Reklama

Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý

Současné generace BMW M3 a M4 s ním přišly už při představení, sklidily za něj chválu a zákaznici jej dál chtějí. Přesto bude vyměněn za ocelový.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý

12.8.2017 | Petr Miler | 23 příspěvků

Současné generace BMW M3 a M4 s ním přišly už při představení, sklidily za něj chválu a zákaznici jej dál chtějí. Přesto bude vyměněn za ocelový.

Nedávno jsme psali o tom, proč už auta nikdy nebudou taková, jaká byste je chtěli mít. Může to znít velmi negativisticky, faktem ale je, že o tom, co se ve vašem příštím autě objeví za technická i elektronická řešení, už léta nerozhodujete v prvé řadě vy. Automobilový průmysl je v extrémní míře svázán všemožnými regulacemi, které sice obvykle nediktují do detailu přesně, co může či nemůže být prodáváno, nastavují ale tak úzké mantinely, že prostor pro kreativitu konstruktérů a z ní vyplývající pestrost značně omezují.

Nemusíte věřit tomu, že to takto funguje, realitu tím ale nezměníte. Důkazem budiž poslední dopad tohoto stavu věcí, který je vpravdě bizarní a znamená přesný opak toho, o co by se i zmíněné regulace měly zasazovat - o pokrok.

BMW totiž právě oznámilo, že vozy M3 a M4 s modelovým rokem 2018 připraví o jeden z jejich výjimečných technických prvků - karbonový kardanový hřídel. A nahradí jej ocelovým. To zní skutečně bizarně, jako snaha vybavit v roce 2017 nákupní centra proutěnými košíky, ale opravdu se to stane. A důvod spočívá přesně v tom, co zmiňujeme výše.

Aby se M3 a M4 vešly s emisemi do požadovaných mezí, budou muset být od listopadu 2017 osazeny filtry pevných částic. Ty nyní budou i u benzinových motorů víceméně standardem, a tak BMW jen naskakuje do rozjetého vlaku, problém je ale v tom, že s tím v při vývoji auta nepočítalo. A protože filtr pevných částic není úplně malá věc, nevejde se do spodní části vozu i s poněkud objemnějším karbonovým kardanem.

Ten ocelový je prostorově o něco méně náročný, a tak bude použit právě takový. BMW říká, že tato změna „neovlivní vynikající jízdní vlastnosti a výkony”, ale to je samozřejmě nesmysl - kdyby to tak bylo, karbonový karban by nikdy nepoužilo a níže přiložený obrázek z někdejší prezentace této tehdy nové techniky nejlépe ukazuje, co „návrat k oceli” způsobí. Vozu jednak přibude hmotnost navíc kvůli těžšímu kardanu a samotnému filtru, především ale motor bude muset pracovat s těžším přenosovým ústrojím za klikovou hřídelí. A to na projevu auta nutně znát bude, pocitově i dynamicky.

Změna je pochopitelně zapříčiněna evropskými emisními pravidly, kvůli unifikaci výroby se ale dotkne celého světa. Pokud o ni tedy nestojíte, objednejte si své nové „eMko” co nejdříve, po letošním listopadu už nebude cesty zpět...

Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 1 - BMW M3 M4 karbonovy kardan konec 01Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 2 - BMW M3 M4 karbonovy kardan konec 02Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 3 - BMW M3 M4 karbonovy kardan konec 03Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 4 - BMW M3 M4 karbonovy kardan konec 04Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 5 - BMW M3 M4 karbonovy kardan konec 05Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 6 - BMW M3 M4 karbonovy kardan konec 06
Tyto obrázky kardanu z plastu vyztuženého karbonovými vlákny jasně ukazují výhody i nevýhody tohoto řešení - ocelový kardan je zkrátka menší. Na posledním obrázku vidíte, o co všechno vůz změnou přijde...

Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 7 - BMW M3 2017 druhy facelift 01Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 8 - BMW M3 2017 druhy facelift Perex lepsiAntipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 9 - BMW M3 2017 druhy facelift 03Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 10 - BMW M3 2017 druhy facelift 04Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 11 - BMW M3 2017 druhy facelift 05Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 12 - BMW M3 2017 druhy facelift 06Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 13 - BMW M3 2017 druhy facelift 07Antipokrok: BMW M3 přijde o karbonový kardan. Vinen je obvyklý podezřelý - 14 - BMW M3 2017 druhy facelift 08
M3 po lednovém faceliftu je poslední verzí, která ještě bude mít karbonový kardan

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 23 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše