Tesla Powerwall: novinka Tesly je baterie pro domácnost, nabíjet ji lze sluncem

Existuje verze jen k pokrytí denních cyklů nebo fungující i jako záložní zdroj. A nikoliv nečekaně je drahá, ale pro srub v horách to nemusí být špatný nápad.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla Powerwall: novinka Tesly je baterie pro domácnost, nabíjet ji lze sluncem

1.5.2015 | Marek Bednář | 9 příspěvků

Tesla Powerwall: novinka Tesly je baterie pro domácnost, nabíjet ji lze sluncem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Existuje verze jen k pokrytí denních cyklů nebo fungující i jako záložní zdroj. A nikoliv nečekaně je drahá, ale pro srub v horách to nemusí být špatný nápad.

Když Elon Musk hovořil o velké novince v nabídce Tesly, byl konec března a začalo se spekulovat, co to může být. Jedním z odhadů byly akumulátory pro domácnosti, které přes den nabijete solárními panely a v noci budete elektřinu z nich používat. A které také budou záložním zdrojem pro chvíle, kdy vypadne proud ze sítě.

A právě tohle je věc, kterou Tesla skutečně odhalila - baterii s názvem Powerwall, která je k přimontování doma na zeď. Budou existovat dvě varianty, základní nabídne 7 kWh kapacity a má sloužit k použití v denních cyklech. Druhá varianta může být i záložním zdrojem v případě výpadku proudu a má kapacitu 10 kWh.

Elon Musk vloni na adresu možné baterie pro domácnosti uvedl, že by byla „plochá, 13 cm od zdi, s krásným krytem, zabudovaným invertorem a byla by snadno připojitelná.0 Dnes, když máme před sebou skutečný produkt, již víme, že plochý skutečně je a kryt je velmi elegantní, nicméně invertor ze stejnosměrného na střídavý proud, snad z technických důvodů, součástí není, je potřeba mít externí. A zapojení být snadné může, jen ho musí provádět certifikovaný elektrikář.

Powerwall si nicméně můžete nechat namontovat jak dovnitř domu, tak i vně, takže bude patrně dost dobře izolovaný proti vlhkosti. Jeho hmotnost je 100 kilogramů a rozměry jsou 130 x 86 x 18 cm, takže to zas tak malá krabice není. Je také kompatibilní s jednofázovými i třífázovými elektrickými soustavami a obě verze nabídnou 2 kW stálého výkonu a 3,3 kW ve špičce. A lze jich zapojit i více vedle sebe, pokud potřebuje váš dům víc elektřiny.

Nabíjet Powerwall je možné nočním proudem nebo třeba solárními panely, pokud se do nich rozhodnete investovat. Ale samozřejmě, je tu nevýhoda - cena. Bez invertoru, instalace a solárních panelů na střeše, pokud se rozhodnete pro nabíjení ze slunce, stojí Powerwall 3 000 dolarů (72 tisíc korun) v případě 7kWh varianty a 3 500 dolarů (84 tisíc korun) v případě 10kWh verze.

Jakkoliv je tedy velmi lákavé neplatit za elektřinu ze sítě téměř nic, je potřeba si spočítat, jaká je návratnost takovéto investice, máte-li už v domě běžnou přípojku. Pokud si ale stavíte srub někde na louce v horách, kde je nejbližší elektrické vedení 10 km daleko ve vesnici a třikrát do měsíce tam proud vypadne, Powerwall by mohl být velmi dobrou alternativou, i pokud byste v krásné karoserii Modelu S raději viděli atmosférický osmiválec...


Tesla Powerwall: novinka Tesly je baterie pro domácnost, nabíjet ji lze sluncem - 1 - tesla powerwall 01Tesla Powerwall: novinka Tesly je baterie pro domácnost, nabíjet ji lze sluncem - 2 - tesla powerwall 02Tesla Powerwall: novinka Tesly je baterie pro domácnost, nabíjet ji lze sluncem - 3 - tesla powerwall 03Tesla Powerwall: novinka Tesly je baterie pro domácnost, nabíjet ji lze sluncem - 4 - tesla powerwall 04
Akumulátor pro domácnost není špatný nápad, jen otázka návratnosti investice

Marek Bednář

Diskuze 9 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše