Reklama

Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M

Do jakých sfér se ještě vydá výrobce kdysi zesměšňovaných aut, jako byl Pony? Dnes má na palubě špičkové lidi z celého světa a zahálet je nenechá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M

9.1.2018 | Mirek Mazal | 10 příspěvků

Do jakých sfér se ještě vydá výrobce kdysi zesměšňovaných aut, jako byl Pony? Dnes má na palubě špičkové lidi z celého světa a zahálet je nenechá.

Bude to znít jako klišé, ale je zkrátka fakt, že na světě najdeme jen jednu automobilku, která se za necelých 30 let proměnila z firmy stojící za pár nepřesvědčivými masovými auty v etablované výrobce prakticky čehokoli se čtyřmi koly. Řeč je pochopitelně o Hyundai a i když můžete dodat, že Škoda ušla za stejnou dobu podobnou cestu, je třeba nepřehlížet okolnosti. Bez snahy samotné škodovky by to jistě nešlo, takový posun ale zaznamenala za vydatné podpory mateřského koncernu VW, dlouhodobě jednoho z největších výrobců automobilů na světě. Hyundai za sebou nikoho takového nemělo, muselo se z nejnižších pater vyškrábat výše samo a v mezičase se stát obřím koncernem konkurujícím třeba i zmíněnému Volkswagenu.

Hyundai se sesterskou Kiou jsou dnes vysoko. Prodávají už málokým rozumným zesměšňované vozy a v boji za lepši image se pouští do dalších a dalších sfér trhu. Kia dnes nabízí sportovní sedan jako Stinger, Hyundai prodává první seriozní hot hatch a pod značkou Genesis se profiluje v prémiovém segmentu. Co tady ještě chybí? Sporťák. Teď nemyslíme něco jako zmíněný Stinger, což je rychlý sedan, ani cokoli, čím bývalo Hyundai Genesis Coupe, ale nefalšované sportovní kupé. Mohou tohle Korejci nabídnout?

Budete se divit, ale nejenže mohou, oni chtějí a dokonce počítají s tím, že takové auto postaví. Hlavou projektu je šéfdesignér Hyundai Luc Donkerwolke, který v minulosti pro Lamborghini „namaloval” Gallardo a Murcielago. „Rozhodně to na tom děláme. Budu kontrolovat celý projekt týden po CES, nechceme ze všech modelů udělat jen autonomní vozy,” řekl médiím Donkerwolke v narážce na to, co se na CES ukazuje především.

Donkerwolkeho slova podpořil viceprezident Hyundai pro výzkum a vývoj Yang Woong Chul, který konstatoval i něco navíc. „Jde o něco, co naše značka v tomto okamžiku pravděpodobně potřebuje. Když hovoříme o tomto projektu, první věcí je design, ten se dá zpracovat aniž by se člověk musel k něčemu vázat,“ vyjádřil se na adresu budoucího automobilu Woong a vysvětlil tím i, proč nyní projektu šéfuje designér.

Není zatím zcela jasné, jakým směrem se konstrukce bude ubírat. Brojit z pozice Hyundai proti autům od Ferrari či Lamborghini by asi bylo scestné, Korejci ale ani nechtějí zopakovat nápad s nepříliš úspěšným Genesisem Coupe. Čekejme spíše něco jako Porsche Boxster, ještě relativně skromný, ale rozhodně sportovní stroj, který by byl pochopitelně levnější. Může být vodítkem koncept PassoCorto? Dost možná ano, i když úplně o totéž jistě nepůjde.

„Bude to opravdu vysoce výkonný, seriozní sporťák,” říká Yang Woong Chul. Zdroje uvnitř automobilky uvádí, že v počátečních fázích vývoje jsou zkoumány vlastnosti Porsche 911, ačkoli to nutně neznamená, že Hyundai staví konkurenta 911. Auto dostane jistě pohon zadních kol skrze spalovací motor a možná i elektromotor, který by hnal kola přední. Zbývá také rozhodnout, zda společnost pro vůz použije označení divize N (jako i30 N), nebo nováček zamíří do vyšších sfér a bude to třeba Genesis.

Viceprezident pro vývoj prozradil více: „Lidé od N budou na tomto projektu dělat, ale jak to uděláme? N nebo nad N? Budeme využívat některé elektromotory a baterie, neboť některých oblastí nemůžeme dosáhnout dost dobrého výsledku jen velkým spalovacím motorem. Ten bychom rádi minimalizovali a dosáhli co nejlepšího uplatnění elektrických motorů. Ne však jen pro jejich efektivitu, ale i kvůli výkonu.“

Technické řešení vozu tedy bude mít na starosti Albert Biermann, bývalý šéf divize M u BMW. Jeho první dítě - hot hatch i30 N - sklízí úspěch - i proto je třeba dát předsudky stranou. Na prvním skutečném sporťáku Hyundai budou dělat lidé, kteří už několik takových aut v minulosti úspěšně postavili pod jinými značkami. A nelze očekávat, že by nyní chybovali...

Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 1 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 01Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 2 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 02Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 3 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 03Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 4 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 04Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 5 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 05Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 6 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 06Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 7 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 07Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 8 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 08Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 9 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 09Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 10 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 10Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 11 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 11Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 12 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 12Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 13 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 13Hyundai říká, že chystá „seriozní sporťák”. Postaví ho designér Lamba a ex-šéf BMW M - 14 - Hyundai pripravuje sportovni vuz 14
Koncept PassoCorto měl dvakrát přeplňovaný čtyřválec, 270 koní a 840 kg v zajímavém kabátu. Co z toho dojde do výroby se zatím přesně neví, čekali bychom něco většího, těžšího výkonnějšího

Zdroj: Car Advice

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše