Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin

Mobilní aplikaci carsharingové firmy se podařilo prolomili tak, že zloději mohli snadno ukradnout čtvrtinu aut z celé flotily. A nespokojili se jen s tím.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin

18.4.2019 | Mirek Mazal

Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin

/

Mobilní aplikaci carsharingové firmy se podařilo prolomili tak, že zloději mohli snadno ukradnout čtvrtinu aut z celé flotily. A nespokojili se jen s tím.

Hromadné sdílení aut se čerstvě pokouší prorazit v Praze, ve světě už jsou ale o krok dál. Závidět ovšem vždy není co, neboť v USA právě řeší problém jako z akčního sci-fi filmu. Po útoku hackerů na aplikaci firmy Car2Go, zajišťující právě sdílení aut v Chicagu, totiž došlo k odcizení neskutečné stovky voz z flotily společnosti. A příběh tím v podstatě jen začíná.

V Chicagu mohou lidé využívat sdílené vozy od loňského roku a donedávna měli přes Car2Go k dispozici 400 aut z portfolia koncernu Daimler. Majitelé rozsáhlé flotily ale podcenili zabezpečení aplikace, která carsharing zabezpečovala, a tak se do systému nabourali hackeři. Mobilní aplikace sloužila mimo jiné k otevření a nastartování sdílených vozidel, a tak se po jejím prolomení před zloději ocitl hotový poklad, stačilo jej sebrat ze země. Ti neváhali a díky volnému přístupu k takovému množství aut jich stovku dokázali odcizit dříve, než si toho kdokoli všiml.

Snadné získání takového množství stále zánovních vozů jim ale nebylo dost. Pachatelé se jich zmocnili s cílem porušovat další zákony pod rouškou anonymity a dopouštěli se zejména dalších krádeží. Jak široká skupina lidí se akce účastnila, zatím není jasné, policie ale už nyní podezřívá 16 osob s tím, že to nebude konečný účet.

Hackeři ovládli vozový park složený z modelů Smart ForTwo a větších Mercedesů-Benz CLA nebo GLA. Firma zastavila poskytování služeb, následky řeší s policií. Podle dosavadních vyjádření neunikla žádná citlivá data uživatelů aplikace. „Žádná z osobních či důvěrných informací našich členů nebyla ohrožena a útok neovlivnil sdílení v žádných jiných městech,“ poznamenal ředitel společnosti Michael Silverman.

Oněch 100 aut ale firmě nepochybně „uniklo”, o místě výskytu většiny z nich firma nemá zprávy - systémy na sledování polohy vozů online byly vypnuty. Má-li toto být budoucnost automobilismu, pak si nejsme jisti, zda chceme být její součástí...


Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 1 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 01Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 2 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 02Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 3 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 03Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 4 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 04Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 5 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 05Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 6 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 06Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 7 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 07Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 8 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 08Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 9 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 09Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 10 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 10Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 11 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 11Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 12 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 12Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 13 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 13Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 14 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 14Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 15 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 15Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 16 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 16Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 17 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 17Zloději díky chybě v aplikaci na sdílení aut ukradli 100 vozů, páchají s nimi další zločin - 18 - Car2Go sdilena auta Chicago foto 18
Neskutečná čtvrtina vozů Car2Go v Chicagu byla odcizena a nyní jsou s nimi páchány další zločiny

Zdroj: CBS Chicago

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše