Hyundai i30 N může časem dostat i vyšší výkon a 4x4, v hledáčku má Focus RS

28.8.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Šéf sportovní divize značky Albert Biermann chce postavit konkurenci i nejrychlejšímu Focusu. Přiznává však, že nejprve je třeba vychovat zákaznickou obec.

Jen před pár desítkami hodina jsme se mohli znovu podívat na zoubek Hyundai i30 N. Nové informace přitom naznačovaly, že korejský hot hatch dostane do vínku jen 230 koní, což v současnosti není nikterak mimořádné stádo. Šéf sportovní divize automobilky a dřívější hlava techniky BMW Albert Biermann ovšem nyní uvedl, že tento krok má své důvody. „Pokud bychom přišli hned s ostrým hatchbackem na nejvyšší možné úrovni, bylo by to příliš rychlé na naše zákazníky i dealery.“

Biermann ovšem nevylučuje, že do budoucna by se i30 N mohlo objevit ve výkonnější variantě, která by si vyšlápla dokonce na Ford Focus RS. Z toho důvodu by přitom pohon předních kol nahradil systém 4x4 a přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec by přišel s vyšším výkonem. Žádné konkrétní číslo zmíněno nebylo, jako jisté vodítko v tomto směru můžeme použít hot hatch modrého oválu, který počítá s 350 koňmi. Ani to by ale nemusela být konečná, neboť kupříkladu takový Mercedes nedávno uvedl, že v případě dvoulitru nemusí být problémem až 600 koní. Rozhodně však počítáme s tím, že Hyundai se bude držet spíše blíže třem stovkám.

Biermann přitom dodal, že ostrá verze dorazí v závislosti na růstu sportovní divize. „U Hyundai platí, že pokud si myslíme, že je něco dobré pro zákazníky, pak s tím přijdeme. Mohli bychom tedy stvořit něco na vrcholné úrovni, ale nejprve musíme prozkoumat vody a vytvořit fanouškovskou základu. Poté lze zamířit výš, vše je otázka výkonu,“ dodává.

Více koní by ovšem již muselo být spárováno se zmiňovaným pohonem všech kol, aby byl zaručen jejich lepší přenos na silnici. Základní i30 jej ale nedostane, pročež je sporné, zda se výkonnější verze skutečně dočkáme. I pro Biermanna totiž bude náročné ospravedlnit nemalé náklady na vývoj spojené pouze s malými registracemi.

Hyundai i30 N může časem dostat i vyšší výkon a 4x4, v hledáčku má Focus RS - 1 - Hyundai i30 N prototyp nove foto
Ostřejší varianta by se mohla více podobat prototypu s letošní čtyřiadvacetihodinovky Ringu...

Hyundai i30 N může časem dostat i vyšší výkon a 4x4, v hledáčku má Focus RS - 2 - Hyundai i30 N 2017 Ring videoscreen
...zatímco standardní provedení Hyundai i30 N se bude více držet při zemi

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše