Tesla brzy odhalí významnou novinku, ale nepůjde o auto. Co to bude?

Novinkou Tesly by podle spekulací měly být akumulátory pro domácnosti sloužící jako zdroj elektřiny při výpadku proudu nebo ve chvílích, kdy je moc drahý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla brzy odhalí významnou novinku, ale nepůjde o auto. Co to bude?

31.3.2015 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Tesla brzy odhalí významnou novinku, ale nepůjde o auto. Co to bude?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Novinkou Tesly by podle spekulací měly být akumulátory pro domácnosti sloužící jako zdroj elektřiny při výpadku proudu nebo ve chvílích, kdy je moc drahý.

Automobilka Tesla plánuje odhalit „významnou produktovou linii”, ale nikoliv auto, koncem dubna. Uvedl to Elon Musk na svém účtu na Twitteru. Upřesnění, co to bude, však nepřišlo - víme jen, že to nebude auto, takže si na Model X budeme muset počkat ještě déle. jak stálo i v onom příspěvku. Co by to být mohlo, je nyní pochopitelně předmětem spekulací. Kožené tašky Tesla už na světě jsou.

Koncem minulého roku a letos v únoru Elon Musk v hovorech s investory vyjevil, že automobilka pracuje na bateriích pro domácnosti či malé podniky. „Design je hotov a v průběhu nějakého půl roku by se to mohlo dostat do výroby. Hledáme správné datum pro odhalení produktu, nejspíš během příštího měsíce či dvou,” uvedl při oněch hovorech v únoru Musk.

Kromě toho, že je generálním ředitelem společnosti Tesla, zastává také stejnou pozici ve firmách SpaceX a SolarCity. A právě SolarCity prodává či pronajímá a instaluje solární panely firmám a domácnostem a velkým firmám a vládním klientům také nabízí akumulátory nazvané DemandLogic a vyrobené automobilkou Tesla, které ukládají solární energii a pak ji objekt využívá, když je elektřina ze sítě nejdražší. A samozřejmě slouží také jako záložní zdroj, když vypadne proud.

Pokud by nový produkt Tesly skutečně byl verze baterií DemandLogic pro domácnosti a menší firmy, určitě by byl levnější, menší a také by měl menší kapacitu ve srovnání s variantou pro velké budovy. Elon Musk vloni na adresu možné baterie pro domácnosti uvedl, že by byla „plochá, 13 cm od zdi, s krásným krytem, zabudovaným invertorem a byla by snadno připojitelná”.

Společnost SolarCity na svém webu nastiňuje, jak můžou firmy použitím solárních panelů a baterií ušetřit a hlavní princip baterií pro domácnosti by jistě byl stejný, ale i jako záložní zdroj elektřiny by takováto věc mohla mít smysl - a dost možná větší než k onomu šetření, protože to pravděpodobně nebude levný zlepšovák. Přesnou cenu však zatím neznáme.

Pokud tedy člověk žije v místech, kde proud vypadává často, nemusel by být tento pokus marný. Jen bychom radši měli takovéto baterie někde ve sklepě než v obýváku na zdi, a ani by nepotřebovaly krásný kryt a plochý tvar.


Tesla brzy odhalí významnou novinku, ale nepůjde o auto. Co to bude? - 1 - tesla logo 01
Tesla nám zatím o své novince mnoho neřekla, z předchozích Muskových slov ale lze leccos vytušit

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.