Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů

Zima tu s námi ještě nějaký ten pátek bude a s ní i ranní trápení se zamrzlým autem. Pokud se vám přes veškerou přípravu vůbec nedaří dostat do něj, mohou se hodit některé z těchto postupů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů

21.2.2019 | Mirek Mazal

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zima tu s námi ještě nějaký ten pátek bude a s ní i ranní trápení se zamrzlým autem. Pokud se vám přes veškerou přípravu vůbec nedaří dostat do něj, mohou se hodit některé z těchto postupů.

Ještě nás čeká pár studených týdnů a s nimi i několik mrazivých ranních startů auta. Vzhledem k ročnímu období se vůz přes noc snadno může změnit v nedobytnou pevnost, zejména pokud řidič musí použít klasický zámek dveří bez centrálního zamykání. Odemykání tlačítkem je už široce rozšířené, ani to ale někdy nezabere a je třeba si poradit se zámkem plným ledu.

Ten může skrývat nevítané překvapení, které si rád nechá v zásobě na nejméně vhodnou chvíli. Kvůli poklesu teploty voda zateče do zámku a později vznikne neprostupný led, který vyplní jeho mechanismus. Není potřeba hned rozbíjet okno, stačí použít chytřejší řešení - nabízíme vám jich hned sedm.

1. Odmrazovač zámků

Směs s ethanolem je nejefektivnější a nejrychlejší nástroj vytvořený speciálně k vyřešení tohoto problému. K dispozici jsou malé lahvičky anebo spreje. Levný pomocník je k dostání v každém vybaveném obchodě, stojí pár korun, ale mějte jej vždy po ruce, když je to třeba. Rada „použijte odmrazovač zámků” je tedy účinná, ale tak trochu knížecí - většinou jej budete mít kdekoli, jen ne poblíž klíče, když se bezmocně budete snažit dostat dovnitř vozu.


Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů - 1 - Otevreni zamrzleho zamku dveri 01

2. WD-40

Všestranný pomocník nechybí snad v žádné domácnosti a může tak být dostupný snáze než odmrazovač. Modrý sprej s typicky žlutým flekem a nápisem WD-40 je nejznámější a nejprodávanější technické mazivo na světě. Univerzální olej pomáhá ve všech oborech lidské činnosti, nezaváhá ani u zamrzlého zámku. Po nastříkání dovnitř rozpouští led a vytěsňuje přebytečnou vlhkost. Ani ten ale po ruce mít nemusíte, zejména v terénu.

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů - 2 - Otevreni zamrzleho zamku dveri 02

3. Teplý vzduch

Improvizovaný ohřev zajistí klasický fén půjčený od paní domu. Vysoušeč vlasů může ještě vystřídat mobilní ohřívač s ventilátorem, obojí vyžaduje prodlužovací kabel s elektrickou energii. Člověk už si domyslí, kam namířit proud tepla, aby mohl zasunout dveře šly zase otevřít. Ani fén ale nebudete mít vždy tam, kde by se vám hodil.

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů - 3 - Otevreni zamrzleho zamku dveri 03

4. Horká voda

Staromódní metoda je občas k vidění dodnes. Teplou vodu zoufalý řidič sežene leckde, pěknou konvici s hrdlem už hůře. V každém případě vroucí voda jedním šmahem rozpustí i větší nános ledové krusty, vyplavit ledový zámek je snadná práce pro kouřící kapalinu. Ale pozor na teplotu - nešikovné ruce a možnost poškození auta i ublížení vám samotným jsou tady největším rizikem.

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů - 4 - Otevreni zamrzleho zamku dveri 04

5. Nemrznoucí směs do ostřikovačů

Zimní kapalina je mix chemických sloučenin odolných proti nízkým teplotám. Použití na polití zámku se trochu podobá první a také čtvrté variantě s vodou a konvicí, ale nemrznoucí kapalina je lehce bezpečnější. Účinnost není stoprocentní a někteří se bojí o poškození částí karoserie, ale v praxi by mělo dojít k finálnímu dobytí pevnosti bez nečekaných obětí.

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů - 5 - Otevreni zamrzleho zamku dveri 05

6. Ohřev klíče

Nejjednodušší a nejuniverzálnější metoda se neobejde bez zapalovače nebo jiného zdroje tepla typu sirky, něco z toho ale budete mít po ruce spíše než třeba WD40. Kovová část klíče se nahřeje a rychle se vloží do klíčové dírky. V úspěšných případech horký kov roztaví ledovou bariéru v zámku a zatuhlý mechanismus se rozhýbe. Oheň je dobrý sluha, ale s neopatrným zacházením se mění na zlého pána, proto pozor na ruce a na plastové součástky klíčenky.

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů - 6 - Otevreni zamrzleho zamku dveri 06

7. Ohřev zámku

Poslední tip je zvýšení teploty uzamykatelného mechanismu. Doporučuje se přiložit teplý předmět a vydržet. Chytřejší lidé zdroj tepla připevní a jdou domů, ale složitější je vybrat věc, která zůstane na mrazu teplá. Údajně stačí topná podložka nebo lahev s horkou vodou, někdy ale může pomoci i kus těla. Jistě ne jazyk, důvody známe z Obecné školy, pokud ale použijete třeba dlaň a chvíli vydržíte mrazivý chlad, může to váš problém vyřešit bez jakýchkoli speciálních pomůcek.

Jak rychle otevřít zamrzlé dveře auta? Existuje hned několik osvědčených způsobů - 7 - Otevreni zamrzleho zamku dveri 07

Zdroj: Drom

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše