Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí

Že moderní auta nereznou a pokud, jde jen o trochu povrchové koroze? Budete se divit, ale reznou stále a na jejich pasivní bezpečnost to má velký vliv.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí

13.4.2018 | Mirek Mazal | 30 příspěvků

Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Že moderní auta nereznou a pokud, jde jen o trochu povrchové koroze? Budete se divit, ale reznou stále a na jejich pasivní bezpečnost to má velký vliv.

Auta zaznamenala v posledních dekádách obrovský pokrok ve všech ohledech, daleko největší změny ale nastaly v oblasti bezpečnosti. Zatímco vozy s mnoha sty koňmi výkonu či maximální rychlostí přesahující 300 km/h jsou tu s námi už dekády, opravdu bezpečných automobilů jsme se dočkali až v posledních letech. Auta přibližně od minulé dekády odolají při nehodách i takovým nárazům, že je skoro těžké se v nich zabít. A podle toho také vypadají stále příznivější statistiky dopravních nehod a jejich následků.

Bylo by ale naivní si myslet, že když auto bylo svou bezpečností na vrcholu v polovině minulé dekády, bude na podobné úrovni i nyní. A nemluvíme teď o dalším pokroku, který dřívější úspěchy logicky odsunul do pozadí, ale méně zjevné skutečnosti - faktu, že auta stárnou a stále podléhají korozi, i když na první pohled se díky pozinkované karoserii mohou zdát v tomto ohledu nedotknutelná.

Právě na tento aspekt se zaměřili lidé švédské spotřebitelské organizace Villaagarnas Riksforbund po boku pojišťovny Folksam a podrobili nárazovým zkouškám dvě auta, která bude leckdo považovat za moderní a relativně bezpečné ojetiny. Tyto testy takový pohled na ně asi nezmění, jednoznačně ale ukazuje, že bezpečnost aut postupem času slábne, a to nikoli zanedbatelným způsobem. Ověřována byla odolnost proti nárazu u první generace Mazdy 6 z let 2003 a 2008 a Volkswagenu Golf páté generace, který byl vyráběn též mezi léty roku 2003 do 2008. Obě auta (u Mazdy nepřekvapivě, u VW více) se vyznačovala jistou mírou koroze, kterou plně odkryl rozklad při následných simulovaných nehodách.

Testovací proces spočíval v čelním nárazu, poté nastoupili další obětní beránci na boční náraz. Vše se odehrávalo dle dobových norem EuroNCAP, což je důležitá poznámka - kdyby posuzování crashtestů proběhlo dle aktuálních kritérií, těžko bychom mohli nové výsledky srovnat s výstupy někdejších testů.

První na řadu šla Mazda. „Když byla Mazda 6 testována čelním nárazem, auto se zdeformovalo takovým způsobem, že sedadlo řidiče skončilo opřené interiér vozidla a figurína dostala zásah do hlavy od B sloupku,“ uvedla Villaagarnas Riksforbund. Právě pohyb figuríny včetně sedačky nevyvolal dobrý dojem, náraz hlavou do sloupku jen přispěl horšímu bodování. Jako nově vyrobený vůz obdržela šestka svého Času v hodnocení NCAPu 26 bodů - ty odpovídaly slabším čtyřem hvězdám z pěti. Nynější zkouška znamenala jen 18 bodů a tři hvězdy. To nemusí vypadat až tak varovně, o 20 % vyšší pravděpodobnost úmrtí pasažérů během autonehody už ale zní hůř.

Golf následoval s velkým očekáváním, jestli se bude opakovat citelné stárnutí konstrukce po vzoru Mazdy, které jsou proslulé náchylností ke korozi. Volkswageny naopak platí za dobře chráněné vozy a přes viditelnou rez na některých částech vozu dopadl lépe. Ve srovnání s původním výsledkem zcela nového automobilu starší exemplář ztratil jen jeden bod, pokud řešíme odolnost vůči nárazu. Na pětihvězdičkovém bodovacím stupni EuroNCAP zaznamenal nový Golf slabších pět hvězd (33 bodů), zatímco jako starý získal silné čtyři (32 bodů).

Jak je tedy patrné, koroze postupem času pasivní bezpečnost aut citelně snižuje. Obecně to jistě není překvapení, jako faktor při rozhodování o koupi vozu to ale zákazník běžně bude brát v potaz možná u několik dekád starých aut, nikoli u těch klidně jen 10 let starých. Proto se znovu sluší připomenout přehled aut nejvíce a nejméně odolných proti korozi - nejde tu jen o peníze za případné výměny některých dílů, ale i o zdraví. Ani jedno z testovaných aut není vůči stárnutí netečné a obě měla viditelně zkorodované díly - tradičně snáze reznoucí Mazda si ale za dekádu na tomto světě pohoršila o dost více než lépe chráněný VW...


Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 1 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 01Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 2 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 02Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 3 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 03Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 4 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 04Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 5 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 05Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 6 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 06Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 7 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 07Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 8 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 08
Mazda 6 první generace při opakovaném testu dle dobových standardů EuroNCAP...

Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 9 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 09Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 10 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 10Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 11 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 11Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 12 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 12Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 13 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 13Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 14 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 14Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 15 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 15Jak moc mění reznutí bezpečnost jen 10 let starých aut? Výsledky testu překvapí - 16 - Mazda 6 a VW Golf nove crashtesty starsich verzi 16
... stejná muka zažil VW Golf 5, který dopadl podstatně lépe

Zdroj: Villaägarnas Riksförbund

Mirek Mazal

Diskuze 30 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.