VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně

Francouzské MPV vykáže při použití stejného „fíglu” oproti VW ještě 10x větší překročení limitů NOx ve dvou jinak totožných testech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně

24.11.2015 | Petr Prokopec | 21 příspěvků

VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Francouzské MPV vykáže při použití stejného „fíglu” oproti VW ještě 10x větší překročení limitů NOx ve dvou jinak totožných testech.

Tip: Přečtěte si také o reakci Renaultu na tato zjištění. Francouzi nemají žádný argument, hájí se něčím, co zřejmě nemůže obstát...

Překračování limitů emisí NOx je v posledních měsících hlavním tématem všech automobilových médií. Víceméně všichni ukazují prstem pouze na Volkswagen, který si na sebe prvotním přiznáním zjevně ušil bič. A jakkoli další zjištění dávno ukázala i na jiné, je to stále jen VW, na koho tato aféra dolehla.

Už už se zdálo, že ve Wolfsburgu již získali nad kauzou Dieselgate kontrolu a otěže z rukou jen tak pustit nehodlají. Jenže pak se provalilo, že ve hře jsou i šestiválcové třílitry. A aby toho nebylo málo, tento týden naši kolegové z BBC ve spolupráci s českou zkušebnou prokázali že tzv. funkčním odpojovacím zařízením je vybaven i evropský VW Passat B7. Ten ve stejném testu změnou pouhé jediné, navíc nízkým emisím do karet hrající vstupní podmínky (teplý start vs. studený) vykázal 2,5krát vyšší emise NOx než při splnění všech kritérií. Co to bude znamenat pro další vývoj, teprve uvidíme.

Jisté ovšem je, že neklidné spaní spaní dnes nebudou mít jen manažeři Volkswagenu. Vrtět ze sna se budou také u Renaultu, a to kvůli modelu Espace 1,6 dCi. Nová generace se totiž dostala do spárů německé DUH (Deutsche Umwelthilfe), tedy té samé organizace, která minulý měsíc otestovala Opel Zafira. Zatímco přitom v jeho případě bylo zjištěno až 17násobné překročení limitů, Francouzi zachází ještě dále. V testech dle cyklu NEDC bylo totiž zjištěno, že limity stanovené normou Euro 6 byly přesaženy až 25krát.

Ve světle těchto výsledků můžeme 2,5násobné překročení limitů zmiňovaného Volkswagenu Passat považovat za žabařinu, a to i přesto, že v případě Passatu byly do rovnice zahrnuty limity normy Euro 5, v jejichž případě platilo maximum 180 mg/km. Při aktivaci „chytrého“ softwaru se přitom VW dostal na 167 miligramů, reálně však emitoval 435 mg/km. Tedy sice nemalé množství, ovšem ve srovnání s Renaultem Espace pomalu mizivé.

Francouzskému vozu totiž asociace DUH naměřila až 2 061 miligramů, tedy přes 2 gramy na kilometr. Renault může prohlásit, že šlo třeba jen o vadný vůz, jenže dřívější testy ADAC došly v případě hned několika motorů dCi v jiných vozech k velmi podobným výsledkům.

Též aby v tomto případě byla vyloučena mýlka, zopakovala německá DUH svůj test hned devětkrát, ovšem pouze dvakrát došlo k dodržení limitu 80 mg/km. A to jen za podmínek, které plně odpovídají laboratornímu měření a během kterých evidentně muselo zasahovat „chytrých emisních strategií“ hned několik. I při studeném startu, během kterého Passat již limitům vyhovoval, totiž v některých případech došlo u Renaultu Espace k nemalému překročení limitu, neboť emitoval 235 mg/km. Tedy dvaapůlnásobek zmiňované normy Euro 6.

Přehled klíčových výsledků vám ukážou přiložené tabulky, ze kterých je patrné, že - na rozdíl od Zafiry - stačí u Renaultu pro přepnutí do jiného módu pouhý teplý start místo studeného. U Opelu bylo nutné uměle roztočit zadní kola, aby si „přestal myslet”, že je testován. To u Renaultu zásadní vliv na výsledky nemělo.

Podle asociace DUH ovšem situace není tristní ani tak u dotyčných vozů a automobilek, jakožto spíše u německého ministerstva dopravy, jemuž byly předány veškeré podklady již před měsícem po testu Opelu Zafira. Nicméně za celou tu dobu nebylo vydáno žádné oficiální prohlášení, které by vedlo k vyšetřování značky. Dá se tedy očekávat, že obviněn prozatím nebude ani Renault, neboť i nejnovější sada dokumentů zamířila na stejnou adresu.

Právě s ohledem na nezájem úřadů neustále naznačujeme, že celá kauza Dieselgate je pouze šaškárnou, při které ani zdaleka nejde o ochranu životního prostředí, ale jen o pouhé honění politických bodů. Vše přitom odstartovala kardinální chyba Volkswagenu, který se k podvodu přiznal, na rozdíl od Opelu (komentář Renaultu ke zjištění DUH jsme zatím nezískali). Jestli se úřady dále budou tvářit, jako by VW byl snad jedinou automobilkou na světě, teprve uvidíme...


VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně - 1 - Renault Espace DUH emise 01VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně - 2 - Renault Espace DUH emise 02VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně - 3 - Renault Espace DUH emise 03VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně - 4 - Renault Espace DUH emise 04VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně - 5 - Renault Espace DUH emise 05VW? Žabaři, Renault Espace 1,6 dCi šidí emise 25násobně - 6 - Renault Espace DUH emise 06
Renault Espace 1,6 dCi překračuje dle nového zjištění emisní normy až 25krát. Na rozdíl od Volkswagenu ale Francouze nikdo „neřeší”, alespoň zatím

Zdroj: DUH

Petr Prokopec

Diskuze 21 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše