Tesla nemá budoucnost, Powerwall je nesmysl, říká Bob Lutz

(+ video) Záložní baterie tu jsou už léta a lithium-ionová technologie pro ně není nejlepší, říká manažerský veterán. A Tesle prý nepomůže ani gigatovárna.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla nemá budoucnost, Powerwall je nesmysl, říká Bob Lutz

10.6.2015 | Marek Bednář | 9 příspěvků

Tesla nemá budoucnost, Powerwall je nesmysl, říká Bob Lutz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Záložní baterie tu jsou už léta a lithium-ionová technologie pro ně není nejlepší, říká manažerský veterán. A Tesle prý nepomůže ani gigatovárna.

Automobilka Tesla je malá a šance na to, aby někdy byla v zisku, jsou dost malé. Říká to Bob Lutz, významný manažer mnoha automobilových firem včetně General Motors, kde se například podílel na vývoje Chevroletu Volt, u nás známého jako Opel Ampera. V rozhovoru pro americkou televizi CNBC se také opřel do baterií Tesla Powerwall, novinky Elona Muska.

Powerwall jsou akumulátory pro domácnosti, které nabijete solárními panely či nočním proudem a pak budete levnější elektřinu z nich používat. A které také jsou záložním zdrojem pro chvíle, kdy vypadne proud ze sítě. Podle Lutze to nicméně není nic převratného: „Baterie jako záložní zdroj energie jsou tu už stovky let,” uvedl na adresu této novinky.

Lithium-ionové baterie také nejsou úplně ideálním řešením, protože jsou drahé. Klasické akumulátory na bázi olova a kyseliny jsou pro tohle použití podle Lutze mnohem lepší, protože nevadí, že jsou těžké. Nevozíte je totiž na palubě automobilu, ale můžete je mít ve sklepě. „Nerozumím fascinaci tímhle Muskovým nápadem,” dodal Lutz.

Pochyboval také o životaschopnosti automobilky Tesla. V globálním měřítku je tento výrobce stále malinký a ztrácí peníze ohromným tempem. „Výhledy na skutečné vydělávání peněz na automobilech jsou dost bídné,” říká manažerský veterán. Ani plánovaná gigatovárna na baterie nepomůže, protože výrobní procesy jsou téměř zcela automatizované, takže je jedno, jestli baterie kompletujete v USA nebo v Číně a jestli máte pět nebo dvacet výrobních linek. Nejdražší jsou suroviny.

Bob Lutz má v oblibě auta se silnými konvenčními motory, ale elektromobily kompletně neodsuzuje. Jak říká na videu níže, Elona Muska obdivuje, ale je očividně k jeho aktivitám kritický - což většině světa včetně akcionářů chybí, zdá se. „Kdybych byl akcionář, nynější stav bych považoval za vrchol, na jaký se akcie Tesly kdy dostanou,” říká Lutz.


Tesla nemá budoucnost, Powerwall je nesmysl, říká Bob Lutz - 1 - bob lutz gm 01Tesla nemá budoucnost, Powerwall je nesmysl, říká Bob Lutz - 2 - bob lutz gm 02Tesla nemá budoucnost, Powerwall je nesmysl, říká Bob Lutz - 3 - Via Motors Bob Lutz 01
Bob Lutz je k Tesle kritický (ilustrační foto)

Zdroj: CNBC přes Autoblog

Marek Bednář

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.