Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá

Zdražit a zhoršit, to je v zásadě strategie, s jakou přichází s novými generacemi svých klíčových modelů některé automobilky. Mercedes patří mezi ně, a tak v případě třídy C můžete v bazarech udělat snadno lepší obchod než u prodejců nových vozů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá

24.1.2023 | Petr Prokopec

Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá

/

Foto: Mercedes-Benz

Zdražit a zhoršit, to je v zásadě strategie, s jakou přichází s novými generacemi svých klíčových modelů některé automobilky. Mercedes patří mezi ně, a tak v případě třídy C můžete v bazarech udělat snadno lepší obchod než u prodejců nových vozů.

Na počátku roku 2021 Mercedes představil zcela novou třídu C. Potěšil s ní však jen málokoho, neboť pro fanoušky zelené mobility nebyly čtyřválcové modely dostatečně ekologické, a to i přes přítomnost 48voltového okruhu a mild-hybridní techniky. Milovníky pořádných motorů pak rozhodnutí značky vyřadit ze hry cokoli většího. Osmiválcové a dokonce ani šestiválcové agregáty nedostalo nejen polovičaté AMG s označením C43, ale dokonce ani vrcholné C63 od AMG. Také tyto verze si musí vystačit s dvoulitrem.

Řešení této zapeklité situace naštěstí existuje. Pokud totiž hoříte pro elektromobilitu, má pro vás třícípá hvězda na výběr již celou plejádu bateriových modelů (EQA, EQB, EQC, EQE, EQS, EQV atp.). Je nicméně třeba pamatovat na to, že pod 1 370 930 Kč se nedostanete. Levněji přitom lze pořídit osmiválcové provedení C63, a to dokonce i ve verzi S, jenž disponuje 510 koňmi. Jen pro takový vůz již nesmíte do showroomů s novými auty, ale k prodejcům ojetin, kde je k mání od zhruba 950 tisíc korun.

I tato suma nicméně pro řadu lidí může být nedosažitelná. Pokud tedy nebudete bazírovat na generaci W205, může vás snadno uspokojit i předchozí provedení W204. To dokonce jako AMG nepoužívá přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec, nýbrž atmosférickou 6,2litrovou jednotku. Ta pod kapotu sedanu, kombíku, kupé a kabrioletu dorazila hned v několika specifikacích, přičemž na 457 koní vám postačí asi 450 tisíc korun. Počítat přitom můžete s maximálně 15 let starými vozy.

Co se spolehlivosti týče, pak Mercedes přinejmenším v TÜV Reportu pravidelně okupuje nejvyšší příčky. Neznamená to však, že byste při výběru mohli být takříkajíc střelcem bez míření. Hlavně v případě starší generace W204 se obezřetnost vyplácí, a to jak u základních verzí, tak u vrcholného AMG. Pozor je třeba dávat hlavně na zavěšení, které je neduhem také u novějšího W205, byť v té chvíli již musí jít o exempláře z počátku výroby, která odstartovala v roce 2015.

Stěžejní slabinou staršího provedení jsou nicméně brzdy, konkrétně pak ty parkovací a hadičky provozních. Tím nicméně typické problémy v podstatě končí, neboť k výfuku míří chvála, stejně jako ke světlometům. Jakkoli je třeba dodat, že někteří majitelé si stěžovali na ta potkávací. Stejně tak se občas v negativním slova smyslu mluví o úniku oleje, nicméně i tak třída C nadále zůstává nad celkovým průměrem branže.

Opomenout pak nesmíme ani mnohé svolávací akce, jenž byly spojené hlavně s dieselovými motory, a to u obou generací. Stejně jako na počátku vás tak i nyní můžeme nasměrovat právě k osmiválcovým verzím AMG, z nichž se navíc mohou snadno stát i sběratelské vozy. Tak objemné jednotky se totiž už pod kapotu třídy C nikdy znovu neobjeví, pročež bychom si jich měli pořádně užít, dokud to ještě jde. Pokud se spokojíte se skromnějšími agregáty, na auta v použitelném stavu vám může vzhledem k šíři jejich nabídky stačit klidně 100 tisíc korun, to zní docela lákavě.


Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá - 1 - Mercedes-Benz C W204 W205 ilustracni foto 01Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá - 2 - Mercedes-Benz C W204 W205 ilustracni foto 02Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá - 3 - Mercedes-Benz C W204 W205 ilustracni foto 03
Pokud toužíte po osmiválcovém Mercedesu C63 AMG, postačí vám na jeho 510 koní asi 950 tisíc korun. To je podstatně menší suma, než jakou dáte za zcela nové elektrické EQA. Foto: Mercedes-Benz

Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá - 4 - Mercedes-Benz C W204 W205 ilustracni foto 04Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá - 5 - Mercedes-Benz C W204 W205 ilustracni foto 05Mercedes C jako ojetý láká po příchodu nové generace ještě víc, levněji nabídne věci, které nástupce nemá - 6 - Mercedes-Benz C W204 W205 ilustracni foto 06
S předchozí generací W204 jsou pak spojené ještě nižší ceny, přičemž základní varianty lze pořídit již okolo 100 tisíc Kč. Foto: Mercedes-Benz

Zdroj: TÜV

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.