BMW i8 se prohnalo po Hockenheimu. Je rychlé, emoce ale čiší jen z reproduktorů (video)

Že drobný, 362koňový sporťák zvládne krátký Hockenheim v čase okolo 1:15, nepřekvapí. Ale buďte si něčím jisti, když jde o hybrid s tříválcem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

BMW i8 se prohnalo po Hockenheimu. Je rychlé, emoce ale čiší jen z reproduktorů (video)

20.9.2014 | Petr Miler | 3 příspěvky

Že drobný, 362koňový sporťák zvládne krátký Hockenheim v čase okolo 1:15, nepřekvapí. Ale buďte si něčím jisti, když jde o hybrid s tříválcem.

BMW i8 bylo jednou z velmi zajímavých novinek loňského roku, neboť i když nesporně hraje na strunu ekologických mód, nevypadá designově ani dynamicky marně. Však vůz, navzdory přítomnosti pouze tříválcového motoru pod kapotou, disponuje výkonem až 362 koní, o které se krom 231 kulhavých tříválcových kobylek mířících na zadní osu stará také 131 elektrických, které si pro změnu hrají s osou přední. Akcelerace na stovku za 4,4 sekundy pak není ani překvapením, ani zdrojem zklamání.

Jenže jde o hybrid a u toho si nemůžete být nikdy ničím jisti. Krom toho, že jde o první sériové auto s laserovými světly vůbec je „sicher” jen to, že vůz dříve nebo později o svou „standardní” dynamiku přijde a spoléhat se bude pouze na oněch 231 tříválcových koní. Hybrid není perpetuum mobile a se 7,1kWh Li-ion akumulátory v útrobách a pouze 131koňovým elektromotorem zajišťujícím i rekuperaci kinetické energie prostě nemůže věčně vydržet ani nabitý, ani úspěšně dobíjet dostatek energie při opravdu ostré jízdě, na to elektromotor není dostatečně disponovaný.

Jak dlouho vydrží i8 „papírově rychlá”, prozradí až vlastní zkušenost, že dočasně dokáže být dost schopná, ale ukazuje i video, které nám poslal kolega Christian Gebhardt z německého Sport Auta. Ten, jak je jeho dobrým zvykem, prohnal vůz po okruhu v Hockenheimu a srovnal jej nepřím s jinými. Výsledek 1:15,2 na krátké variantě okruhu je velice slušné číslo, jakkoli slova z úst nebere - podle Christiana je srovnatelné s Mercedesem SL 63 AMG z roku 2008, což zní hezky, jenže SL 63 AMG zabíjí značnou část výkonu ve své neovladatelnosti i v novější generaci, natož pak té předchozí. Zajímavější je tak srovnání s Mercedesem A 45 AMG, který též není řidičským strojem číslo jen a přesto byl s méně příhodnou karoserii, nižším výkonem a výrazně nižší cenou na Hockenheimu rychlejší (1:14,9).

BMW i8 ale můžeme přiznat kredit za to, že je alespoň chvíli dostatečně rychlé, i když se musíme dále ptát, zda taková kola zvládne jednou, pětkrát nebo desetkrát. Zajímavá je ale i pohled na projev vozu, který je zvenku pozoruhodně nicotný, alespoň po zvukové stránce. Zevnitř zní zajímavěji, o emoce se tady ale starají jen a pouze reproduktory... Více na videu.

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama