Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia

Ano, Lancia už je po léta mrtvá a v České republice si od ní nekoupíte ani šroubek. Jediný ze svých posledních modelů stále doprodává v domácí Itálii.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia

24.7.2019 | Petr Miler

Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ano, Lancia už je po léta mrtvá a v České republice si od ní nekoupíte ani šroubek. Jediný ze svých posledních modelů stále doprodává v domácí Itálii.

O víkendu jsme psali o tom, jak končí pokus Alfy Romeo o návrat do USA. Minimální prodeje jejích nových modelů tam už i pokládají dealery, kteří uvěřili velkým plánům mateřského koncernu FCA a na sklad přijali více aut, než byli s to prodat za několik let. Z celkových prodejních čísel by se mohlo zdát, že situace v Evropě je lepší, jenže není, ani trochu.

Při rekapitulaci červnových evropských prodejů aut nám na první pohled unikl jeden hořce úsměvný fakt. Že Alfa Romeo s odbytem míří dolů a s 27 702 prodanými vozy je za šest letošního měsíců meziročně o 42 procent dole, jsme si všimli, to nelze označit za nic jiného než tragédii. Ovšem až druhý pohled ukázal, že za to samé období vystřelila o 27 procent výše Lancia a prodala 34 767 vozů - o 7 tisíc více než Alfa.

Někteří z vás to možná označí za šotek, však Lancia skončila už před 5 léty a dnes z ní v České republice nezbyla ani loga na budovách někdejších dealerů. To je pravda a stejně je tomu ve všech evropských zemích, až na domácí Itálii. Tam Lancia stále prodává dávno přestárlý Ypsilon a jen jeho domácí odbyt stačí na to, aby pokořila celou Alfu Romeo s mnohem novějším a šířeji rozkročeným portfoliem nabízejícím auta napříč Evropou.

Je to ve výsledku smutné zjištění, neboť více než jakékoli jiné křičí, že návrat Alfy Romeo je stále větší fiasko a paradoxně po Lancii je i tato značka v těžké krizi. Jestli se z ní někdy ještě může dostat, nechceme předjímat, na rozdíl od Lancie si ale troufneme tvrdit, že Alfa by ani po totálním selhání současného pokusu o comeback z povrchu světa nezmizela. Na to je příliš slavná a kdysi o její koupi vehementně usiloval třeba koncern VW.

Neříkáme, že jeho zájem je stále aktuální, takoví Číňané by ale jistě zálusk měli. A když uvážíme, co provedli s Volvem a co nyní dělají s Lotusem, nemusel by to být pro Alfu nakonec zase tak špatný konec. Mateřský Fiat Chrysler už ji podle všeho nespasí - pokud nevyjde tento pokus o návrat, další multimiliardovou investici už majitelé koncernu neschválí.


Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 1 - Lancia Ypsilon 2011 nove 29Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 2 - Lancia Ypsilon 2011 nove 30Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 3 - Lancia Ypsilon 2011 nove 31Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 4 - Lancia Ypsilon 2011 nove 32Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 5 - Lancia Ypsilon 2011 nove 33Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 6 - Lancia Ypsilon 2011 nove 34Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 7 - Lancia Ypsilon 2011 nove 49Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 8 - Lancia Ypsilon 2011 nove 51Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 9 - Lancia Ypsilon 2011 nove 54Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 10 - Lancia Ypsilon 2011 nove 55Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 11 - Lancia Ypsilon 2011 nove 57Pokus Alfy Romeo o návrat je stále větší průšvih, teď ji zesměšnila i mrtvá Lancia - 12 - Lancia Ypsilon 2011 nove 58
Ypsilon je už po léta to jediné, co si jde od Lancie koupit, navíc jen v Itálii. I taková působnost ale stačí na to, aby letos Lancia celkovými evropskými prodeji pokořila Alfu Romeo

Zdroj: ACEA

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše