Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor

Jen málo nedostatků se skryje při testu auta probíhajícím po 100 tisíc kilometrů, které následuje rozebrání na díly. Tento tucet vozů z něj aktuálně vychází nejhůře a jeden z nich opravdu prachbídně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor

15.9.2020 | Mirek Mazal

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor

/

Foto: Ford

Jen málo nedostatků se skryje při testu auta probíhajícím po 100 tisíc kilometrů, které následuje rozebrání na díly. Tento tucet vozů z něj aktuálně vychází nejhůře a jeden z nich opravdu prachbídně.

Pravidelně vám přibližujeme auta, která prošla dlouhodobými testy Auto Bildu s nejlepším a nehorším skóre. Naposledy jsme vám ukázali aktualizovaný přehled těch nejlepších, mezi která se zařadila i současná Škody Superb, dnes vám tedy přiblížíme pro změnu modely z opačného konce žebříčku. Tedy ty, které po 100 tisíc kilometrů trvajícím testu následovaném rozebráním vozu na díly a prozkoumání jejich kondice pod dohledem Dekry dopadly pro změnu nejhůře.

Předmětem našeho zájmu je v tuto chvíli jen moderní podoba těchto testů, která platí od roku 2014, neboť dřívější bodování je s tím aktuálním nesrovnatelné. Po tomto konstatování si můžete myslet, že za šest let bude desítka nejhorších současně přehledem většiny, ne-li všech testovaných vozů, ale není tomu tak, sítem prošlo už 66 aut. Každé z nich muselo v nejrůznějších režimech ujet minimálně 100 tisíc kilometrů, absolvovat všechny předepsané prohlídky a obvykle i neplánované servisní zásahy, které si vyžádaly vzniklé problémy. A během toho všeho snášet kritické soudy redaktorů, kteří je zrovna řídili.

Jak jsme již zmínili, praktický test následuje kontrola všech součástek auta ze strany Dekry, která prozradí zbytek. Měří se například i opotřebení válců, pomocí endoskopu jsou zkontrolovány ty nejskrytější dutiny karoserie a další detaily. Výsledkem je počet chybových bodů a známka od jedničky do pětky jako ve škole. A před sebou nyní máme vozy, které nedosáhly na lepší hodnocení, než je trojka, seřazené od nejlepšího po úplně nejhorší. Vynechali jsme z nich pouze SUV, kterým věnujeme zvláštní pozornost v jiných přehledech a nechceme se na tomto místě opakovat. Některá z nich by se ale mezi vůbec nejhorší hodnocené vozy vešla též. Dost bylo slov, tady je dvanáct nejhorších výsledků od 3- níže i s komentáři.

12. Ford Mondeo 1,5 EcoBoost, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Ford chtěl vytvořit prostorné auto pro náročnější zákazníky, ale zaměření na objem kabiny ublížilo kvalitě ostatního zpracování. Auto Bild testoval Mondeo jako kombík i liftback a byť konstatoval, že v prvním případě se do auta vejde půl bytu, stěží lze ignorovat přešlap jako nedotažení šroubu mezichladiče stlačeného vzduchu, který nadělal paseku v celém motoru. Trestné body za tento i další nedostatky a nepřesvědčivou finální rozborku vyskočily až na cifru 29, z toho je výsledná známka 3-.


Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 1 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 06Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 2 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 08Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 3 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 14
Foto: Ford

11. Kia Carens 1,7 CDTI, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Po 100 tisících to vypadalo na známku 3+ za nespolehlivé parkovací senzory, rozbité ložisko kola a vybitou baterii. Kia dává dlouhou záruku, proto test pokračoval do 150 tisíců kilometrů. Teprve finální rozbor součástek ukázal začínající rez na dveřích zavazadelníku. Technika Carensu je v zásadě spolehlivá, zlobí spíše drobnosti, je jich ale dost na to, aby to nestačilo ani na čistou trojku.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 4 - Kia Carens 1,7 CRDi test 07Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 5 - Kia Carens 1,7 CRDi test 16Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 6 - Kia Carens 1,7 CRDi test 43
Foto: Autoforum.cz

10. Renault Clio Grand Tour TCe 90, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Auto Bildu se nelíbilo chování multimediálního systému, ale vážnější problém bylo vadné kuličkové ložisko v převodovce. Celkově vzato Renault vlivem elektroniky a vad materiálu nepřekonal Němce ani Korejce, což by mu jistě vyhovovalo. Možná příště, takto je to stejný výsledek jako u Fordu a Kie - 29 bodů a horší trojka.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 7 - Renault Clio 2017 nova oficialni sada 01Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 8 - Renault Clio 2017 nova oficialni sada 02Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 9 - Renault Clio 2017 nova oficialni sada 21
Foto: Renault

