Reklama

Audi prolomilo hranici, nechává pracovat roboty s lidmi. Vzpoura strojů prý nehrozí

Robotizace výroby automobilů není ničím novým, dosud si ale museli lidé a roboti všímat „každý svého”. Teď u Audi pracují společně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi prolomilo hranici, nechává pracovat roboty s lidmi. Vzpoura strojů prý nehrozí

4.8.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Robotizace výroby automobilů není ničím novým, dosud si ale museli lidé a roboti všímat „každý svého”. Teď u Audi pracují společně.

O Soudném dni se v souvislosti s roboty mluví již od roku 1984. V té době nás totiž režisér James Cameron obdařil prvním dílem dnes již legendárního Terminátora. Dle filmové fikce se přitom stroje měly vzbouřit 29. srpna 1997, tedy takřka na den přesně před dvaceti lety. Že se to nestalo, nemusíme dodávat - robotizace všeho myslitelného sice za poslední dekády ušla pořádný kus cesty, náznaky umělé inteligenci stále ještě máme pod kontrolou.

I díky tomu se Audi rozhodlo v automobilové sektoru k dosud bezprecedentnímu kroku a v továrně v Ingolstadtu odstranilo bariéry, které od sebe dosud dělily lidské pracovníky a roboty. Důvodem k tomuto oddělení byla pochopitelně bezpečnostní rizika, ta ale značka se čtyřmi kruhy ve znaku zjevně vyřešila. A nebo si to aspoň myslí.

Bez obav ze scénářů podobným Skynetu Audi říká, že robotické paže jsou vybaveny senzory, které člověka zvládají detekovat a při jakékoliv hrozbě kontaktu s ním prováděnou operaci přeruší. Zároveň je aktivováno i červené světlo, které ostatní upozorní na možné nebezpečí.

Možnosti „fyzické spolupráce” robota a člověka jsou zatím omezené - týkajíc se třeba montáže příplatkové karbonové střechy na model RS5. Člověk přitom na otočný stůl položí samotnou střechu, na níž pak následně robot aplikuje ideální množství lepidla. Poté se již opět práce chopí zaměstnanec, který střechu připevní na vůz.

Na první pohled tedy nejde o nic světoborného, robot je navíc pod dozorem dalšího lidského zaměstnance a provádí jen minoritní činnost. Podle Audi je to ale jen začátek cesty ke zvýšení efektivity výroby, tedy snížení nákladů urychlením prováděných činností. Podobné novinky navíc nevyžadují změny na zbytku montážní linky. Zdá se tedy, že zde máme jen samá pozitiva. To si ale lidstvo před oním Soudným dnem myslelo též...

Audi prolomilo hranici, nechává pracovat roboty s lidmi. Vzpoura strojů prý nehrozí - 1 - Audi Robot Human Workstation 01Audi prolomilo hranici, nechává pracovat roboty s lidmi. Vzpoura strojů prý nehrozí - 2 - Audi Robot Human Workstation 02
Audi vůbec poprvé spárovalo lidské dělníky s roboty...

Audi prolomilo hranici, nechává pracovat roboty s lidmi. Vzpoura strojů prý nehrozí - 3 - Audi Robot Human Workstation 03Audi prolomilo hranici, nechává pracovat roboty s lidmi. Vzpoura strojů prý nehrozí - 4 - Audi Robot Human Workstation 04
...vzpoury strojů a Soudného dne jako v Terminátorovi se ale prý bát nemusíme

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše