Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry

Zejména za oceánem dosud málokdo věděl o existenci kopřivnické automobilky a jejích slavných autech. To ale nyní změnil populární moderátor.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry

29.7.2020 | Petr Prokopec

Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry

/

Foto: Jay Lenos Garage@YouTube

Zejména za oceánem dosud málokdo věděl o existenci kopřivnické automobilky a jejích slavných autech. To ale nyní změnil populární moderátor.

Pokud jste někdy byli ve Spojených státech, pak nejspíše víte, že většina tamních lidí si plete Česko s Čečenskem. A pokud na naši zemi ukáže správně, pak nejspíše díky tomu, že se jedná o fanouška hokeje. Za oceánem však možná i překvapivě má nyní zvuk i tuzemský automobilový průmysl. Nikoliv však ten současný, nýbrž předválečný. Zasloužila se o to třetí nejstarší dosud existující automobilka, a sice Tatra, jejímž velkým obdivovatelem je známý americký komik a moderátor Jay Leno.

Leno aktuálně znovu otevřel vrata své takřka bezedné garáže, aby publiku představil legendární model T87. Ten proslul hned ve dvou ohledech, přičemž tím prvním byla aerodynamika. Stejně jako v případě předchozí Tatry T77 se totiž pod jeho tvary podepsal génius Hans Ledwinka, který vycházel z návrhů Paula Jaraye, autora vzducholodí Zeppelin. Ti tak původně měli dosáhnout koeficientu odporu vzduchu Cd 0,4, nicméně jak se posléze ukázalo ve větrném tunelu, šlo ve skutečnosti o Cd 0,36.

Tato působivá aerodynamika se podepsala na spotřebě i jízdní dynamice. Tatra T87 totiž v průměru jezdí za nějakých 12-13 litrů na sto kilometrů, což možná z dnešního úhlu pohledu není tak působivé. Nicméně je třeba si uvědomit, že mluvíme o voze ze 30. let minulého století, tedy z doby, kdy spotřeba aut činila běžně spíše 25-30 litrů na sto kilometrů. Jejich nejvyšší rychlost pak pro změnu nešplhala do takových výšin, ve kterých se pohyboval český vůz.

Právě díky schopnosti dosahovat tempa až 160 km/h si Tatra získala přezdívku Nazi Killer neboli Zabiják nacistů. Po vpádu Němců do Československa se totiž kopřivnické vozy staly velmi populárními mezi vojenskými pohlaváry. Ti byli rychlostí vozu přímo opojeni, nezvládali však jízdu v zatáčkách. Model T87 tak měl pomalu větší úspěšnost než českoslovenští paragáni, neboť během jediného týdne připravil o život sedm důstojníků. Ti měli od té doby používání auta zakázané.

Zajímavé přitom je, že Lenova Tatra je ještě rychlejší než zbytek produkce. Populární moderátor totiž dodal 2,9litrové osmiválcové jednotce nový karburátor Weber namísto předchozího Solexu, stejně jako nové písty. Výkon tak vzrostl na 85 koní, o něž se stará čtyřstupňový manuál. Leno přitom dodává, že vůz není jen rychlý, zvláště na svou dobu, ale také výjimečně komfortní a především spolehlivý, byť se mu jednou za jízdy otevřela kapota.

Jde však jen o drobnou pihu na kráse, zejména v případě motoru užívajícího i hořčík lze totiž mluvit prakticky o nesmrtelnosti. To prokázali i slavní cestovatelé Zikmund a Hanzelka, kteří právě s Tatrou T87 zamířili do Afriky a Jižní Ameriky, přičemž projeli 44 zemí. Aerodynamická legenda by si tedy zasloužila mnohem větší uznání, než jakého se jí dostává. A totéž lze říci i o Ledwinkovi, jehož design výrazně okopíroval Ferdinand Porsche u Volkswagenu Beetle.


Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 1 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 01Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 2 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 02Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 3 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 03Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 4 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 04Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 5 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 05Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 6 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 06Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 7 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 07Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 8 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 08Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 9 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 09Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 10 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 10Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 11 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 11Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 12 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 12Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 13 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 13Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 14 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 14Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 15 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 15Slavný Američan ukázal světu Zabijáka nacistů, jeho vlastní aerodynamický klenot Tatry - 16 - Tatra T87 Jay Leno Garage 2020 videoscreen 16
Jay Leno vlastní opravdu působivý exemplář Tatry T87 a ukázal ho celému světu i s detaily, které většina lidí nezná. Foto: Jay Leno's Garage@Youtube

Zdroj: Jay Leno's Garage@Youtube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.