Ven se dostávají pikantní detaily o způsobu útěku Carlose Ghosna před Japonci

Bývalý šéf Nissanu a Renaultu byl v Japonsku na základě kontroverzních obvinění zadržován více než rok bez kontaktu s kýmkoli i bez jakéhokoli odsouzení. Na konci roku prchl a teď už tušíme, jak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ven se dostávají pikantní detaily o způsobu útěku Carlose Ghosna před Japonci

1.1.2020 | Petr Miler

Ven se dostávají pikantní detaily o způsobu útěku Carlose Ghosna před Japonci

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bývalý šéf Nissanu a Renaultu byl v Japonsku na základě kontroverzních obvinění zadržován více než rok bez kontaktu s kýmkoli i bez jakéhokoli odsouzení. Na konci roku prchl a teď už tušíme, jak.

Konec roku 2019 přinesl fascinující zvrat v kauze bývalého šéfa Nissanu, Renaultu a Mitsubishi Carlose Ghosna. Ten byl o více než rok dříve dramatickým způsobem zatčen na letišti kvůli obtížně srozumitelným obviněním z nesprávného vykazování jeho příjmů v dokumentech pro akcionáře. Ačkoli to nebyl on, kdo tyto dokumenty připravoval a ačkoli jde o zdánlivě bagatelní pochybení, byl primárně kvůli němu nejprve po měsíce zadržován ve vazbě a následně ještě déle držen v domácí vazbě pod přísným dohledem.

Ačkoli nebyl v cele, nemohl prakticky nic - celý rok neviděl svou ženu ani nikoho z rodiny, nesměl používat internet ani s nikým komunikovat, byl prakticky zajatcem japonské justice navzdory tomu, že formálně zůstával nevinný a více než rok po odhalení kauzy stěží mohly zůstat nezjištěná fakta, která by ve volném nebo alespoň volnějším režimu mohl ovlivnit. Když tedy byla soudem zamítnuta žádost o to, aby mohl se svou ženou alespoň povečeřet na Štědrý den, patrně mu došla trpělivost.

V neočekávaném zvratu události tak navzdory přísnému dohledu koncem roku japonské justici senzačně uprchl. Zprvu se to zdálo být příliš divoké na to, aby to byla pravda, později ale přímo Ghosn potvrdil, že je v Libanonu a vysvětlil i důvody svého útěku. Podle svých slov neutekl před spravedlností, své jméno chce dále očistit, unikl prý před nespravedlností, presumpcí viny a zacházením s ním. To lze pochopit, otázkou ale je... Jak se mu to ksakru mohlo podařit?

Připomeňme, že Ghosn byl pod permanentním dohledem a sledována byla veškerá jeho činnost. Byl mu zadržen pas a nesměl se stýkat prakticky s nikým krom svých právníků, přesto v neděli přistál v Libanonu a Japonci ještě v úterý ráno nevěděli, že není v zemi. A nevěděli to prý ani jeho právníci. Houdini? Skoro to tak vypadá.

Jak dokázal ošálit veškerý dohled, netušíme, jak se dostal ze země, už ale ano. S odvoláním na své zdroje v Libanonu říká Lionel Barber, redaktor Financial Times, že ze země se dostal v letadle v pouzdru na hudební nástroj. S ohledem na jeho proporce (je to drobný muž, ale ne až tak) to asi nebyl „futrál” od houslí. Barber s úsměvem říká, že to snad muselo být pouzdro na basu.

To zní velmi dobrodružně a bude velmi zajímavé zjišťovat veškeré další detaily. Jak konstatuje Financial Times i další světová média, v moderní historii není znám případ, kdy by někdo ze spárů Japonců unikl - Japonsko je ostrov, ven se nedá dostat bez hraniční kontroly a pro někoho bez pasu a známého prakticky celým světem se to jeví být nemožné. Muselo tedy jít o majstrštyk svého druhu hodný člověka, který dokázal postavit na nohy několik obřích firem. Sám Ghosn má promluvit na tiskové konferenci příští týden, bude velmi zajímavé vyslechnout si od něj více.


Ven se dostávají pikantní detaily o způsobu útěku Carlose Ghosna před Japonci - 1 - Carlos Ghosn 01Ven se dostávají pikantní detaily o způsobu útěku Carlose Ghosna před Japonci - 2 - Carlos Ghosn 04Ven se dostávají pikantní detaily o způsobu útěku Carlose Ghosna před Japonci - 3 - Carlos Ghosn 07
Bývalý šéf Nissanu a Renaultu Carlos Ghosn musel prchnout z Japonska za velmi dramatických okolností. Že se tak mělo stát v pouzdru na hudební nástroj, tedy svým způsobem nepřekvapuje

Zdroj: Lionel Barber@Twitter

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše