Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme

Schválně si pusťte přiložený klip a povězte nám, jestli ve vás vyvolává jakékoli negativní pocity. Pochybujeme o tom, přesto je teď ve Velké Británii zakázaný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme

11.5.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Schválně si pusťte přiložený klip a povězte nám, jestli ve vás vyvolává jakékoli negativní pocity. Pochybujeme o tom, přesto je teď ve Velké Británii zakázaný.

Snaha některých národních a nadnárodních autorit regulovat všechno a všechny nabírá někdy až absurdních rozměrů. Své by o tom mohla vyprávět Velká Británie, kde přehnaně bdělé orgány pravidelně zasahují proti nápaditým reklamám. V minulosti dostala stopku Honda, následně nepochodilo ani BMW a nyní došlo znovu na automobilku z Mnichova. V tomto případě je ale zásah Britů obzvláště absurdní.

Regulační organizace Advertising Standards Authority (ASA) zatrhla vysílání reklamního spotu na pohon všech kol xDrive, protože „vzbuzuje dojem, že automobily jsou řízeny vysokou rychlostí“. Dohlížející pracovníci zakročili, protože společnost „odmítá rychlou, nebezpečnou a nezodpovědnou jízdu.“ Jezdí snad někdo s novou M5 dvě stě v městě? To bychom i chápali, že je pro některé hloupě návodné, nic takového se ale v klipu neděje. Ani náhodou.

Obávaná reklama v doprovodu kapely Blur ukazuje různé modely BMW xDrive jezdící po různém povrchu, aby se ukázala jistota pohonu 4x4. Před kamerou stříká voda, létá bláto, padá sníh a střihem se objevují rozdováděné děti, které si hrají v podobném prostředí. Minutový komerční film má navodit radost z jízdy BMW za každých podmínek. Přijde nám naprosto nevinný, přesto teď nesmí do éteru.

BMW se pochopitelně rozhodlo bránit a argumentovalo tím, že naprostá většina scén se ani neodehrává na veřejné silnici, to ale úřad nezajímalo. Off-roadové scény prý „nejsou podstatně odlišné od prostředí, se kterým se diváci mohou setkat“. A ASA pokračuje ve své podivné argumentaci: „Demonstrace schopností systému xDrive toleruje rychlejší, nebezpečnější a nezodpovědnější řízení (...) prezentované v kontextu vzrušení.“ A uvádí i příklady, třeba BMW X5 „klouzající po blátivé lesní cestě“.

Ani to neponechala automobilka bez reakce, podle zástupců značky záběry X5 demonstrují jen „mírné snížení trakce“ jako technickou vlastnost systému xDrive. Zástupci BMW neopomněli dodat, že natáčení probíhalo bezpečně pomocí zodpovědných pracovníků. Píseň nazvaná Song 2 byla zvolena proto, aby nalákala cílovou skupinu diváků, neměla navodit agresivní dojem rychlosti.

Nic z toho ale nepomohlo, reklamě bylo zapovězeno televizní vysílání. Snad jediný člověk z 9,3 milionu diváků si stěžoval a asociace mu dala za pravdu. Prý BMW porušilo základní podmínky. Motoristická inzerce nesmí podporovat „nebezpečné, soutěživé, bezohledné nebo nezodpovědné řízení“ a „nesmí demonstrovat sílu, zrychlení, jízdní vlastnosti na úkor bezpečnosti.“ Nevíme, jestli se ASA koukala na stejnou reklamu jako my, na každý pád ale ukázala, v jak absurdním světě dnes žijeme. Omezovat takovou propagaci, která z výše zmíněného sotva něco naznačuje, je zkrátka přehnané...


Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 1 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 01Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 2 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 02Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 3 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 03Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 4 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 04Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 5 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 05Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 6 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 06Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 7 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 07Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 8 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 08Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 9 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 09Tato zakázaná reklama BMW ukazuje, v jak absurdním světě to žijeme - 10 - BMW zakazana reklama Anglie duben 2018 10
Britové tuto reklamu zakázali. Zbytečně aktivní cenzura šmrncovní upoutávky na xDrive

Zdroj: Auto Express

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.