- -

Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3

Nepříliš úspěšný ani pohledný vůz BMW ke kopírování dvakrát neláká, ale Číňané to snad ani neumí jinak. A tak si postavili totéž v bledě modrém.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3

19.10.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Nepříliš úspěšný ani pohledný vůz BMW ke kopírování dvakrát neláká, ale Číňané to snad ani neumí jinak. A tak si postavili totéž v bledě modrém.

Není tajemstvím, že Číňané vám klidně zkopírují i nos mezi očima, pokud budou přesvědčeni o že tím půjde něco vydělat. Z toho důvodu si na největším trhu světa můžete pořídit třeba iPhone 8 nebo Range Rover Evoque, jež ovšem s produkty Applu a Land Roveru nemají jedinou spojitost. Jen vypadají podobně jako originály, vzhled bývá kolikrát kopírován do detailu. Kromě těchto firem se ovšem do hledáčku Číňanů - možná i trochu překvapivě - dostalo BMW i3.

Originální elektrický hatchback mnichovské automobilky rozhodně nemůžeme považovat za nadmíru úspěšný vůz a hezký také dvakrát není, to ale zjevně Asiatům nevadí. Spíše než samotné schopnosti či tvary je pro ně podstatná asociace s mnohem pohlednějšími modely značky, po kterých prahne srdce nejednoho Číňana. A pokud je u toho alternativní pohonné ústrojí, jež více vyhovuje emisním regulacím i tamního trhu, tím lépe.

Daným směrem se již před dvěma roky vydala nepříliš známá automobilka Po Chun, která do svého výrobního programu zařadila městský mikrovůz se vzhledem připomínajícím právě BMW i3 osazený elektrickým ústrojím. Dnes si ovšem můžeme říci, že díru neudělala ani do světa, ani do čínského trhu. O poznání větší šance ale může mít značka Yema, která chystá nový model zvaný B11.

Tento hatchback si nyní můžeme představit pouze na dvou fotografiích, ke slavnostnímu odhalení ještě nedošlo. Mnohé informace o novince však již máme. Než se přesuneme pod kapotu, zmíníme v krátkosti design, který se skutečně snaží vykrást mnichovský model ze všech stran. A to včetně asymetrického vykrojení u zadních bočních oken.

Je ovšem třeba dodat, že Yema přišla se špetkou originality (či nepřesnosti?), načež kupříkladu čelní ledvinky nahradila modrým plastem bez jakéhokoliv loga. Dále tu máme střešní ližiny či plnohodnotné zadní dveře namísto „sebevražedných“. A do podběhů se nastěhovala snad nejmenší možná kola, jaká jsou aktuálně ve výrobě. Tím nám ale invence Číňanů v podstatě končí.

Pohledným model B11 asi nebudou nazývat ani samotní designéři Yemy, nicméně asijské vnímání se od evropského diametrálně liší. Je tak dost možné, že plagiát bude nakonec na největším trhu světa úspěšnější než originál. Už jen proto, že dorazí s mnohem nižší cenou, byť její přesná výše zůstává zatím neznámá.

Víme však, že stejně jako BMW i3 bude i Yema B11 nabízena ve dvou variantách, kdy ta ryze elektrická počítá s 41 koňmi. Hybridní provedení přidá litrový benzinový motor, který jich přihazuje dalších 68. V obou případech se přitom hraje hlavně na nízké emise, jízdní dynamika ostatně v permanentně ucpané Číně není až tak důležitá.

Z toho důvodu ostatně nepřekvapí, že Yema nelpí na prvotřídním podvozku. Elektrická i hybridní novinka tak budou stejně jako mnohé další modely značky používat platformu Austinu Montego, který se vyráběl v letech 1984 až 1995. Auto tedy bude dlouhé 4 163 mm, široké 1 720 mm, 1 630 mm vysoké a bude mít rozvor 2 515 mm.

Yema B11 by mohla debutovat na autosalonu v Šanghaji, do prodeje se ovšem chystá až ve druhém pololetí příštího roku.

Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3 - 1 - Yema B11 2017 prvni foto 01Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3 - 2 - BMW i3 srovnani Yema B11 01
Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3 - 3 - Yema B11 2017 prvni foto 02Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3 - 4 - BMW i3 srovnani Yema B11 02
Yema B11 je novým neoficiálním čínským klonem BMW i3, originál můžeme vedle ní označit i za pohledný

Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3 - 5 - Po Chun City car 2014 01Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3 - 6 - Po Chun City car 2014 02Číňané zkopírovali další evropské auto, Yema B11 je falešné BMW i3 - 7 - Po Chun City car 2014 03
Již dříve se podobným směrem vydala značka Po Chun

Zdroj: PC Auto

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše