Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
VW je znovu největší automobilkou světa. Toyotu poráží Dieselgate navzdory
27.4.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
I přes dieselový skandál celkové prodeje Volkswagenu za první čtvrtletí vzrostly. Toyotě oproti tomu registrace poklesly, stejně jako americkému GM.
I více než půl roku po svém propuknutí plní kauza Dieselgate světová média. Zvláště v těchto dnech, neboť koncernu Volkswagen se povedlo dosáhnout dohody s americkými autoritami. Krize tím sice definitivně zažehnaná není, automobilka si ovšem může alespoň částečně oddechnout. Poněkud překvapivě se navíc objevil další důvod, proč můžou ve Wolfsburgu slavit.
Po prvním letošním čtvrtletí je Volkswagen světovou automobilkou číslo jedna. Tento vzestup nečekal asi ani koncern sám, neboť Němci v posledních měsících mnohokrát zmínili, že v důsledku kauzy došlo ke změně strategie a absolutní prodeje již nejsou jejich prioritou. Místo toho se rozhodli maximalizovat zisk.
Nicméně i přes největší skandál automobilky v celé její historii a onu změnu strategie prodeje Volkswagenu celosvětově narostly o 0,8 procenta na 2,49 milionu nových vozů. Tím Němci překonali Toyotu i General Motors, přičemž za daný úspěch vděčí hlavně situaci v západní Evropě, kde registrace narostly o 3,5 %, a Číně (+6,4 %). Ve Státech však skandál dopad zjevně má (-5,7 %).
Toyotě po prvním čtvrtletí patří druhé místo, neboť 2,46 milionu prodaných vozů představuje vůči stejnému období loňského roku 2,3procentní propad. Jedním z důvodů je stále nevyřešený problém s dodávkami oceli od japonského dodavatele, jenž vyústil v týdenní odstávku výroby. Ovlivněny tím sice nebyly zámořské operace, nicméně výroba v Japonsku v únoru klesla o 17 %.
Toyota navíc neměla dobrý start ani do druhého čtvrtletí, neboť se potýká s následky zemětřesení na ostrově Kjúšú. Některé z továren nebyly dosud otevřeny a japonská automobilka momentálně ani nedokáže říci, kdy se tak stane. Očekává se tedy další výpadek, nejspíše v ještě větším měřítku než v případě únorového nedostatku oceli, což logicky ovlivní také pololetní výsledky.
Japonská značka ovšem není jedinou, která se v prvním kvartálu musí potýkat s propadem registrací. Obdobně je na tom i americké GM, které prodalo 2,36 milionu nových aut, tedy o 2,5 procenta méně než loni. Automobilka se ovšem může pochlubit rekordními finančními výsledky, zejména díky domácím operacím, kde registrace narostly o sedm procent.

Pohled na vývoj prodejů všech tří gigantů v letech 2015 a 2016 grafikou Bloombergu
Volkswagen je po prvním letošním čtvrtletí světovou automobilkou číslo jedna, dieselovému skandálu navzdory
Zdroj: Bloomberg
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Poslední sbohem: Pět ostrých kompaktů se spalovacími motory si to rozdalo ve sprintu, dva z nich hrají svou vlastní ligu
před 4 hodinamiBMW stvořilo nejrychlejší kombík Severní smyčky Nürburgingu, okruhem se prohnal jako černý přízrak
včeraMax Verstappen osedlal nejbrutálnější Ford dneška, ani zkušený moderátor Top Gearu jeho jízdu chvílemi „nedával”
2.8.2025
Nejnovější články
Dva podvodníci obrali důvěřivce o 1,2 miliardy Kč s pomocí nejlepších aut planety. Spadla ale klec a teď jdou do o dražby
před 2 hodinamiJak hluboko lze klesnout? Mercedes začal odhalovat nové GLC a tahle absurdita je jeho maska
před 3 hodinamiPoslední sbohem: Pět ostrých kompaktů se spalovacími motory si to rozdalo ve sprintu, dva z nich hrají svou vlastní ligu
před 4 hodinamiNejnovější Bugatti nemá v interiéru jediný klasický reproduktor, přesto má hrát jako víno díky v autech nevídanému řešení
před 5 hodinamiNahrazení žádaného spalovacího auta elektrickým nástupcem poslalo prodeje dolů o 89,3 %, tolik k „elektrické revoluci”
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 08.05. 09:07 - řidičBOB
- Politický koutek 08.04. 19:59 - M.Z.
- Onboard videa 08.04. 19:44 - řidičBOB
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 08.04. 18:16 - Stepan
- S větrem ve vlasech.... 08.04. 15:36 - jerry
- Bellet J 12 RS 08.03. 21:39 - M.Z.
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 08.03. 20:27 - řidičBOB
- Nový C3: vzhled na jedničku 08.03. 11:17 - pavproch