Top Gear srovnal dva nejrychlejší sedany světa. Je to šaškárna, křičí fanoušci

Jsou to dvě auta snů svého druhu a zjistit, který z nich je opravdu rychlejší, by stálo za pár minut času. Jenže nic takového se ze srovnání Top Gearu nakonec nedozvíte.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Top Gear srovnal dva nejrychlejší sedany světa. Je to šaškárna, křičí fanoušci

24.2.2019 | Petr Prokopec

Top Gear srovnal dva nejrychlejší sedany světa. Je to šaškárna, křičí fanoušci

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jsou to dvě auta snů svého druhu a zjistit, který z nich je opravdu rychlejší, by stálo za pár minut času. Jenže nic takového se ze srovnání Top Gearu nakonec nedozvíte.

Býval dobrým policistou, ale spáchal ten nejhorší hřích, protože svědčil proti zkorumpovaným kolegům. Snažili se ho zabít. Místo toho zabili ženu, kterou miloval. Obviněn z vraždy nyní projíždí krajinou. Psanec, který loví psance. Lovec lidí. Odpadlík.

Na úvod kdysi legendárního televizního seriálu si dnes vzpomenou nejen skalní příznivci hlavního hrdiny Rena Rainese v podání Lorenza Lamase. My jsme si jej ovšem připomněli ve zcela jiné souvislosti. Na světě je totiž nové video Top Gearu se srovnáním BMW M5 a Mercedesu-AMG E63S, tedy dvou nejrychlejších sedanů světa současnosti a vlastně i všech dob. Za volant třícípé hvězdy se přitom usadí Chris Harris, mnichovský sedan pak připadne Stigovi. Ten má daleko lepší start, poté se však začnou dít věci, jenž mají souvislost s naším netradičním úvodem.

Než se ovšem dostaneme k vysvětlení, jen připomeneme, kdo vlastně Harris je. Kromě toho, že uvádí Top Gear a v minulosti figuroval v redakcích několika magazínů, jde také o schopného závodního pilota. V této roli vyhrál řadu podniků, stejně jako usedl do kokpitu mnoha zajímavých vozů včetně Porsche 911 GT3 RS, Astonu Martin Vantage GT12 či Glickenhausu P4/5 Competizione. Pokud tedy někdo umí řídit, je to právě „Opičák“, jak zní Harrisova přezdívka.

V novém videu ovšem na jeho schopnosti nedojde, místo toho se vše odehrává podle přesně nalinkovaného scénáře. Ač tedy Stig vyrazí dříve a Harris stihne před sešlápnutím plynu ještě utrousit suchou hlášku, v první zatáčce je jeho Mercedes již nalepen na zádi BMW. A ačkoliv to jede po většinu času bokem, zatímco E63S to pálí „na čas“, k předjetí nemá Harris po takřka celé kolo šanci. Až náhle dvě zatáčky od konce jeho třícípá hvězda zvládne několik délek auta během jednoho mrknutí oka.

Neděláme si přitom iluze, že celý Top Gear jede dle scénáře, stejně jako konkurenční The Grand Tour. A pokud by namísto Harrise byl za volantem Jeremy Clarkson, asi bychom neřekli ani popel. Nicméně v případě Chrise máme pocit, že moderátor toto zkrátka nemá zapotřebí. Jeho schopnosti jsou totiž takové, že pokud by někdo Stiga opravdu dokázal porazit, je to právě on. Nejsme navíc sami, kdo tak smýšlí, slova jako „šaškárna” s palcem dolů zaznívají na Youtube v nespočtu případů.

Podoba tohoto srovnání tak jen umocňuje obavy ze sedmadvacáté série, ve které již nebudou figurovat Matt LeBlanc a Rory Reid. Místo nich dorazí Freddie Flintoff a Paddy McGuinness, jimž jízda dle scénáře nejspíše vadit nebude. Publiku toužícímu po zábavě to asi vadit nebude, fandové aut ale zase přijdou zkrátka...


Top Gear srovnal dva nejrychlejší sedany světa. Je to šaškárna, křičí fanoušci - 1 - Chris Harris versus The Stig 2019 videoscreen 01Top Gear srovnal dva nejrychlejší sedany světa. Je to šaškárna, křičí fanoušci - 2 - Chris Harris versus The Stig 2019 videoscreen 02Top Gear srovnal dva nejrychlejší sedany světa. Je to šaškárna, křičí fanoušci - 3 - Chris Harris versus The Stig 2019 videoscreen 03Top Gear srovnal dva nejrychlejší sedany světa. Je to šaškárna, křičí fanoušci - 4 - Chris Harris versus The Stig 2019 videoscreen 04
Chris Harris dokázal porazit Stiga. Ovšem hlavně díky scénáři, ač stoprocentně má schopnosti na to, aby něco takového zvládl i přirozeně

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.