9. Seat Leon 1,6 TDI, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Na tachometru svítilo 80 972 kilometrů a převodové ústrojí se stalo nesnesitelným, jelikož vydávalo nezdravé zvuky a špatně řadilo. Vadné ložisko poškodilo převodovku, což byla rána pod pás, jinak si Leon vedl dobře. Ochrana proti korozi je příkladná, bublinky se objevují jen výjimečně na nepodstatných místech. I tak je to kvůli výše zmíněnému opět za 29 bodů a známku 3-.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 10 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 03Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 11 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 16Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 12 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 27
Foto: Autoforum.cz

8. BMW i3, chybové body: 31, výsledná známka: 3-

O nejmodernějším pohonu elektrických aut se tvrdí, že jsou tak jednoduché, že zásadně ubude starostí s jejich údržbou a nespolehlivostí. BMW i3 je elektrický vůz, v dlouhodobém testu ale tento předpoklad tak úplně nepotvrdilo. Dynamika vozu mile překvapila, stejně tak ovládání nedělalo potíže. Problémem se ukázalo hlavně nabíjení, neboť originální kabel musel být v záruce několikrát vyměněn. Zklamalo i víčko nabíjení, které se přestalo otevírat a potíže byly i s tím, co musí elektromobily řešit „oklikou” - topením. Celkově je z toho jeden z nejhorších výsledků - co na tom, že sám elektromotor nedělal potíže, když leccos jiného, včetně možnosti vůbec dobít jeho zdroj energie, zlobilo opakovaně.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 13 - BMW i3 2016 facelift oficialni sada 05Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 14 - BMW i3 2016 facelift oficialni sada 08Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 15 - BMW i3 2016 facelift oficialni sada 18
Foto: BMW

7. Suzuki Vitara S, chybové body: 31, výsledná známka: 3-

Němci připouští, že krátkodobě je Vitara S příjemným společníkem, který se dobře cítí v městském provozu i v levém pruhu na dálnici, z dlouhodobého hlediska se ale stává nesnesitelnou. Časté návštěvy servisu kvůli drobným nedostatkům se rychle staly otravnými, když se pak objevila větší závada motoru, bylo jasné, že k nejlepším příčkám bude mít tohle auto daleko. Opět 29 bodů a 3-.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 16 - Suzuki Vitara 2015 nova sada 21Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 17 - Suzuki Vitara 2015 nova sada 24Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 18 - Suzuki Vitara 2015 nova sada 50
Foto: Suzuki

6. Ford Grand C-Max 2,0 TDCi, chybové body: 32, výsledná známka: 3-

Posuvné dveře jsou fajn, ale jen když fungují, což v případě C-Maxu často neplatilo. Během zkušebních jízd také selhávala elektronika a nebyl to zrovna ojedinělý případ. Moc dobře se neprojevovala ani obrazovka navigace, která ne vždy navigovala. Pozlobil zkorodovaný konektor způsobující falešné impulzy k turbodmychadlu. Po demontáži všech částí překvapil orezlý blok motoru, kterému chyběl ochranný nátěr. Známka je opět 3-, chybových bodů už ale přes 30.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 19 - Test Ford Grand C-Max 16 TDCi 01Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 20 - Test Ford Grand C-Max 16 TDCi 05Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 21 - Test Ford Grand C-Max 16 TDCi 21
Foto: Autoforum.cz

5. Volkswagen Golf 1,4 TSI, chybové body: 32, výsledná známka: 3-

Po základní porci 100 tisíc kilometrů měl Golf na kontě dvanáct trestných bodů za poruchy spojené s elektrickými okny, displeje a systému start-stop. Do interiéru prosakovala voda a test pokračoval dál. Po 200 tisících kilometrů přestala fungovat houkačka, vytekly tlumiče, zasekla se klapka palivové nádrže a projevila se vadná dvouspojka. Závěrečná kontrola ukázala stopy oleje na motoru a převodovce kvůli špatnému těsnění, případně v důsledku výměny spojky. Nutno dodat, že překvapivě početné chybové body a výsledná známka jsou uděleny Golfu po nájezdu dvakrát větší než obvyklé porce kilometrů, Němci byli zkrátka na domácí auto přísnější, takže je otázka, jak moc tragicky tento výsledek brát.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 22 - VW Golf 2017 facelift prvni oficialni sada 06Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 23 - VW Golf 2017 facelift prvni oficialni sada 07Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 24 - VW Golf 2017 facelift prvni oficialni sada 29
Foto: Volkswagen

