Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli

Nikoli ojedinělý případ, ale systémová chyba dostala do policejních pout už několik klientů autopůjčoven, kteří zprvu ani netušili, proč po nich policie jde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli

24.5.2019 | Mirek Mazal

Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli

/

Nikoli ojedinělý případ, ale systémová chyba dostala do policejních pout už několik klientů autopůjčoven, kteří zprvu ani netušili, proč po nich policie jde.

Doba letního cestování se každým dnem blíží a mnozí vyrazí letecky do destinací, kde se nebudou moci přepravovat jinak než vypůjčeným autem. Taková zápůjčka se zdá být relativně bezstarostnou záležitostí, může ale přinést nevítané zpestření cesty. Zákazníci celosvětově největší autopůjčovny Hertz o tom mohou vyprávět.

Americká společnost čelí problémům se zatýkáním svých zákazníků a podle médií je takových obětí nadstandardně vysoké množství. Všichni byli obviněni z krádeže, přitom si jen pronajali předem objednané modely se žlutým polepem zavedené půjčovny a v pořádku je vrátili.

Mezi překvapené patří i Dina Johnson, která strávila na policejní stanici sedm hodin při cestě do USA zpět z kanadského výletu. Pohraniční hlídka si všimla, že pronajaté auto bylo vedené v evidenci kradených vozidel a bez milosti ji zatknuli. Až po úmorném, sedmihodinovém čekání za mřížemi cely předběžného zadržení byla Dina propuštěna jako nevinná, protože žádné auto neukradla. Jak se to mohlo stát?

Vůz patřil jiné autopůjčovně, jejíž klient jej omylem vrátil Hertzu a ten jej kvůli pochybení svých zaměstnanců znovu pronajal jako vlastní. Původní majitel pak auto pochopitelně postrádal, a tak jej nahlásil jako kradené. Zbytek příběhu už znáte.

Zní to jako velmi nepravděpodobný řetěz událostí, není to ale nic až tak mimořádného. Výše zmíněné přivítání klientky Hertzu po návratu z Kanady jistě nebylo zábavné, ale Michelle Jones zažila ještě něco horšího. Dáma, která je členkou zlatého klubu půjčovny, si půjčila auto na dobu určitou a posléze ho vrátila přesně, jak to dělá naprostá většina zákazníků. Za dva a půl měsíce ale na zvonek zazvonila policie, která ženu zatkla a uvěznila v cele předběžného zadržení na celých 24 hodin.

Důvod byl v principu podobný. Hertzu bylo vráceno jiné auto, které obsluha omylem evidovala jako to, které si vypůjčila Michelle Jones. Jí jinak vracený vůz tak posléze nemohl být zaevidovaný jako vrácený, Hertzu začal formálně chybět, i když celou dobu stál na jeho parkovišti. A jako pro jejího posledního vypůjčitele si pro ni přišla policie. Díky uloženým dokumentům z vrácení se nakonec podezřelá dostala zpět na svobodu, ale její čest pochopitelně utrpěla.

Mluvčí Hertz označil tyto události za „mimořádně vzácné“, nicméně podle výpovědí dalších klientů se přešlapy dějí nevhodně často. Podle Walta Zaliska z konkurenční společnosti se minimálně dvacetkrát za čtyři až pět let stalo, že firma předala zákazníkům auta z různých důvodů jako kradená.

Pochopitelně, není to záměrné, ani Hertz se nechce zaplést s vozy z černého trhu. Problémem je liknavost zaměstnanců, kteří chybují i v jiných případech. Nejčastěji při nedodržení termínu vrácení označí auto jako kradené a po pozdějším převzetí od zapomnětlivých zákazníků neaktualizují stav. V systému poté visí několik kradených modelů, které jsou zpět na svém místě, ale počítač je vede jako odcizené. V záplavě aut, která Hertz zpravuje, už pak nikdo faktický stav nezjišťuje a auto může být buď pronajato někomu jinému nebo hláška o něm skončí v databázi policie. Pak už jdou věci rychle.

Je pochopitelně otázkou, jak se nepříjemnostem bránit předem. V případě výpůjčky vozu v Evropě není problém projet si pro jistotu místní databáze kradených vozů, existují na to webové aplikace, které i z mobilu během pár sekund ověří stav ve všech národních databázích. Pokud auto nebude vedené v nich, velmi pravděpodobně vás žádné problémy nečekají ani při konfrontaci s policií, používá obvykle tatáž data.


Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 1 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 01Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 2 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 02Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 3 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 03Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 4 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 04Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 5 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 05Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 6 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 06Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 7 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 07Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 8 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 08Půjčení auta o dovolené vás může dostat za mříže, i když jste nic zlého neprovedli - 9 - Autopujcovna Hertz problemy s kradenymi vozy 09
Zákazníci autopůjčovny Hertz byli opakovaně zatčeni kvůli údajným krádežím pronajatých aut, obezřetnost bude při dovolených na místě

Zdroje: Abc Action News, Hertz

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše