Registrační značky na přání: tohle všechno jsou zakázaná slova

Úplný seznam zakázaných výrazů zatím nemáme, už jeho část od ÚJČ AV ČR je ale velmi bizarní seznam. A jsou tu i další zajímavé aspekty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Registrační značky na přání: tohle všechno jsou zakázaná slova

17.12.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Registrační značky na přání: tohle všechno jsou zakázaná slova

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Úplný seznam zakázaných výrazů zatím nemáme, už jeho část od ÚJČ AV ČR je ale velmi bizarní seznam. A jsou tu i další zajímavé aspekty.

Z dalších změn, které nás čekají na silnicích od roku 2016, bude kromě úpravy sítě dálnic a rychlostních silnic nebo rozšíření policejních pravomocí znamenat také možnost si na auto objednat registrační značky „na přání”, tedy s takovým textem, jaký si vybere zájemce. Hovoří se o tom už dlouho, odkladů bylo spousta, nyní se ti, kteří se na svou unikátní značku těší, dočkají.

Odlišností od standardních značek plných více či méně náhodných čísel je několik. Předně v tom, že osobní značka bude mít až 8 znaků, nikoliv 7; za prostorem pro nálepku technické kontroly bude znaků pět. Klidně si tam ale můžete nechat napsat 61384, na Civicu Type-R rozhodně nemusí stát TYPER. Také je velkým odlišením cena, která bude 5 000 Kč za jednu tabulku, tj. na osobní auto to bude znamenat celkem deset tisíc korun. Na motorce zůstanete na pěti.

Tyto základní informace jsou vesměs známé, stejně jako to, že o takovéto značky bude možno žádat už od 4. ledna 2016, prvního pracovního dne v novém roce. Bude také možno si za dalších 500 Kč značky rezervovat, konkrétně na tři měsíce, pokud třeba na své auto ještě čekáte.

A zůstanou vám, když pak budete auto prodávat, nelze je prodat spolu s vozidlem; nelze je vůbec prodat jiné osobě. Mělo by ale jít je vrátit úřadu a vzít si jiné. Zmíněný TYPER by se tak mohl krásně vyjímat třeba na Golfu GTI, kterým Civic po pár letech nahradíte. Obecně se tedy dá doporučit si vybírat takovou značku, která nebude moc vázána ke konkrétnímu autu, ať už objemem motoru nebo jakkoliv jinak.

Policie na ně bude nahlížet jako na normální značky, tedy alespoň to říká. „Pro nás je směrodatné, aby byla značka čitelná (neznečištěná), nepoškozená, umístěná na vozidle tam, kde to stanovují dané předpisy, nesmí být nijak upravena či pozměněna, zadní RZ musí být osvětlena a dále na ní musí být označena platnost technické kontroly,” vyjmenovala mluvčí. Policie bude tyto značky kontrolovat, zda nejsou padělané či odcizené, stejně jako u běžných RZ. Neumíme ovšem vyloučit, že se na ně nezaměří více - některým policistům se z podstaty budou příčit jako projev individualismu a je otázkou jejich profesionality, zda budou schopni nedat to znát.

Ke značkám se samozřejmě vážou jistá omezení. Jednak na značce bude muset být aspoň jedno číslo, nepůjde si navolit jen písmena. Také nebude možné volit některá písmena, konkrétně G, CH, O, Q a W, a to z důvodu možné záměny za jiné písmeno. U písmene O se to chápat dá, to je nule velmi blízko, a CH je prostě C a H vedle sebe, takže CHA-CHAR9 by mělo být reálné. Proč ovšem nejsou povolena G, Q a W, je nám záhadou, protože od C, 0 a V jsou odlišná docela dost. Navíc, písmeno I a číslovka 1 jsou si podobné mnohem víc a používají se obě.


Registrační značky na přání: tohle všechno jsou zakázaná slova - 1 - rz na prani ilu 01Registrační značky na přání: tohle všechno jsou zakázaná slova - 2 - rz na prani ilu 02
Takhle nějak by mohly značky na přání vypadat, kdyby bylo moudré je vybírat podle toho, na jakém autě budou. Vpravo zcela ilustrační tabulky plné nul; vpravo dole jsou značky pro motocykl. Pokud na to nemůžete přijít, NR je Night Rod (ilustrační koláže vlastní výroby)

Dále nebude možno si na značku dát urážlivá slova. „Slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel,” specifikuje ministerstvo dopravy. Povolené nebudou také zkratky používané v souvislosti s orgánem státní správy, záchranných složek apod. PCR-AUTO1 tedy bude kombinace nepřípustná.

I tak je to definice velmi široká a je otázkou, co všechno bude vadit. „Úřady obcí s rozšířenou působností obdržely doporučující instrukce a obecná kritéria, podle kterých budou při schvalování navrhovaných znění značek postupovat. Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu,” potvrzuje tento předpoklad dále ministerstvo dopravy.

Inspiraci můžeme hledat v zahraničí, kde jsou registrační značky k dispozici už dlouho, někdy i po dekády. Na Slovensku řidiči tuhle možnost mají léta, stejně tak je běžná v Německu, v Rakousku či ve Velké Británii. V každé z těchto zemí jsou různé kombinace číslic a písmen zakázány. Např. v Británii nabraly limity už dosti absurdních rozměrů a nejinak je tomu v dalších zemích. V Rakousku to je třeba i na první pohled neškodné číslo 420, protože odkazuje na 20. dubna, den narozenin Adolfa Hitlera. Stejně tak si na značku nedáte číslo 18, protože A je první písmeno v abecedě a H osmé, nebo 1919, a to kvůli spojitosti s SS - písmeno S je devatenácté.

U nás už nyní existuje seznam nepovolených slov, který dalo dohromady hned několik institucí. Zatím veřejně známý, my jsme ale získali alespoň jeho největší část - seznam slov, která Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR považuje za vulgární. Je na něm několik stovek slov, z nichž sami hromadu vůbec neznáme - možná jsou zastaralá, možná jen regionálního původu. Na každý pád je to velmi bizarní a velmi omezující seznam hodná pročtení.

Spoustu z vyjmenovaných slov do pár znaků nevměstnáte, ale možná úřady počítají i s různým zkracováním. Například slovo „vyžranec” (i to tam je...) se s jedním číslem do limitu nevejde, ale „VYZRNEC1” už ano a zřejmě to také nemusí projít. Řada nám ovšem vůbec nepřipadá vulgární. Tedy, že zde najdete slova jako „kurva”, „hovno”, „nasrat” a další obvyklé nadávky, nepřekvapí, jsou tu ale i termíny jako „vydělat”, vulgární jen v jistém slova smyslu nebo „rambajs” či „gauner”, což jsou technicky vzato vulgární alternativy spisovných slov, za sprostá je ale neoznačí snad ani Mirek Dušín. Problémem je třeba slovo „fidél”, těžko říci proč, příznivci Fidela Castra ale mají na každý pád smůlu. A také je zde dost odborných výrazů - nejsme si jisti, jestli někdo někomu nadává slovem „penis”.

Seznam má limity i v jiném ohledu. Je tu „vuřt” (co je na tom vulgární?), ale ne „buřt”, je tu „scát”, ale ne „chcát” apod., ale to jsou pořád drobné problémy. Očekávejme, že někteří si budou chtít značku na přání pořídit jen proto, aby „oscali” (ať se držíme dikce seznamu...) úřady a jsme zvědavi, jak budou úředníci na kreativitu reagovat. Že za P0LIC1E7 či čímkoli takovým poznají nedovolené označení státní instituce, nepochybujeme, ale třeba SEME3KA1 („semetrika” je zakázané slovo)? Nebo různé cizí výrazy či anglické zkráceniny? Značka FCK P0L1S, za kterou si kde kdo snadno přečte anglické „fuck the police” bude asi úředníkům unikat snadno. Bude vadit BB8 B8BBB či 1I1 I1II1? A kreativita lidí je sahá mnohem dál, britské případy jsme naznačili a nedávno „odhalená” značka 370H55V mátla roky i Američany.

Projděte si zatím seznam, který máme, přimyslete si různé další limity a kombinace a vypadá to, že vrcholem možností bude něco jako PAVEL007 nebo VWGOLF06. Z pozitivních výjimek ministerstvo zatím jmenuje jen tu, že když někdo sám bude mít vulgární jméno (třeba Pendrekář? Konkrétně padlo třeba Šoustal), značku mu povolí. Buď jak buď, dosud známá zakázaná slova jsme seřadili podle abecedy a níže je najdete, je jich celkem 796. Samozřejmě budeme pracovat na jeho doplnění, kompletní instrukce sháníme. Pakliže je máte k dispozici, budeme rádi, když se o ně podělíte...

Seznam vulgárních výrazů, které se nemají objevit na RZ na přání

akcizák
ambažúra
bába
babák
bafati
bafnouti
bago
bagovati
bakáč
balšáneček
banditi
bandurský
baraba
bečoun
binknouti
biřtlář
biřtle
blafnouti
blbina
bliti
blivoň
brajgl
bréca
brečák
brkály
bručna
břich
buržoák
buzerant
buzík
buzírovati
bzdina
cabiti
cajk
camra
camral
camranina
camrati
camry
canc
canca
cancal
cancati
cancavý
candátek
caniti
ceckatý
cimfrlich
cimfrlína
cmrndati
colštáb
coura
couračka
courák
cvok
čapáry
číhnouti
čuba
čubajera
čubčiti se
čumenda
čundr
čundrati se
čupr
čurák
čvaňh
čvaňha
čvaňhal
čvaňhanina
čvaňhati
čvaňhavý
ďoubati se
dacan
dales
dalesák
dělásek
dělňásek
děvkař
děvkařiti
děvkářství
diskutábl
distance
dobytčák
dočuchati se
dochlastati
dokroutiti
dolajdati se
dopajdati se
došmajdati se
došmaťhati se
dožer
dožraně
dožrati
drčna
drnda
dršťka
dršťkoun
držka
držkoun
dřachna
dupák
duplák
echtovní
englišflastr
extravuřt
extrovně
extrovní
fába
fačáda
fačára
fačárna
fajn
fajnovost
fajnový
faňácky
faňácký
faňora
fend'ák
fešanda
fidél
filcovati
finďáry
fixl
fixlař
fixlovati
fixumfertig
fízl
fláděra
fládrovka
flákač
flákaný
flákati
fláknouti
flákota
flaksa
flanc
flancista
flancmajor
flancmajorství
flanďák
flanda
flanděra
flekař
flekařiti
flink
flonk
florenťák
flotyna
flus
fór
fórový
fortvurstlovati
fotr
fotrovatěti
frankrajch
frapírovati
frasunek
frc
frízl
frmol
frňák
ftiukna
fuchtle
funkl
furt
furverkář
fusekle
futýrovati se
gauner
gaunersky
gaunerský
genťák
gentlas
glanc
glancovati
grázl
hadlapiky
hadrlump
hadrmonice
hajtra
hajzl
halt
haur
hausarest
hausír
hausírka
hausírní
hausírnictví
hausírník
hausírovati
hausmajstr
hausmajstrová
hec
hecovati
hezoun
himl
himlhergot
himllaudon
himlsakra
hin
hňáca
hňácati
hňácnouti
hnípati
hovadina
hovno
hovňous
hovňousek
hundrt
hunt
huntovati
cháně
chcípácký
chcípák
chcípavý
chcíplý
chechtna
chlast
chlasták
chlastal
chlastati
chlástek
chlebárna
chlemtanina
chňápa
chromajzl
jalovák
jeti
kadaver
kafrati
kách
kanálie
kanimúra
kaťata
kaťatý
každopádně
kec
kecák
kecanina
klandr
klapajzna
klazan
klika
kočinda
koncentrák
kozatý
krachle
kraťák
kraťas
kruti
křápa
křivochcálek
křivochcalka
ksicht
ksindl
kunčaft
kunda
kurevna
kurevnický
kurevnictví
kurevník
kurevství
kurva
kurvárna
kurvář
kurvinec
kurviti
kurvovláda
kuš
kušniti
kušovati
lajstnouti si
lajznout
laksirka
lamprdóny
laufka
laufpas
legranda
lepák
liprcajt
lítanda
lotrovina
ludr
luft
lufťačka
lufťák
majznouti
makanda
mazec
mébl
mlaďas
moula
mutr
nablafnouti
naboulovati
nabrknouti
nacáchovati
nacamrati
nácek
načapati
načíhnouti
načínati
načuhovati
načuměti se
načumovati
načvaňhati
nádiva
nádivka
nadlábnouti se
nadrátovati
nahňácati
nahráti
nachciplý
nachlamstati se
nachlastati se
nachlemtati se
namazati
namáznouti
namlátiti
namlouvanda
naraziti
nařumpati
nařvaný
nasrati
našňápati
našňupnouti
našpicovati
našťouchnouti
naštrejchnouti
našup
natentočkovati
natočený
natrapírovati
natrapovati
natrklý
natroubiti
natroublý
navalovati
navléci
nažblaboniti
nažranec
nažrati
nedožera
nenažranec
nenažraný
neprásknouti
nepražiti
občíhnouti
obesrati
oblafnouti
oblejsknouti
obrvůl
obšlehnouti
očíhnouti
očihovati
očumovati
očundračiti
oddělati
odflákati
odkdákati
odklackovati se
odkráglovati
odkrouhnouti
odkroutiti
odmáznouti
odpajdati
odpalírovati
odpéci
odprásknouti
odtamtud
ofrňovati se
ohadřiti
oháknouti
ohnípanec
ohnípaný
ohoz
okresák
opičina
oplégr
osobňák
ošlejfovati
ošmaťchati
ouchcapek
pác
pacholství
pajzl
pakáž
pangrot
panicoura
pant
paprda
párek
parchant
paskunda
paštěka
pazoura
pelešiti
pendrekář
penis
pic
piča
picnouti
píchnouti
pískati
planýř
platfus
platfus
plundra
pobliti
pocamcad'
pocintati se
pocucati
podělanec
podělaný
podělati
podělávati se
podfuk
podfukář
podfukářský
podfukářství
podnamáznouti
podočák
pochcati
pochcávati
pochlamstati
pochlastati
pochlemtávati
pojíti
pokdákati si
polévati
poprda
poprdáč
popsouti se
poscati
poscávati
posera
poseroutka
posránek
posraný
posrati
pošišmati se
poštěkati
poštiberka
pozcíplý
pozkapati
prach
pracháč
prachař
prachařka
prachatý
prasecký
prasectví
prasectvo
prasečiti
prašule
prašulky
pravicožrout
prd
prďoch
prďola
prdel
prdeláč
prdelatý
prdelkovati
prděti
prdlačka
prdnouti
prdoliti
prevít
prevít
problafnouti
procourati
pročuměti
proflákati
profláknouti
proflakovati se
prochcati
prochlastati
prochrněti
projížděti
prokdákati
prokurviti
prosrabařiti
prosrati
protrdlovati
proudník
prožraný
prožvýknouti
pruťák
přecourati
přečuměti
předrbávati
přehulákati
překdákati
přerabovati
přeramovati
přeskočiti
přežírati
přicmrdovač
přicmrdovati
přicmrndávati
přicmrndnouti
přičumovati
přifixlovati
přihasiti
přiožrati
psinděra
pšoures
pucr
pupkáč
pupkatý
racajda
rafati
rachna
rajda
rambajs
randa
raťafák
reterát
reterátový
rohnouti
rozcandati
rozdati
rozežranec
rozežranost
rozežraný
rozfackovati
rozflákati
rozfláknouti
rozházeti
rozkecati
rozkřáplý
rozrajcovati
rozrycnouti
rozsypati
rozšoupnouti
rozštěkaný
rozšup
roztlemený
roztrajdati
roztrandati
rozvejřilý
rozvejřiti se
rozžvýkati
řachna
sahule
sajraj
sajrajt
samandra
scanky
scáti
sčubčiti se
ségra
sejmouti
seknouti
semetrika
serdukát
sežrati
sežrati se
schlamstati
schlamstnouti
schlastati
schlastnouti
schlemstnouti
schlemtati
schramstnouti
sígr
skiksnouti
skopoun
skouleti se
slaďas
slepandr
slez
slézaná
smrděti
smrkáč
spicnouti
splivnouti
srab
srabák
srabárna
srabař
srabařina
sráč
sračička
sračka
sračkář
srala
sralbotka
sranda
srandička
srandista
srandovní
sráti
sroula
stíti
strojenda
strupoun
surm
sviňárna
syčura
šajspapír
šancajk
šiksla
šiša
šlapanda
šlohnouti
šlundra
šlus
šmajznouti
šmé
šmízo
šmolka
šnofoun
špásovna
špek
štátskripl
štěknouti
štráda
štramanda
štrejchnouti
štrekovati se
štrycácky
štrycák
šufeanda
šuffák
šuft
šufťačka
šufťáctvi
šunt
šup
šus
šuspajtl
švanděra
švigrfotr
švigrmutr
švigrson
švorcák
švorcista
švorcový
táhnouti
tisícovák
tlamajzna
tlampajzna
tóča
trajcen
trajda
trajdati
trajdavý
trestňák
trhnouti
troubel
troubiti
troubovina
třeštiprdlo
ucáknouti
ucintaný
ucmrdovati
udělaný
udrbnouti
uhnati
uhnípaný
uhulákaný
uchlastaný
uchlastati se
upejpanda
uprdeliti se
uprdnouti se
upšouknouti se
urajtovaný
urajtovati
uříznouti
usráně
usviněnec
usviniti
ušajdati
utáhnouti
užrati
užrávati se
vajchnouti
vandrovati
vejpuc
vejtaha
vejžvyk
vendlovati
vojanda
vopich
vožungr
vpráti
všivajzna
všivárna
vuřt
vyblafati
vyblafnouti
vyblajchovati
vyblíti
vybzdíti se
vycajchnovati se
vycancati
vycintati
vycmrdlý
vycvrnkati se
vyčichnouti
vyčumovati
vydělati
vydychnouti
vyfilcovati
vyfixlovati
vyflajznouti se
vyflákati
vyfláknouti
vyfleknouti se
vyhnípati se
vychcípati
vychlastaný
vychlastati
vychlastnouti
vychrápati se
vychrněti se
vychrouněti
vykašlati
vykdákati
vykecati
vykecnouti
vykrkati
vykrkávati
vykušniti se
vylejvák
vymajznouti
vymáznouti
vyplajznouti
vypláznouti
vyprdnouti se
vysmraditi se
vysrati se
vysyčeti
vyštrejchnouti
vyváleti
vyžranec
vyžrati
vyžvýknouti
vzíti
zabásnouti
zabasovati
zacintati si
začuměti
začuniti
zaháknouti
zahákovati
zahnouti
zachlámati se
zakecati
zakrouhnouti
zaprasečiti
zaprasiti
zaprděti
zařezati
zařvati
zasraldíra
zasrati
zašíti
zažrati se
zblajznouti
zblíti se
zbouchnouti
zescati
zesrati
zesviniti
zešupačeti
zflákati
zgruchnouti
zhaftnouti
zhamstrovati
zchlamstnouti
zchlastati
zkecati
zkecnouti
zkérovati
zkonilý
zkoniti
zkriplovaný
zkurviti
zmazati
zobnouti
zprasečiti
zprasiti
zrejhnouti
ztroubovatěti
zváleti
žbrďol
žbrdole
žrádlo
žráti

Zdroj: MDČR

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.