4. Citroen C4 Cactus PureTech 110, chybové body: 34, výsledná známka: 4+

Celkem 34 negativních bodů posbíralo originální stvoření s nepraktickým ovládáním. Během testu Auto Bildu selhala převodovka a zapalování. Rozebrání vyjevilo na 100 tisíc ujetých kilometrů nadstandardní opotřebení. Stylový Cactus s gumovými nárazníky je při výběru nového či ojetého vozu též lepší minout.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 25 - Citroen C4 Cactus PureTech prvni test 18Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 26 - Citroen C4 Cactus PureTech prvni test 31Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 27 - Citroen C4 Cactus PureTech prvni test 49
Foto: Autoforum.cz

3. Chevrolet Orlando 2,0 TD, chybové body: 35, výsledná známka: 4+

Stále ještě na úrovni dostatečného hodnocení těsně nad propadákem se drží velký Chevrolet, který sice jako nový už nekoupíte, jako ojetina by vás ale zajímat mohl. Jenže neměl - Orlando sice má praktické stránky jako sedm plnohodnotných sedadel, dostatek místa, dobrý výhled a silnou umlčenou naftu pod kapotou, dojem nicméně kazí spousta nepovedených detailů. Řazení automatické převodovky je nepříjemně hrubé, klimatizace nestačí, světla skoro nesvítí a auto navíc vyžaduje nečekané návštěvy automechaniků. Ty proběhly kvůli roztrhané manžetě poloosy řízení (při 50 000 km) a za dalších 20 000 km přestalo fungovat otevírání pátých dveří, protože selhal spínač. Demontáž na díly ukázala, že převodovka hodně trpěla. Lepší čtyřka a 35 trestných bodů je maximum, na co mohlo Orlando pomýšlet.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 28 - Nejhorsi auta v dlouhodobem testu 01Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 29 - Nejhorsi auta v dlouhodobem testu 02Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 30 - Nejhorsi auta v dlouhodobem testu 03
Foto: Chevrolet

2. BMW 218i Active Tourer, chybové body: 39, výsledná známka: 4-

Po dlouhodobém testu řady 2 Active Tourer skoro není divu, že BMW ohlásilo jeho konec, tak mizerný výsledek by u bavorské prémiovky čekal málokdo. Už zánovnímu kusu při 36 331 kilometrech odešlo ložisko klikové hřídele jeho tříválcového motoru. Po devadesáti tisících se motor musel vyměnit úplně, vyznačoval se hrubým chodem a nouzový režim pro něj nebyl nic neobvyklého. Rozborka pak ukázala také unikající chladivo z klimatizační jednotky nebo neobvykle opotřebenou spojku. Smutné je, že u takového auta se ještě dnes objevuje koroze na karoserii. Na BMW bída s nouzí, 4- a 39 trestných bodů.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 31 - BMW 2 Active Tourer oficialni sada 11Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 32 - BMW 2 Active Tourer oficialni sada 18Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 33 - BMW 2 Active Tourer oficialni sada 43
Foto: BMW

1. Ford Fiesta 1.0 EcoBoost, chybové body 52, výsledná známka 5

A jsme u svérázného zlatého hřebu tohoto přehledu, kterým se čerstvě stal Ford Fiesta s litrovým tříválcem EcoBoost. S autem bylo více problémů, tím největším se ale stala nespolehlivost pohonné jednotky. Auto muselo neplánovaně do servisu kvůli uvolněnému sedadlu řidiče, rachotícímu řízení nebo opakovaně kvůli úniku chladicí kapaliny z termostatu. To lze označit za drobnosti, třebaže nepříjemné, v samém závěru testu ale došlo na zadření motoru.

Během jeho demontáže bylo zjištěno, že selhal šroub, který sloužil k uchycení olejové pumpy. Následně díky tomu došlo na destrukci jejího ozubeného řetězu, jehož kousky se dostaly do jednotky, a zkolabovalo tak mazání. Výsledkem je zadřený a tedy kompletně zničený motor. Auto kvůli celkově problematickému fungování a fatálnímu selhání nejdražšího dílu dostalo jasně nejhorší hodnocení a jako jediné v celé historii dlouhodobých testů Auto Bildu si vysloužilo známku 5.

Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 34 - Ford Fiesta 2017 Auto Bild test 01Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 35 - Ford Fiesta 2017 Auto Bild test 04Nejhorší auta dlouhodobých testů Němců mají nového premianta, zadřel se mu motor - 36 - Ford Fiesta 2017 Auto Bild test 06
Foto: Ford

Zdroj: Auto Bild

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše