Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h

(video) Náhlé úhybné manévry se běžně odehrávají při 60-80 km/h. Nano se rozjelo jen na 30 km/h a zatočilo, přesto skončilo na boku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h

29.5.2015 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(video) Náhlé úhybné manévry se běžně odehrávají při 60-80 km/h. Nano se rozjelo jen na 30 km/h a zatočilo, přesto skončilo na boku.

Testům bezpečnosti nových aut se na stránkách Autoforum.cz věnujeme pravidelně, zejména v souvislosti s výsledky, které publikuje evropská organizace Euro NCAP či americký institut IIHS. Přestože se ovšem zejména zámořští komisaři snaží co nejvíce reflektovat realitu, jednu oblast pokrytou nemají, a tou je losí test. Tedy úhybný manévr, který přišel ze Skandinávie, kde tamní silnice zejména v minulosti navštěvovala lesní zvířata snad častěji než automobily.

Pozornost celého světa si tento test získal hlavně v roce 1997, kdy si magazín Teknikens Värld vzal na paškál tehdy nový Mercedes-Benz třídy A. Třícípá hvězda však propadla na plné čáře, neboť při náhlém vyhýbacím manévru ztratila kontakt s vozovkou a převrátila se. Na vině byla absence ESP, alespoň tedy dle prohlášení značky. Ta se následně musela hodně snažit o nápravu reputace, k čemuž jí zařazení elektronické stabilizace do standardu napomohlo.

My se ovšem dnes nebudeme věnovat ani třídě A, ani řadě dalších modelů evropských značek, které během losího testu nezazářily. A vlastně se nebudeme věnovat ani onomu losímu testu, i když se od něj a od toho, co se v něm přihodilo stuttgartskému Áčku příliš nevzdálíme. Posvítíme si ale na indické Tata Nano, tedy nejlevnější auto světa, které svého času mělo nemalé ambice i na Starém kontinentu. Jelikož si ale v rámci bezpečnostních testů nevedlo zrovna valně, nakonec jej na evropských silnicích nepotkáte. A je to vlastně dobře.

Začít můžeme už jen tím, že na palubě výše zmiňované ESP či ABS nenajdete. To by na jednu stranu nemuselo vadit, neboť elektronickým berličkám jako nutnosti nefandíme, to ale neznamená, že nemají svůj smysl. Zrovna u Nana by zejména stabilizace mohla pomoci, neboť u vozu s úzkým rozchodem kol a vysokou stavbou karoserie z podstaty nemůže být nejstabilnější.

Přesvědčí vás o tom přiložené videu, na němž uvidíte indické vozítko se čtyřmi lidmi na palubě a výkonem 35 koní, jak se rozjede na nepříliš závratnou rychlost 30 km/h. Poté jeho řidič zatočí doprava, přičemž ani tato činnost není nikterak extrémní. Přesto však během ní Nano nenabídne takovou úroveň stability, aby po manévru skončilo na všech čtyřech kolech. Místo toho si tak můžeme do detailu prohlédnout jeho podvozek.

Výsledkem nepovedeného manévru jsou nejen pocuchané panely karoserie, ale především zlomená ruka řidiče. Jak jsme přitom uvedli, vše se odehrálo v rychlosti 30 km/h, nicméně běžně se auta při losím testu rozjedou na 60kilometrové či dokonce až 80kilometrové tempo. To by ale již pro posádku nejspíše byla rychlost pomalu vražedná.

Můžeme tedy znovu podotknout, že je jen dobře, že Nano není na evropských trzích nabízeno a o ESP tu vlastně ani primárně nejde. Autu by sice v této situaci patrně pomohlo, klíčové ale je, že tohle prostě není dobrý vůz ani s přihlédnutím k ceně - od nejlevnějšího auta světa nemůžeme očekávat jízdní vlastnosti Ferrari, převrácení při takto banálním manévru ale nelze tolerovat u žádného vozu. Více následuje...


Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h - 1 - Tata Nano losi test 01Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h - 2 - Tata Nano losi test 02Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h - 3 - Tata Nano losi test 03Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h - 4 - Tata Nano losi test 04Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h - 5 - Tata Nano losi test 05Tata Nano se převrátila při testu, stačilo projet zatáčku v 30 km/h - 6 - Tata Nano losi test 06
Tata Nano se při losím testu rozjelo pouze na 30 km/h. Přesto nakonec skončilo na boku, řidič pak tuto kolizi odskákal zlomenou rukou

Zdroj: Focus

Petr Prokopec

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.