Tesla se překonává. Ženě dodala nové auto bez brzdové desky, „nejlepší” je ale reakce techniků

Tesla neproslula zrovna kvalitou dodávaných aut, dokud ale jde o špatně spasované části karoserie nebo palubky, nemusí to leckomu vadit. Ovšem nový vůz s nekompletními brzdami? Jehož nepřeslechnutelný hluk označí technici za normální? To je vážně nový vrchol.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla se překonává. Ženě dodala nové auto bez brzdové desky, „nejlepší” je ale reakce techniků

17.1.2022 | Petr Prokopec

Tesla se překonává. Ženě dodala nové auto bez brzdové desky, „nejlepší” je ale reakce techniků

/

Foto: Tesla

Tesla neproslula zrovna kvalitou dodávaných aut, dokud ale jde o špatně spasované části karoserie nebo palubky, nemusí to leckomu vadit. Ovšem nový vůz s nekompletními brzdami? Jehož nepřeslechnutelný hluk označí technici za normální? To je vážně nový vrchol.

Pokud jsou lidé přesvědčeni o své pravdě, nehne s nimi nic. Tedy až do chvíle, kdy dojde na lámání chleba, které povětšinou nedopadne tak úplně v jejich prospěch. Vztáhnout by to šlo v dnešní době na kde co, my si ale v této souvislosti posvítíme na Teslu. O nekvalitě jejích vozů padly již tisíce zmínek, ovšem i tak prodeje značky soustavně rostou a dále a dále jsou udivováni, co je schopna jim americká automobilka dodat.

Jednou z těch, kteří se o bolestivé realitě museli přesvědčit na vlastní kůži, je Američanka, která si na internetu říká April G. Ta si loni 19. prosince převzala Model 3 Performance, který jí vyšel minimálně na 58 990 USD (cca 1 268 000 Kč), což pochopitelně není málo. Nicméně prakticky ihned při cestě domů si nemohla nevšimnout intenzivního hluku, který vycházel od zadnćh kol. Ten následně nahrála a zaslala do servisního centra značky, které jen potvrdilo veškeré dosavadní zkazky o nekompetentnosti a snad až neochotě lidí starajících se o poprodejní péči.

Technici totiž April G oznámili, že něco takového je u Tesel „normální“. Důvodem neakceptovatelné hlučnosti dle jejich názoru měly být větší brzdové destičky, kterými je verze Performance oproti méně výkonným verzím osazena. S tímto tvrzením se ovšem April nehodlala spokojit a vůz s pouhými 112 najetými mílemi (180 km) nechala odtáhnout do nezávislého servisu. Když přitom tamní mechanik sundal zadní kolo na straně řidiče, zjistil, že na zadním kole jedna z brzdových desek zcela chybí. Kvůli tomu pochopitelně došlo i na poškození rotoru a brzdového kotouče.

Vůz pak sice zamířil do oficiálního servisního centra Tesly, ovšem tím patálie neskončily. April totiž musela celý týden čekat na náhradní vůz. A jak uvedla před víkendem, její auto je nadále u techniků, kde „čeká na díly“. Kdy se jich ovšem dočká, to je ve hvězdách. Tesla totiž má soustavně měnit termín dodání dílů a realizace opravy. Za uplynulý měsíc, který od převzetí vozu uplynul, si tak April užila Model 3 jen po zhruba čtyři dny. Zbytek času však elektromobil sloužil jen jako lapač prachu v servisu, který je v komunikaci stejně „dobrý” jako kvalita převzatého vozu.

Lze dodat, že dokonalá jistě není žádná automobilka. Nicméně zavedení výrobci přeci jen chybují méně často. A pokud se tak stane, mají daleko lepší servisní síť než Tesla. Ta ovšem selhává nejen při výrobě, ale i během následné péče o zákazníka. Právě servisní centra se ukazují být tím nejslabším článkem v daném řetězci, neboť často při odstraňování jedné chyby z továrny napáchají desítky dalších. Pokud tedy Musk chce, aby jeho slova o kvalitě byla brána vážně, měl by zjednat nápravu.

V tomto ohledu bychom si ale neměli dělat velké naděje. Z nastalé situace si ostatně už lidé utahují na internetu s tím, že šéf Tesly možná vše omluví tím, že regenerativní brzdění je dostačující, a proto auto bez brzdových desek vlastně není problém. A víte, co je nejhorší? Že kdyby to náhodou, třeba jen v žertu řekl, spousta lidí to bude brát vážně a začne se za takovou absurdní proklamaci bít. I to je svět Tesly.


Tesla se překonává. Ženě dodala nové auto bez brzdové desky, „nejlepší” je ale reakce techniků - 1 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 01Tesla se překonává. Ženě dodala nové auto bez brzdové desky, „nejlepší” je ale reakce techniků - 2 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 04Tesla se překonává. Ženě dodala nové auto bez brzdové desky, „nejlepší” je ale reakce techniků - 3 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 14
Z hluku, který je patrný na videu, jenž April G pořídila, lze snadno usoudit, že s Modelem 3 je rozhodně něco v nepořádku. Servisní technici jej ovšem shledali normálním, i když mu chyběla jedna zadní brzdová deska. Ale možná i to u Tesel skutečně „normální”... Ilustrační foto: Tesla

Zdroj: April G@Twitter

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.