Vše, na čem jsem bazíroval, bylo, abych pořídil osvědčený a kvalitní vůz za dostupnou cenu. V té době jsem ale rozhodně netušil, že mi bude sloužit tak dlouho. V průběhu let se ale ukázalo, jak moc bylo moje původní rozhodnutí správné,“ říká dnes šťastný majitel. Ten zároveň uvedl, že jakkoli musel autu věnovat pravidelnou péči, po celou dobu existence jej nestihla jediná vážnější technická porucha.

Dáno je to i tím, že o pohon se stará legendární dieselová jedna-devítka. Nejde však o přeplňovanou verzi, se kterou Škoda vyrukovala v roce 2000. Toto je ještě varianta ASX s atmosférickým plněním a obchodním označením SDI. Výkon tedy činí 64 koní v 6 000 otáčkách, točivý moment pak vyrostl na pouhých 125 Nm v pásmu 1 600 až 2 800 ot./min. To rozhodně nejsou data, která by byla oslnivá již z tehdejšího pohledu, natož pak z toho dnešního.

Nicméně jak již bylo řečeno, Cosič je taxikářem a jako takový nepotřebuje trhat asfalt. Prioritou je pro něj spolehlivost a té se mu zjevně atmosféricky plněný diesel na rozdávání. O jejím prodeji tedy zdaleka neuvažuje, neboť jak dodává, Škoda „i nadále slouží svému účelu a plní vše, co po ní chci. Co se tedy týče kvality, věřím již pouze této značce“. To jsou slova, ze kterých česká centrála musí skákat nadšením, s ohledem na situaci se ale majiteli mohla odvděčit trochu lépe.

Například Toyota v minulosti ve velmi podobném případě dala majiteli totéž auto zdarma, neboť důkazy odolnosti aut té které značky jsou z marketingového hlediska k nezaplacení. Škoda si alespoň všimla, majiteli dodala zdarma nový přístrojový štít s vynulovaným počítadlo, Cosič dále dostal zdarma servis na celý rok, stejně jako poukaz na slevu 5 000 konvertibilních marek (cca 65 500 Kč), již může uplatit na nákup nové Škody. A aby toho nebylo málo, pyšní se také exkluzivními hodinkami, jež mu mohou připomínat čas strávený s Fabií i mimo samotný vůz. Je to hezké, ale nové auto zdarma by v takovém případě udělalo automobilce lepší jméno.

Pro ilustraci, milion kilometrů odpovídá pětadvaceti objezdům celé planety okolo rovníku. Rozhodně tedy nejde o zanedbatelný počin, zvláště když k němu došlo hlavně v městských uličkách. Zajímalo by nás přitom, jak po takové porci vypadá interiér, ten však fotoaparátem ZATÍM zvěčněn nebyl. Možná se s ním ale Cosič pochlubí za pár let, až dosáhne dalšího působivého milníku, třeba 1 milionu mil. Pak by Škoda mohla vytáhnout i ono nové auto zdarma...


Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla - 1 - Skoda Fabia 1.9 SDI 2003 milion kilometru 01Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla - 2 - Skoda Fabia 1.9 SDI 2003 milion kilometru 02Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla - 3 - Skoda Fabia 1.9 SDI 2003 milion kilometru 03Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla - 4 - Skoda Fabia 1.9 SDI 2003 milion kilometru 04Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla - 5 - Skoda Fabia 1.9 SDI 2003 milion kilometru 05Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla - 6 - Skoda Fabia 1.9 SDI 2003 milion kilometru 06Škoda odměnila muže, který se svou Fabií najel 1 milion km, příliš štědrá ale nebyla - 7 - Skoda Fabia 1.9 SDI 2003 milion kilometru 07
Mirsad Cosič si vínovou Škodu Fabia 1,9 SDI pořídil v roce 2003. Od té doby s ní najel milion kilometrů, většinu v městském provozu, a to bez vážnějších poruch

Zdroj: Škoda Auto Bosnia i Hercegovina

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše