Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě

V létě se člověk s autem často dostane do míst, kde se obvykle nepohybuje. Tato mapa vás rychle zorientuje, jakým rychlostem kde ve světě přejí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě

21.5.2019 | Petr Miler

Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V létě se člověk s autem často dostane do míst, kde se obvykle nepohybuje. Tato mapa vás rychle zorientuje, jakým rychlostem kde ve světě přejí.

Jednou z mnoha odlišností kultur cestování v rámci světa je, jakou maximální rychlostí můžete v dané zemi na veřejné silnici legálně jet. U nás je to 130 km/h, v Polsku 140 km/h a Německo nemá limit vůbec žádný, jak je obecně známo. Spousta evropských zemí se drží „stotřicítky”, v Norsku ale musí stačit 110 km/h a v Černé Hoře dokonce 80 km/h.

Zda se někdy v České republice dočkáme vyššího limitu, který jedni schvalují a druzí hned odsoudí, nechme na jinou debatu a pojďme se podívat, jak rychle se legálně smí jezdit v různých koutech světa. Míst bez omezení je pozoruhodně málo a v „zemi svobody” také málokde můžete jet byť jen 130 km/h, natož víc.

Nabízíme vám aktualizovanou mapu nejvyšších rychlostí, z níž pro lepší přehlednost probereme každý světadíl zvlášť. A začít musíme pochopitelně u toho nám nejbližšího, neboť po něm se průběhu blížícího se léta budete pohybovat nejpravděpodobněji.

Evropa

Jak už bylo řečeno, jen málokde povolí víc než 130 km/h. Výjimkou je již zmíněné Německo s neomezenou rychlostí a Polsko, ale také Chorvatsko a Bulharsko, kde na dálnicích může člověk legálně jet 140 km/h. Řada zemí povoluje jen 120 km/h, zmiňme zejména Španělsko, Portugalsko a Švýcarsko, kde jsou také velmi přísné tresty za rychlejší jízdu. Irsko se stejnou rychlostí trestá podobně tvrdě, ale za jiné přestupky. Všimněme si, že ostrov Man také rychlost neomezuje, ani na okreskách, jiné takové místo v Evropě už nenajdeme.


Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě - 1 - rychlostni limity evropa

Severní Amerika

Na severu Ameriky dominují rychlosti 110 a 120 km/h, resp. v USA 70 a 75 mil v hodině. Limit 65 mph má dnes už jen pár států, zmiňme Aljašku, New York nebo Oregon. Už limit 80 mph, který přibližně odpovídá našim 130 km/h, je na severu Ameriky raritou, ale najdou se i vyšší. Tady nelze opomenout Texas, který postupně zvyšuje rychlostní limit až k 85 mph a má dobré výsledky.

Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě - 2 - rychlostni limity severni amerika

Jižní Amerika

Jižní části amerického kontinentu dominují rychlosti 120 a 130 km/h. Trochu může překvapit surinamská nebo bolivijská osmdesátka, což je evropskou optikou dost málo. Otázkou může být stav tamních silnic, ale pořád s nastavenou maximálkou třeba na 100 km/h - Bolívie nemá dálnice, které by stály za řeč - vás nic nenutí takovou rychlostí jet.

Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě - 3 - rychlostni limity jizni amerika

Asie

V Asii vám obvykle dovolí jet 120 či 130 km/h, ale také většinu Asie zabírá Rusko a Čína. 120 km/h je limit ve většině arabského světa, vymykají se Spojené arabské emiráty s maximálkou 140 km/h. Pod Himaláji vidíme Bhútán se sedmdesátkou nebo méně a Nepál s osmdesátkou. Ten flíček vpravo dole odhadujeme je ostrov Guam a barvou také ukazuje na 70 km/h.

Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě - 4 - rychlostni limity asie

Austrálie

U protinožců kdysi na této mapě svítilo růžově tzv. Severní teritorium (dnes jen pro zvýraznění lehce lemováno touto barvou), které zavedlo neomezenou rychlost na Stuartově dálnici, což je silnice srovnatelná s naší silnicí první třídy; má dva směrově neoddělené pruhy, každý pro jeden směr. Neomezená rychlost tam fungovala velice dobře a měla byt zavedena i na dalších místech, poslední výsledky voleb ale tomuto trendu učinily přítrž. Zbytek kontinentu se drží 110 km/h, na Fidži je možno jet jen 80 km/h.

Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě - 5 - rychlostni limity australie 2017

Afrika

A konečně černý kontinent, kde ovšem vidíme nejvíc míst v šedé barvě, protože údaje o maximální dovolené rychlosti tam nejsou známy. Žádné velké překvapení stran vysoké rychlosti zde nečekejte, přes 130 km/h řidičům nedovolí jet žádná africká země a na tuto hranici smí jen na Pobřeží slonoviny. Stodvacítka je mnohem běžnější.

Mapa nejvyšších povolených rychlostí ukazuje, kolik smíte jet kde Evropě i ve světě - 6 - rychlostni limity afrika

Zdroj: DailyInfographics

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše